banner129

Alanya' da kaynaklar heba ediliyor

Alanya'da kuraklığın boyutu giderek artarken, iklim değişikliği ve bilinçsiz su tüketimi kuraklığın fitili her gün ateşliyor. Arık, "Ciddi bir kuraklıkla karşı karşıyayız. Birtakım önlemler alınması gerekiyor. Herkes tarıma yönelmiş durumda. Bu da sağlıklı bir şey değil" dedi

Alanya' da kaynaklar heba ediliyor


Türkiye genelinde yaşanan kuraklık, iklim değişikliği ve bilinçsiz su tüketimi ile birlikte gözle görülür derecede hissedilmeye başladı. Alanya'da baş gösteren kuraklık riski, doğal suların yok oluşuna neden oluyor. eden Ziraat Mühendisi Alanya Belediye Meclis Üyesi Fikret Arık da son dönemde yaşanan kuraklık tehlikesine dikkat çekerek, bazı ülkelerin aldığı önlemleri örnekler gösterdi. 
'SU DAHA VERİMLİ KULLANILABİLİR'
Arık, damlama sulama sisteminden bahsederek, "Onlarca yıldır dünyanın ısındığını, küresel ısınmadan buzulların eridiğinden bahsediliyor ve biz bunu yaşamadığımız için pek de hoşumuza giden bir söz olmuyor. Bugün nasıl olsa burada su var diyebiliyoruz. Ama yeraltı sularında, nehirlerimizde, barajlarımızda özellikle son birkaç yıldır bunu daha iyi hissediyoruz. Ciddi bir kuraklıkla karşı karşıyayız. İsrail bu sorunu yıllar önce yaşamış. Tüm sistemini az su kullanma üzerine, bütün tarımı bunun üzerine geliştirmiş. Ürün portföyüne de bunun üzerine geliştirmiş. Damlama sulama modelini yapmış. Salma su ile hiçbir çiftçi üretim yapmıyor, yasak. Veya çok fazla su tüketen bitki üretimini yasaklıyor. Daha az su tüketen bitkileri üreterek suyu daha verimli kullanabiliyor" dedi.
'ACİL ÖNLEM GEREKLİ'
Bakanlık tarafından acilen önlemlerin alınması gerektiğini savunan Arık, "Tarım Bakanlığı'nın hem üretim modelleri, hem üretilecek ürünler hem de kuraklıkla ilgili acilen oturup birtakım önlemler alması gerekiyor. Aklına gelenin aklına gelen işi yaptığı bir ülke olamaz. Mesela benim işletmem milli bir işletme. Burada üretilen milli ekonomiye katkıdır.  A kişisinin yaptığı işte ekonomiye katkıdır. Çünkü orası verimli çalışacak ki, ekonomiye katkı yapacak ki ülkemiz bundan faydalansın. O insan batarsa, üretimden vazgeçerse buradaki atıl, yatırım boşu boşuna haybeye gitmiş olur. Yani Türkiye'de kuraklık bir tehlike. Yani masaya oturup tekrar düşünülmesi gerekiyor. Su tüketen tarımsal ürünlere dikkat etmemiz lazım. 
'HEBA EDİLİYOR'
Turizmde yaşanan sıkıntı ile birlikte insanların tarıma yöneldiğini ve bu durumun doğru olmadığını ifade eden Arık, "Şu an turizmde bir sıkıntı var. Herkes tarıma yönelmiş durumda. Bu da sağlıklı bir şey değil. Çünkü  bilen bilmeyen tarımla uğraşıyor. Sonuç itibarıyla milli kaynaklarının heba edilmesi ile ilgili bir sorunla karşı karşıyayız" dedi.  -Özgür YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 20:22
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107