banner84

Alanya Özvadi can çekişiyor

Alanya’da kuraklık üreticileri tedirgin etmeye devam ediyor. İlçenin önemli tarımsal üretim noktalarından olan Özvadi Mahallesi'nde kuraklığa bağlı olarak avokado ağaçlarında ürünler dökülmeye başladı, muz seralarında ise verim kaybı yaşanıyor. 

Alanya Özvadi can çekişiyor

Alanya'nın doğu mahallelerinde kuraklık had safhada. Üreticiler sondaj suyu ile sulama çalışmasını sürdürürken, su kıtlığı yaşanan bölgede avokado, muz, zeytin gibi önemli tarım ürünleri can çekişiyor. Susuzluk nedeniyle kuruyan ağaçların meyveleri olgunlaşmadan dökülerek ziyan oldu. Sulama suyu olmadığı için tüm ürünler yeterince gelişemedi. Bu durum ise bin 500 dekar avokado bahçesi bulunan Özvadi'de diğer ürünler gibi muzda da verimi düşürdü. Kuraklığın en büyük göstergelerinden biri ise 4 yıl önce açılan 130 metre derinliğindeki sondaj kuyusunda hiç su akmaması oldu. 

ÜRETİCİ KAN AĞLIYOR
Alanya Posta Medya'ya açıklamalarda bulunan Özvadi muhtarı Osman Çalış, güzide tarım arazilerinde yaşanan su sıkıntısını aktardı. Çalış, ''Suyumuz yok. Çiftçilerimiz çok mağdur durumda. Bizim için burada önemli olan su. Susuz hiçbir şey olmaz. Sıkıntımız bu ve göz önünde. Duruma bir bakın. Seralara da girebilirsiniz. Üreticimizin durumu çok kötü. Burada bin 500 dekar muz ve avokado bahçesi var. Özvadi’de, İmamlı’da ve Uğrakta su sıkıntısı var. İnşallah en kısa sürede kavuşuruz'' dedi.

'VERİM ALAMIYORUZ'
Muz üreticisi Halil Arıcan sondaj suyunun kıtlığına dikkat çekerken poyrazın da üretimi etkilediğini kaydetti. Arıcan, ''Şimdi kuraklık nedeniyle suyumuz az olduğu için özellikle bu poyraz havalarda sabah on gibi 20 dakika, gece 02.30-03.00 gibi yirmi dakika su vermemiz lazım. Ama suyumuz az olduğu için veremiyoruz. Su veremediğimiz için de ürünümüz iyi olmuyor. Gerekli verimi alamıyoruz. Günlük bir muz bahçesinin poyraz havalarda bile sabah, öğle, akşam 3 kez sulanması gerekiyor. Ancak biz 3 defa sulayamıyoruz. Su az olduğu için su veremiyoruz. İlaç, kimya, gübre gibi bir sürü masrafımız var. Bunların karşılığını su olmadığı için alamıyoruz. Muzun istediği en önemli şey su. Suyu tamamen verebildiğimiz bir dalın kilosu ortalama 45 kilograma kadar gelirken, suyu veremediğimiz zamanlarda 30’ların altına iniyor. Bu da bizi ekonomik olarak büyük ölçüde etkiliyor'' diye konuştu. -Özlem KAYGUSUZ-Özgür YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169