banner84

Çocuklarınızı sınırlandırmayın 

Sevgili ebeveynler, dijital dönemin başlangıcıyla daha az aktif, gerçek hayatın daha dışında ve sanal hayatın içinde var olan bir nesil yetişmeye başladı. Pandemi süreci, okul ve okul dışı aktivitelerin sınırlanması bu sorunun hız kazanmasını sağladı. Çevrimiçi ekosistemin çocukları her an ekran başına bağlayabilecek kadar zengin ve yoğun bir içeriği var. Dijital çağın etkisiyle ekran başında yoğun zaman geçiren gençler ve çocuklar, gerçek hayatın içinde daha az yer almaya başladılar. Pandemi de bu süreci tetikledi ve geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırma, çocukların ekran başında geçirdiği zamanın pandemi öncesine göre yüzde 500 arttığını ortaya koydu.
Çocuklarınızın küçük kas gelişimini destekleyen ve sanat dalı olarak geliştiren çalışmalar onların motor becerilerini geliştirdiği gibi sağlıklı bir ruhsal gelişim göstermeleri içinde son derece önemlidir. Okul öncesi dönem çocukların hayal gücünü sınırsız kullanarak, dışa vurabileceği ve kendisini yaptığı çalışmalarla ifade edebileceği bir dönemdir. Bu dönemde çocukların sanatsal faaliyetlerle iç içe olması çocukların görsel ve işitsel algısını geliştirmektedir. 
Çocuklar gördükleri şey ne olursa olsun bakmak için değil görmek için bakarlar. Yaptığı sanat etkinlikleri çocukların ileriki yaşamındaki giyimi, yemek ve dekorasyon seçimi gibi birçok tercihi hakkında bize bilgi verir. Çevresine güzel görünmek ister ve estetik duygusu daha hızlı gelişir. Yapılan birçok araştırmaya göre müzik, resim gibi sanat dallarıyla ilgilenen çocuk diğerlerine göre daha mutlu ve pozitif olurlar. Çocuğun bu dönemde gelişen karakteristik özelliklerine de sanat dallarının önemli etkisi vardır. Sanat çocukların derslerinde daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Sanatla ilgilenen çocukların akademik anlamda, genel anlamda ve problem çözmede daha başarılı oldukları görülmektedir.
Spor ise çocukların kemik ve kas gelişimine katkı sağladığı gibi bağışıklık sistemini de destekleyerek fiziksel faydalarının yanında aynı zamanda çocukların bilişsel yetilerine de katkı sağlamaktadır. Sporun, hızlı karar verme, koordine olabilme, analitik düşünme gibi becerileri destekleyen, fiziksel ve psikolojik gelişmeye fırsat yaratan bir alan olduğu bilinmektedir. Çocuğun hayatına bir disiplin getirirken esneyebilme kapasitesini de arttırmaktadır. Bahsedilen bu becerilerin gelişmesinin yanında bir spor dalında ilerlediğini görmek çocuğa tatmin ve başarı duygusu vereceği için özgüveninin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.
Okul öncesi dönemde çocuklar hayallerini ve çalışmalarını sınırlamayan bir eğitimciyle tanıştığında, kendini daha rahat ifade ederek, özgün ürünler oluşturabilmeyi, farkını ortaya koyabilmeyi öğrenirler. Tüm sanat dalları ve spor çocuğun gelişiminde zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak önemli bir yere sahiptir. Çocuklarınıza bu dönemde uygun koşullar, alanlar, ortamlar hazırlamak ve sunmak siz ebeveynlerin görevidir.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Pınar halitoğlu
Pınar halitoğlu - 2 hafta Önce

Teşekkürler öğretmenim
Kaleminize sağlık

banner107