banner84

Büyükşehir mi? Uzakşehir mi?


Ne güzelde söylemiş atalarımız ‘’Gözden ırak olan gönüldende ırak olur’’ diye.
Bizde Alanya olarak il merkezine uzaklığın vermiş olduğu sıkıntıları birçok alanda yaşıyoruz.
Göbekten bağlı olduğumuz Antalya ne yazık ki bize gönülden hiç bağlı değil.
İşte bu gönül bağı eksikliğinin sıkıntılarını yapılacak yatırımlarda, iletişimde, ulaşımda, siyasette ve STK’larda, hatta sporda bile yer yer görüyoruz.  
Şöyle uzun soluklu düşünüp baktığımızda İl merkezi dışındaki en büyük ilçe olan Alanya’mızın ufkunu açacak, Antalya kaynaklı referans değeri olan ve elle tutulabilir ilçemizin prestijine prestij katacak bir yatırım yada uygulama ne yazık ki yok. 
 Tamam, BŞB tarafından büyük bir adım ve jest örneği sergilenerek zamanında  siyasi çıkarlar uğruna Alanya Belediyesinin elinden alınan bazı cadde ve sokaklar tekrardan Alanya Belediyesine verildi. Ama yetmez. 
Gönül ister ki icraatlarıyla daha etkin, ilçesine daha fazla önem veren, sahada daha güçlü ve aktif  bir yönetim sergileyen Büyükşehir olsun… 
Ayrıca olaya sadece belediyeler boyutunda bakmamak lazım.  
Devlet tarafından da yapılan yatırımlar ölçeğinde de bakınca, Antalya her zaman Alanyayanın önünde daha baskın olmakta.
Bunlara örnekler verecek olursak; 
Hastanelerimiz, çevre yolumuz, alt ve üst geçitlerimiz havaalanımız, ulaşımımız, otogarımız, fuar alanları, konferans salonları, spor alanlarımız vs… daha saymakla bitiremeyeceğimiz birçok şey var.  
Hadi bunları da geçelim hala birçok resmi işlerimiz ve sağlık sorunlarımız için 135-140.Km uzaklıktaki Antalya’ya gitmek durumunda kalıyoruz.
İşlevsel anlamda nerdeyse 30-40 ilden daha büyük olan ve kapasite olarak Büyükşehir konumunda olan Alanya’mızın artık İl olma vakti geldi de geçiyor.
Ama görülüyor ki  Siyaseten ne iktidar nede muhalefet kanadı bunun için cılız söylemlerden öteye geçememekteler…
Lafın kısası; 
Ya İl olalım yada Merkez ilin gölgesinde kalmadan hak ettiğimiz değeri tam olarak gören bir ilçe olalım.
Sağlıcakla kalın…
 

YORUM EKLE

banner107

banner169