banner129

21 yıl sonra deprem...

17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden 21 yıl geçti. Uzmanlar özellikle İstanbul için büyük deprem uyarısı yaparken, olası bir depreme ne kadar hazırız? Kaptanoğlu, “Ülkemizdeki deprem gerçeği, deprem meydan geldiğinde hatırlanmaktadır. Gerekli dersler çıkartılmadığından, her büyük depremden sonra büyük acılar yaşanmakta can ve mal kayıpları olmaktadır” ifadelerini kullandı.

21 yıl sonra deprem...

Büyüklüğü 7,4 olan ve yaklaşık 45 saniye süren Marmara Depremi’nin üzerinden 21 yıl geçti. Marmara Depremi’nde resmi rakamlara göre 17 bin 840 kişi hayatını kaybetti, 46 bin kişi yaralandı. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova’da etkili olan depremde, toplam 244 bin 383 konut ve işyeri hasar gördü. Yıkılan konutlar nedeniyle 300 bin kişi evsiz kaldı. Depremden en çok etkilenen Kocaeli’nde 9 bin 477 kişi yaşamını yitirdi, 9 bin 881 kişi yaralanmıştı. Üzerinden 21 yıl geçen Marmara Depremi’nin ardından, olası bir büyük depreme ne kadar hazırız? Akdeniz bölgesi, özellikle de Antalya ve Alanya ne derece riske sahip, Alanya olası bir büyük depreme hazır mı? 
‘21 YILDA BİR ARPA BOYU YOL KAT EDEMEDİK’
Sorularının cevabını Jeofizik Mühendisleri Odası Alanya Temsilcisi İhsan Erman Kaptanoğlu verdi. Kaptanoğlu, “21 yıl önce bugün meydana gelen Gölcük depreminde yaklaşık 20 bine yakın insan hayatını kaybetmiş, 50 bine yakın binamız hasar görmüştür. O günden bugüne 21 yıl geçmesine rağmen bir arpa boyu yol kat edemedik. 
‘KENTSEL DÖNÜŞÜM OLUMLU YANSIDI’
Bunun sebepleri de var imar adı altında çıkan yasa ile beraber kaçak binalar yasallaştı fakat hiçbir kontrol ve denetimi olmadan yasallaştı. Onun dışında kentsel dönüşüm ile beraber bazı olumlu gelişmeler meydana geldi. 
‘DEPREM KURULU KURULSUN’
Pandemi ile beraber gelişen süreçte oluşan bilim kurulunun aynı zamanda deprem için olanının da Türkiye genelinde yayılmasını öneriyorum. Her il bazında valiliğe bağlı olarak akademisyenlerin oluşturduğu bir toplulukla beraber her ile göre oluşan yapılanmalarla, o yıl içerisinde çeşitli düzenlemeler getirilmelidir. 
‘ALANYA’DA FAY HATTI YOK’
Alanya da büyük bir deprem beklenmiyor. Alanya'da aktif bir fay olmadığı için en yakın fay da Aksu fayı olduğu için orada bir deprem olursa Alanya bundan etkilenebilir. Onun dışında Girit tarafında, Afrika kıtası, Anadolu kıtasının altına girdiği için o bölgede 7 ve üzeri bir deprem bekleniyor. Onun Alanya'da etkisi olabilir. 
‘ALANYA DEPREME HAZIR’
Alanya, depreme genel olarak hazır. Özellikle bu yapı denetim yasasından sonra, yani 2000 yılından sonra yapılan binaların güvenli olduğunu düşünüyorum. Yalnız 2000 yılından önce yapılan binaların kontrol edilmesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. -Alkın BİRİCİK

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107