banner84

Kuraklıkta kritik süreç

Kuraklık tehlikesinin her geçen gün arttığı ülkede, NASA Türkiye için kritik verileri yayınladı. Buna göre Alanya'nın da kuraklık düzeyi gözle görülür derecede ortaya konuldu. Dikici de, "Çarpık kentleşmeyi, ormanlarımızı imara açmayı bırakmalıyız. Ayrıca fidan dikme seferberliği başlatmamız lazım ülke olarak. Bir ağaç bir ton sera etkisini azaltıyor" dedi

Kuraklıkta kritik süreç

Alanya'da son yıllar içerisindeki kuraklık baş göstermeye başladı. Bilinçsiz su tüketimi, su kaynaklarının heba edilmesi ve iklim değişikliği kuraklığın başlıca sebepleri olarak görülüyor. Özellikle NASA'nın geçtiğimiz günler yayınladığı harita içeriğine göre Alanya'nın kuraklık riskindeki son durumunu gözler önüne serdi. Hidrolik, hidroloji, taşkın, kuraklık, barajlar akarsular, sulak alanlar ve özellikle kent su yönetimi konularında araştırma ve çalışmaları uluslararası bilimsel dergilerde de yayınlanan ALKÜ Mühendislik Fakültesi Dr Öğretim Üyesi Mehmet Dikici, Alanya'daki son durumu değerlendirdi ve alınması gereken önlemleri vurguladı. 
TEHLİKE KAPIYI ÇALDI
Tehlikenin giderek arttığını vurgulayan Dikici, "Küresel ısınmaya bağlı olarak bir iklim değişikliği ona bağlı olarak da bir kuraklık ve taşkın tehlikesi var giderek de bu tehlike artıyor. Dünyamızı biz kendi elimizle kirletiyoruz, ormansızlaştırıyoruz, fosil yakıtları kullanıyoruz ve sera etkisini artırıyoruz. Dünyanın ısısını ayarlayan bu tabakanın kalınlığı artınca güneşten gelen ışınlar yansımadan tekrar dünyamıza dönüp küresel bir ısınmaya sebep oluyor. Kuraklık buna bağlı olarak ve ani yağışlar ile de taşkına sebep oluyor" dedi.
'YÜZYILLAR SÜRER'
Dikici, "2 ay önce NATURE grubuna bağlı Scientific Reports dergisinde yayınlanan makalemde kuraklığın yağış, akış ve sıcaklık ile ilgili indislerini karşılaştırarak, Asi havzasında Adana, Hatay civarı bölgede ağır seyreden ama etkisi büyük olacak bir kuraklıktan bahsetmiştim. Kuraklık ile ilgili Palmer indisleri ile yine yakın havza olan Seyhan havzasındaki kuraklığı da inceledim ve WATER dergisi de atıf yaptı benim sempozyum bildirime.  NASA gibi uydu verileri ile incelediğim çalışmalar da var özellikle bitki köklerine göre kuraklığı öngörebiliyorsunuz, TEKNİK DERGİ ‘de yayınlandı bu çalışmalarım da. O da Dünya çapında kuraklık araştırmaları olan Çinli bilim adamlarından Zhaoxu Zhang, Wei Xu, Qiming Qin, Yujia Che’den atıf aldı. Yeraltı suyu kuraklık indisleri ile de 2018’de yaptığım çalışmalarım var, Ceyhan ve Asi havzası için, orada da görüp sonuçlarını Alanya’da ALKÜ’nün düzenlediği sempozyumda paylaşmıştım. Kısaca; NASA’nın gördüğünü biz çalışmalarımızda yıllardır görüyoruz aslında yeni bir durum yok. Kuraklık ve ona bağlı sorunlar çarpık düzensiz şehirleşme ile birlikte iklim değişikliğinin bir sonucu. 18 Ocak’ta yayınlanan NASA’nın verilerine gelince; İki harita var. İlki GRACE-FO uydularından elde ettiği yeraltı nemliliği idi. Uydu verileri ile 1948-2010 yılı kayıtları karşılaştırılmış ve bu verilere göre yeraltı su rezervlerinin kuruduğunu söylüyor.  İkinci harita ise bitki kökleri için önemli olan toprağın en üst 1 metrelik tabakasının nem durumunu inceliyor. Bu haritaya göre, bitkiler için kritik olan üstteki bir metre de kurak. NASA bir bitki için hayati öneme sahip olan üstteki tabakanın kurak, bir ağacın kökleri için, tarım için önemli olan yeraltı su depolarının da boş olduğunu söylüyor. Yeraltı sularının tarım, içme suyu ihtiyacı için önemli olduğunu ve bunların dolmasının çok ciddi zaman aldığını çalışmada ayrıca belirtiyor.  Yeraltı sularının oluşumu yüzyıllar alır ve mümkünse hiç kullanılmamalıdır. Kullanılacaksa bile hesabı var ondan fazla kullanılmamalıdır. Konya gibi yağışın da az olduğu, bölgeleri de NASA örnek göstererek mahsullerin düşeceğini söylüyor" diye konuştu. 
'TASARRUFA BAŞLAMALIYIZ'
Kuraklığın önüne geçebilmek için yapılması gerekenleri sıralayan Dikici, "Öncelikle Betonlaşmayı, asfaltlaşmayı, çarpık kentleşmeyi bırakmamız lazım. Ormanlarımızı imara açmamalı, mevcut ormanları korumanın yanında fidan dikme seferberliği başlatmamız lazım ülke olarak. Bir ağaç bir ton sera etkisini azaltıyor.İsrafı önlememiz lazım, milli bir seferberlik anlayışı ile su enerji, gıda, giysi vesaire tasarrufuna başlamamız lazım.
Geri dönüşüme önem vermemiz lazım sıfır atık projesini tüm ülkeye yaymamız lazım. Çevrecilik eğitimlerini okullarda küçük yaşta aşılamamız lazım. Devletin de fosil yakıtlar yerine milli ve yenilenebilir enerjilere ağırlık vermesi lazım. Kuraklık olacak, etkisini azaltmaya çalışmak tedbirleri almak ve bilinçli olmak önemli. Medeniyetimiz bize” akarsuyun kenarında abdest alıyorsan bile suyu israf etme” diyor. Yine “elinde fidan varsa akşam kıyametin kopacağını bilsen onu toprağa dik” diyor" dedi. -Özgür YILMAZ
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107