banner84

CHP'de 4 bölge söylemi tuttu

Antalya’da CHP'nin ilçe kongre takvimi hafta sonu yapılan Serik ile sona erdi. 15 Aralık’ta Kaş ile başlayan ve 12 Ocak’ta Serik ile sona eren 19 ilçe kongresinin ardından il kongresi için adayların adeta taarruza geçmesi bekleniyor. Bir taraftan halihazırda görev yapan il başkanı Ahmet Kumbul ve diğer tarafta kongrenin favori isimlerinden Nusret Bayar.
Bayar’ın her bölge mecliste temsil edilecek, il yönetimi oluşturulurken de ilçelerin önereceği isimleri dikkate alarak ‘listemi şekillendireceğim’ ifadeleri gerek ilçe teşkilatları, gerekse il delegeleri tarafından dikkate alınmasının yanısıra takdir topluyor.
Bayar’ın söylemine göre Antalya 4 bölge olarak değerlendirilecek. Antalya merkez ilçeler, batı ilçeler, Manavgat ve Konya güzergahında bulunan ilçeler (Akseki, İbradı belki Gündoğmuş) ile Alanya-Gazipaşa (Gündoğmuş) dahil edilerek siyasi strateji atağı yaptı. Bu stratejiye göre Alanya-Gazipaşa- Gündoğmuş’ta CHP üyelerinin sandıktan çıkaracağı ilk isim milletvekilliği sıralamasında ilk 4 aday arasından yer alacak. Bayar, üstelik hem ilçe kongresinde hem de teşkilat ziyaretinde Alanya’nın 200 bini aşkın oyu olması rağmen yok sayılmasını kabul etmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Üstelik bu söylemleri kongrelere katılım gösteren konuşmalar tarafından da desteklenmekte. 
Bayar’ın bu söylemlerle dikkat çekmesinden doğan bir durum olamaz. Çünkü 2015’te yapılan milletvekilliği seçimi öncesinde Antalya’da yapılan ön seçimde 9 bin 905 oy alarak ilk sırayı hak eden Niyazi Nefi Kara 24 Haziran seçimlerinde yok sayılmıştı. O seçimde Antalya’da seçimi kazanabilecek sırada yer alan milletvekilleri dar bir çerçevede tutulmuştu. Bu gibi durumlara şiddetle karşı olmasınında etkisiyle Bayar’a teveccüh beklenenin üzerine olabilir. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in daha önce kendisine karşı olan fakat daha sonra uzlaştığı Ahmet Kumbul’dan yana mı taraf olacağı yoksa bağımsız mı kalacağı netleşmemesine rağmen Bayar’ı özellikle Muratpaşa Belediye Başkanı Gazipaşalı Ümit Uysal ile şimdiye kadar yeterince temsil edilmeyen ilçe delegelerinin desteklemesi beklenmekte. 
Alanya’da avukat Müge Gezginci ve Can Baysal’ın Kumbul’un listesinde yer almak için kulis çalışmalarını yürütürken Alanya’da son kongrede de ilçe başkan adayları arasında geçen Mehmet Can Karagöz’ün Bayar’ın listesinde girmesi bekleniyor.

YORUM EKLE

banner107