banner84

Kocabaş: ‘Alanya Hayvan Hakları’ hareketine herkesi davet ediyoruz'

Akdeniz Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Sabri Kocabaş, “Belediyelere bağlı barınaklar hayvanların ömür geçireceği yerler değildir. Bu konuda yetkililere baskı yapılmamalı” dedi.

Kocabaş: ‘Alanya Hayvan Hakları’ hareketine herkesi davet ediyoruz'

Akdeniz Hayvan Hakları Federasyonu Kurucular Kurulu Başkanı Sabri Kocabaş, barınaklarda oluşan yoğunluğa da dikkat çekerek, “5199. sayılı Hayvanları Koruma kanuna göre tedavi ve kısırlaştırma için belediye bakımevi tarafından alınan sokak hayvanları tedavileri bittikten sonra alındığı yere bırakılmalıdır. Maalesef bazı vatandaşlarımız bunu bilmediği için doğal ortamına tekrar salınan sokak hayvanını şikayet edebiliyor. Şikayet edenlerin aralarında barınakta bakılsın düşüncesi ile iyi niyetli olanlar da var fakat Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevleri hayvanların ölene kadar bakıldığı yerler değildir. Zaten çoğunlukla hasta hayvanların geldiği bu merkezlerde sağlıklı hayvanlar tutulursa hastalık kapabilmektedir. Hayvanın yaşadığı doğal ortam kafesin içinde yaşamasından iyidir. Bu merkezlerin adı ‘barınak’ değildir. Asıl isimleri ‘Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ olarak geçer. Adından da anlaşılacağı gibi tedavi ve kısırlaştırma ağırlıklı çalışır, hayvanlar geçici bir süreliğine misafir edilir.


‘TOPLUMSAL BİLİNÇ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ’
Kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalışma esası vardır. Örneğin belediyeler, gönüllüler ile kısırlaştırma koordinasyonu, alındığı ortama bırakma, eğitim, kayıt altına alma, hayvanların kontrolü gibi birçok konuda iş birliği yaparlar. Toplum tarafından kanunda en azından sokak hayvanlarının kısırlaştırılma ve alındığı ortama bırakılma esasları bilinirse kurumlar, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları hayvan hakları konusunda daha rahat hareket olanağına sahip olurlar. Bizim temel isteğimiz hayvan hakları ve bu kanun hakkında toplumsal bir duyarlılık yaratmak. Hayvanseverler de bu kanunu çok iyi bilmeli ve belediye bakımevleri ile ortak çalışmalı, hayvanların durumunu kontrol etmelidir. Sosyal medya üzerinden yaklaşık bir senedir başlattığımız ‘Alanya Hayvan Hakları’ hareketine herkesi davet ediyoruz” dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107