banner84

Gazipaşalılar Selinus'a sahip çıktı

Gazipaşa ilçesindeki Selinus Antik Kenti sınırlarındaki alan imara açılması ile gündeme geldi. Bölgede iş makinesi faaliyeti de başlatılınca Gazipaşalılar duruma tepki göstermek amacıyla bugün Selinus Kalesi'nde toplandılar.

Gazipaşalılar Selinus'a sahip çıktı

Selinus Kalesi'nde bir araya gelerek yapılaşmaya karşı duruşlarını sergileyen Gazipaşa Hepimizin Platformu, bölgede  antik kentin imara açılması konusuna ilişkin bir basın açıklamasında bulundu. Platform sözcüsü  Mustafa AKKOCA'nın yaptığı açıklamada kısaca şunlara değinildi:

'' Saldırı ''

  Adını atamızdan alan Gazipaşa’mızda neredeyse her gün yeni bir yere yeni bir değerimize saldırı haberi alıyoruz. Saldırı diyoruz çünkü plajların özel şahıslara tahsis edilmesi bizim hem vatandaşlık haklarımıza hem anayasal haklarımıza düpedüz saldırıdır...Binlerce yıllık tarihi olan onca medeniyete ev sahipliği yapan tarihi kentimize de iş makinalarıyla saldırdılar.

'' Selinus'un tarihi ''

Gazipaşa Selinus Kalesinin tarihi M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Romanın en büyük İmparatoru kabul edilen Trajanus, anıt mezarının bulunduğu bu kent bir dönem Trajanapolis olarak ta adlandırılmıştır.   Hepinizin gördüğü gibi tarihi kentin tepesinde kentin akropolü var. Bir sarnıcın bulunduğu zirve Akdeniz'e egemen bir manzaraya sahiptir. Kentin agorası deniz kenarındadır. Agora yıkılmışsa da granit sütunları hala görülebilir.

'' Halkı tepkiye davet ettiler ''

     Böylesine tarihsel bir kentte, arkeologların fırçayla kazı yapmasını beklerken iş makinasıyla saldırı karşısında Kültür ve medeniyete değer veren herkesi tepki koymaya davet ediyoruz.      Şehrimizin en değerli yerinde inanılmaz derecede değerli olan hazine arazilerinin birilerine kiralama adı altında peşkeş çekilmesine şiddetle karşı çıkıyor, Gazipaşa’daki Tüm siyasi partiler başta olmak üzere herkesi, Gazipaşa halkının ortak malı olan Selinus Kalesini, Gazipaşa’nın Denizlerini, Dağlarını, Tarlalarını Savunmaya davet ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107