banner84

Çocuğunuzu gerçekten dinliyor musunuz?

Sevgili okurlar, çocuklar ebeveynleri ile konuşmaktan keyif alırlar. Özellikle sosyal çevresi olan ve okula giden çocukların ailesiyle paylaşacakları pek çok konu vardır. Bazen iş stresinden bunalarak bu konuda zorluk yaşasanız da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuğunuza karşı iyi bir dinleyici olmanızdır.
Çocuğunuzun size bir şeyler anlatması kadar sizin de onu dinlemeniz oldukça önemlidir. Dinlemek, biz yetişkinler içinde önemli bir eylemdir. Karşımızdaki bir kişiye herhangi bir olayı anlatırken dinlenmediğimizi hissedersek uyarıda bulunuruz. Çocuklar söz konusu olduğunda da gerekli ilgiyi sağlayamadığımız oluyor. Sanırım bu konuda onları daha fazla ciddiye almamız gerekiyor. Çocukları dinlemenin de bazı kuralları var bunların en önemlisi ve ilki çocuğunuzun boyuna inmek ve göz kontağı kurmaktır.
Çocuklar yaşadıklarını ve gördüklerini anlatmada çok heveslidirler. Ancak bekledikleri ilgiyi almadıklarında bu onda hayal kırıklığı yaratmakla birlikte onu ciddiye almadığınız düşüncesini verir. Zaman zaman yorgun olsanız da çocuğunuzla ilgilenmenin ilk basamağı olan dinlemenin kurallarını biliyor olmamız gerekir.

Çocuğunuzu aktif bir şekilde nasıl dinlersiniz 
•    Eğer çocuğunuz size bir şey anlatmak istiyorsa işinizi kısa bir süre bırakıp onu dinleyebilir ve yönlendirebilirsiniz.
•    Bu anlamda çok zor durumdaysanız ona kısa bir açıklama yaparak, zaman verebilirsiniz.
•    Çocuğu dinlerken mutlaka çocuğunuzun boyuna inin ve gözlerinin içine bakın onu dinlediğinizi ve önemsediğinizi hissedecektir.
•    Çocuğunuzu yargılamadan dinleyin. Sık sık sözünü kesmeyin. Dinledikten sonra fikirlerinizi paylaşın.
•    Konuşma bitiminde onu dinlemenin size mutluluk verdiğini mutlaka söyleyin. Bu şekilde yaşadıklarını sizinle paylaşmaktan zevk alacaktır.
Bu durumları dikkate alarak uyguladığınızda çocuğunuzun tüm olumlu ve olumsuz yaşadıklarını keyifle sizinle paylaşacağından emin olabilirsiniz.
 

YORUM EKLE

banner107