banner129

Çocuğunuzla Evde Neler Yapabilirsiniz?

Sevgili anne-babalar, virüs nedeni ile evde geçirdiğimiz bu dönemi çocuğunuzun gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayabileceğiniz bir süreç olarak düşünmek ve şekil vermek sizin elinizde. Evde kaldığımız bu süreçte boş zamanlarınızı çocuğunuzla birlikte çeşitli oyunlar oynayarak ve aktiviteler yaparak geçirmek, aile içi ilişkilerinizin gelişmesi açısından son derece faydalıdır. Çocuğunuzla olan iletişiminizi olumlu yönde etkileyecek oyunlar ve aktiviteler, günlük işlerinizin yorgunluğunu ve bu sürecin vermiş olduğu stresi üzerinizden atmanıza da yardım edebilir.

Çocuklarınızın Keyifli Zaman Geçirebilmesi İçin Ev Aktiviteleri

Çocukların yaratıcılık duygusunu geliştirirken onların el ve göz koordinasyonu konusunda daha iyi hale gelmesini sağlayan resim çizme aktivitesi, ailece gerçekleştirilebilecek aktivitelerin başında gelir. Yalnızca kağıt veya kartona değil, çocuk odalarının belirli bölümlerine yapılabilecek duvar çizimleri de, çocukların odalarını diledikleri gibi şekillendirebilmelerine imkan tanır.

Ailenin çocukları için yapması gereken en önemli şeylerden biri, onlara doğa bilincini aşılamaktır. Evde bulunan çiçeklerin çocuklara tanıtılması, onların doğadaki oksijen döngüsüne katılarak neler başardıkları, su ve güneşin bitkiler için önemi gibi konular çocuklara yeterli oranda anlatılmalıdır. Bu faydalı aktivite, bitkilere su verilmesiyle tamamlanabilir.

Yemek ya da tatlı yapılacağı zaman üretim sürecine çocukları da dahil edebilirsiniz. Mutfağın dağılmasından endişe etseniz bile onlara bir şans verin ve birlikte yemek ya da tatlı hazırlamanın tadını çıkarın. Ayrıca çocuklar, katkıda bulundukları yemekleri yeme konusunda daha isteklidir. Onların çok da severek tüketmedikleri sebze yemeklerini birlikte yapmayı deneyin ve önceden yemedikleri bu yemekleri nasıl afiyetle yediklerine şahit olun.

Anne-Babalarda Oyunlara Dahil Olmalı

Küçüklerin el becerilerini arttırırken hafızalarını ve parçadan bütüne gitme mantıklarını geliştiren yapbozlar, boş zamanlarda uygulanabilecek aktivitelerdendir. Özellikle yapboz konusunda deneyimli çocuklar için alınabilecek birkaç yüzlük yapbozlar, çocukların ebeveynleriyle sırt sırta vererek tamamlayabilecekleri ürünlerdir. Çocuğunuzun daha önce yapboz deneyimi olmadıysa az sayıda ve daha çok sade çizimli modellere yönelmeniz uygun olur.

Evde oynanan oyunlar arasında bulunan köşe kapmaca ve körebe gibi çevre algısı arttıran oyunlar, çocuklarınızın sizinle olan iletişimini en üst düzeye çıkarır. Çocukların sevdikleri bu oyunları arkadaşlarının yan ısıra aileleriyle oynayabilmeleri, onlara bambaşka bir deneyim yaşatır.

Herhangi bir müzik aletini çalıyor olsanız da olmasanız da küçüklerle bir arada olduğunuz zamanlarda müzikle dolu eğlenceli oyunlar ve aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklar için özel olarak üretilen müzik aletlerinin yanında, mutfak eşyalarını da kullanarak müzik yapabilir, hepinizin bildiği ortak şarkıları seslendirerek unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Çocukların kendilerine olan güven duygularını yukarıya taşıyan çocuk aktiviteleri ve ailece evde çocuk oyunları oynamak, aile içi bağların güçlenmesi için de önemlidir. Siz de çocuklarınızla birlikte olduğunuz zamanlarda ortak karar alarak dilediğiniz aktiviteleri uygulayabilir, daha mutlu bir geleceği birlikte inşa edebilirsiniz.

YORUM EKLE

banner107