banner84

'Tarım alanında yapılaşma olmasın'

Tarım arazilerinin başta büyükşehirler olmak üzere sahil hattında ki yerleşim alanlarında ‘hobi bahçesi’ adı altında bölünmesinin engellenmesine yönelik kanun teklifi TBMM’de kabul edildi. Teklifin ardından değerlendirmelerde bulunan Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, "Tarım alanlarına yönelik yapılaşma tamamen durdurulsun" dedi.

'Tarım alanında yapılaşma olmasın'

Tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılması, taklit ve tağşiş ürünleri üreten ve piyasaya arz edenlere yönelik yaptırımların ağırlaştırılmasını da içeren kanun teklifinin ilk 8 maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kanun teklifini üretici ve üretici birliği başkanı gözüyle yorumlayan Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, "kesinlikle tarım alanında yapılaşma olmasın. Özellikle sahil kentleri için daha sıkı tedbirler alınmalı" dedi.
'YOK EDİYORUZ'
Sevilgen, "Alınan karar gayet yerinde. Ama bana göre çok eksik. Özellikle şimdi Ukrayna ve Sudan'da tarım arazisi kiraladı devlet. Devlet özellikle hububat ile ilgili yer kiraladı. Yaptıkları güzel bir şey. Türkiye'de senin elinde toprak var sen gidip dışarıdan yer kiralıyorsun. Özellikle Akdeniz Bölgesi tarım alanının hobi bahçesi ymiş şuymuş buymuş birkaç kişinin zevki için değil de 80 milyonun ihtiyacı için kullanılması lazım. Tarım ülkesiyiz ama tarımda çalıştıracak işçi bulamadığımızdan dolayı ve işçiliği çok az olduğu için genelde muz üretimine yöneldiler. Domates patlıcan biber seraları kaldırılıp yükseltilerek muz seralarına dönüştürüldü. Biz kışın Türkiye'ye sebze meyve lazımken bu yerleri yok ediyorsak 5 sene sonra kışın dışarıdan biber ithal etme kısmına geldiğimiz zaman o zaman çok büyük yanlışlar olacak" diye konuştu. 
'YASAKLANMALI'
Sevilgen, Alanya’da bir dönem en önemli narenciye üretim alanlarından olan Oba’da yaşanan yapılaşmaya da tepki gösterdi. Sevilgen, "Tarım alanlarının imara açılması %100 yasaklanmalı. Akdeniz Bölgesi'nin Alanya Bölgesi'nin açılmasını %100 yasaklayacaksın. Alanya tropikal iklimin en güzel yaşandığı bir yer. Tropikal toprak şu anda yok ediliyor. Gitsinler Manavgat'a Kaş'a yapsınlar. Çok boş arazi var. Gitsinler yerleşimi Konya'ya yapsınlar. Buraya gezmeye gelsinler. Cenab-ı Allah'ın verdiği toprağın üzerine beton döküyoruz. Şimdi hobi bahçesi diye bahçeyi 3'e, 4'e, 5'e bölüyorlar. Oba tarafında başladı komple portakal katliamı yapılıyor. Bütün o yeşil alan gitti. En iyi portakal bahçesinin olduğu yer Oba, şu an sıfırlanıyor" dedi. -Özgür YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157