banner84

'İmamlı'ya sulama suyu gelmeli'

Alanya'nın doğusunda bulunan İmamlı Mahallesi de kuraklıktan nasibini aldı.Sondaj sularının bile yetersiz kaldığı mahallede üreticiler tek çare olarak Dim Çayı sulama suyu projesinin bölgeye getirilmesi talebinde bulundu. 

'İmamlı'ya sulama suyu gelmeli'

Son zamanlarda şiddetli kuraklık Alanya'yı tehlike altında bırakırken, su yeterliliği olmayan kırsal alanlarda ürünler üreticilerin gözleri önünde kuruyup, dökülüyor. Girdi maliyetleri yüksek olan tarım alanında, verilen emeklerin susuzluk nedeni ile ziyan olduğu İmamlı Mahallesi'nde vatandaşlar isyanını sürdürüyor. Ayrıca, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden de zengin ürün çeşitliliği dolayısıyla bölgeye yatırım yapan kişilerin de zarar etmesi, bölgenin geleceği açısından tehlikeyi gözler önüne seriyor.25 yıl önce projelendirilen Dim Çayı sulama suyu projesinin içerisinde kalan yerler arasında Alanya'nın doğu mahallelerinden İmamlı, Özvadi ve Uğrak mahalleleri bulunmuyor. Mahalle sakinleri ise sulama suyu projesinin,bölgelerine ulaştırılması konusunda yetkili ve siyasilerden yardım talebinde bulunuyor. 

PROJE İMAMLI SINIRINDA SONA ERİYOR
Bölgede çok büyük su sıkıntısı yaşadıklarını aktaran İmamlı Mahallesi muhtarı Yakup İnce, '' 25 yıl önce, Dim barajından gelen suyun projesi yapılmış ama bu proje İmamlı Mahallesi girişinde sona ermekte. Biz İmamlı, Özvadi ve Uğrak mahalle sakinleri olarak, bu sudan hiçbir şekilde faydalanamamaktayız.Proje tam sınırımızda kalmakta ve burada bir sürü yatırımcılarımız var. Muz,avokado ve passiflora gibi ürünleri yetiştiren üreticilerimiz var.Üreticilerimiz çok mağdur durumda.Yatırımcıların hepsi birer yarış içinde.Hepsi her gün birer tane sondaj arabası ile su kazdıklarını görüyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Doğu mahallelerimizin Dim projesine bir an önce kazandırılmasını talep ediyoruz.İnşallah kısa bir zamanda elimizden tutarlar'' diye konuştu. 

MEYVE CENNETİ İMAMLI'DA SUSUZLUK HAD SAFHADA
İmamlı Mahallesi'nin ürün haritası hakkında bilgi veren muhtar İnce, ''Bölgemizde birçok ürün yetişmektedir. Ejder meyvesi,passiflora,muz, avokado, portakal,limon, narenciye ve daha bir sürü meyve yetişmekte.Bu meyvelerin hepsi suyla yetişiyor.Su olmadığı için dökülme yapıyor, verim alamıyoruz.Su sorununun bir an önce çözülmesi ve meyvelerimizin sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmesi. Su sorununun çözülüp, ülkemizin bütçesine katkı yapmayı, Alanya'mızı güzelce tanıtmayı istiyoruz'' dedi.

'SU BORULARI BEKLİYOR'
İmamlı Mahallesi’ndeki su sıkıntısı büyük derecede arttığını yineleyen mahalle azası Murat Alagöz'' Geçtiğimiz yaz sezonundan bu yana bu sıkıntı devam ediyor. Kışın yeteri kadar yağmur yağmadığı için sular depolarda alt seviyeye düştü. Gelecek olan su borusu hala Demirtaş’ta bekliyor. Bir türlü ilerlemiyor. Her seçim öncesi hızlanıyor. Seçim bittikten sonra ise kalıyor. Borular depolarda yığılı vaziyette bekliyor. İmamlı bölgesi yatırım bölgesi. Bütün Türkiye genelinden yatırımcılar, muz serası, avokado bahçesi yapıyor. Ancak su sıkıntısı olunca işler zorlaşıyor. Devletimiz de inşallah bir an önce bu suyu İmamlı bölgesine salar ve herkes memnun olur'' diye konuştu.

YATIRIMCILAR PİŞMAN OLACAK
Zengin tarım seçeneğiyle yatırımcıları kendine çeken İmamlı' da su sıkıntısından dert yananlardan biri de yatırımcılar. Ankara'dan gelip tarıma yatırım yapan Turgut Atmaca da bekleyen yatırımların olduğunu ve bu sıkıntının devam etmesi halinde yeni yatırımlardan vazgeçileceğini aktardı.Atmaca,''Şu anda mahallemizde ciddi oranda su kaybı var. Bu hava koşullarından kaynaklı. Aşağı bölgelerde gördüğümüz su kanallarında bu mahallelere henüz su verilmedi. Neden verilmediğini hala bilemiyoruz. Bekleyen yatırımların olduğunu düşünüyoruz. 250 metre açılan sondajlar dahi şu anda kurumuş vaziyette. Ciddi yatırımlar mevcut. Buralara ciddi paralar yatırılmış ve devletin verdiği teşviklerle çıkan bir noktadayız. Ama şu anki su sıkıntısından dolayı buradaki yatırımlar nereye kadar bu şekilde durur bilemiyoruz. Bu su sıkıntısının derhal ele alınıp çözülmesini bekliyoruz. 3 dönüme kadar bir yer aldım. Daha fazla alacaktım ama su hattı olmadığı için daha fazla bir yatırım düşünülemiyor'' açıklamasında bulundu. -Özlem KAYGUSUZ- Özgür YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169