banner84

CHP’de hesaplar tutmuyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 37'nci Olağan Kurultay süreci devam ediyor. 8 Kasım-1 Aralık 2019 arasında mahalle delegeleri seçimi, 14 Aralık 2019 - 27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında il kongreleri, ardından büyük kurultaya gidilecek. İlçe kongresinde adaylar atağa geçerken, delege seçimi sonrasında kongre blok liste mi? yoksa çarşaf liste ile mi olacak bunun tartışması hakim olacak. Tam demokrasi örneği olan çarşaf listeye kendisine ve ekibine güvenen ilçe başkan adaylarının destek vermesi bekleniyor. 
Delege seçimleri öncesinde Alanya ve Antalya’da aday olmak isteyenler işi ağırdan alarak delege seçiminin tamamlanmasını bekliyor. Alanya’da 2014’te kongrede kaybeden, 2019’da ise Sefa Çorbacı’nın görevden alınmasının ardından ilçe başkanı olarak atanan Coşkun Karadağ, ilçe yönetiminde özellikle kendisine yakın Gülçin Güner ve Mustafa Aras ve İrfan Akgün gibi isimlerden aldığı destekle her halükarda aday olacağını duyurdu. 
Son kongrede Ali Takavut’a karşı 2015’te seçim kaybeden ancak parti içi mücadeleden vazgeçmeyen, mahalli idareler seçimleri öncesinde diğer ilçe yöneticilerinin istifası sonrası başkanlığı sona eren Sefa Çorbacı, adaylığını Cuma günü resmen açıklayacağını ilan etti. Çorbacı daha önce Takavut’a karşı başkanlık yarışını kaybeden Mehmet Can Karagöz ile ittifak görüşmelerini yürütürken, eski başkanlardan Şengül Yeşildal’ın desteğini alması da beklenmekte.
Daha önce başkan adaylığını ilan eden, ardından adaylıktan çekilerek Şengül Yeşildal’ın başkan seçildiği kongrede çarşaf listeden yönetime giren Ömer Zavlak, bu kez elini çabuk tuttu ve seçim ofisi açarak adaylığını açıkladı. Zavlak açıklamasında ‘Daha önce Coşkun Karadağ lehine çekilerek ittifak yapmıştım artık sıra bende’ diyerek adaylıktan dönmeyeceğini deklare etmiş oldu.
İsmi adaylar arasından geçen ilçe yöneticilerinden Gökhan Sipahioğlu başkan adaylığından vazgeçmiş görünüyor. Tahminim milletvekilli adaylığına odaklanacak. 
Ali Takavut mu, yoksa eski yönetim kurulu üyesi Mustafa Yılmaz mı aday olacak, netleşmedi. Takavut’un milletvekili adaylığı için ilçe başkanlığından ayrılmasının yarattığı tepki nedeniyle ismi çok da parlatılmadı. Bu durumda Mustafa Yılmaz’ın ilçe başkan adayı olma olasılığını güçlendirmekte.
İl başkanlığı seçiminde ise daha önce birbirlerine karşı olan büyükşehir belediye başkanı Muhittin Böcek ve İl Başkanı Kumbul’un uzlaşması üzerine ilde dengeler değişti. Ancak buna rağmen, büyükşehirde koltuğu Böcek’e kaptıran Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın, Kumbul’a karşı bir liste çıkarmak için çalıştığı kulislerde konuşulmakta. Alanya’dan il yönetimine girme konusunda Mehmet Can Karagöz ve Müge Gezginci isimleri geçmekte.

YORUM EKLE

banner107