banner84

Coğrafi İşaretli Ürünlerimiz

  Coğrafi işaretli ürün konusunda yelpazesini genişleten Alanya’mız için güzel gelişmeler olmakta. 
        Daha önce, Alanya Avokadosu, Alanya Gülüklü (Hülüklü) Çorbası ve Alanya Yenidünyası tescil edilmişti. Son olarak da Alanya Muzu Tescillendi.
       Bu ürünlerin Tescil altına alınması özellikle Alanya adının daha fazla telaffuz edilmesi ve duyulmasını sağlayacaktır. Tescil olunmadaki amaç ise ürünlerin karakteristik özelliklerini, kalitesi ve gelenekselliğini ortaya çıkartarak coğrafi alandaki özellikleri ön planda tutup bölgeye has olarak her açıdan kalitesini ve farklılığını ortaya koyma fırsatı verir.  Bizim içinde Avokado, Yenidünya, Muz ve Gülüklü çorba iyi bir fırsat olmuştur.
       Son zamanlarda tropikal ürün pazarının lideri konumundaki Alanya’da Avokadoyu tanımayan yoktur. Nerdeyse Türkiye üretiminin %70/80 civarında üretimi bölgemizde yapılmaktadır. Bu anlamıyla Alanya Avokadosu olarak bir türünün tescillenmesi Alanya’mızın adının duyulması ve daha çok tanınması açısından iyi olmuştur.
Ama iyi olmayan ise üreticilerin hasat konusunda erkenci davranması, hırsızlık olayların olması ve bitkisel hastalıklar konusunda yeterince çalışmanın yapılmamış olması söylenebilir. 
        Yenidünya yani Alanya tabiriyle Muşmula bölgemiz açısından narenciye ve muzdan sonra en çok üretilen meyvelerden idi. Kazancının ve rekoltesinin yıldan yıla değişmesi, sıcak ve soğuğa karşı dayanıksız olması, bölgemize uygun türlerin yeterince tercih edilmemesi nedeniyle O’da son zamanlarda narenciye bahçelerinin kaderinin aynısı paylaşarak çoğu inşaat alanına döndü veya diğer tarım uygulamaları için kesilerek yok edildi. Yine de şartlar ne olursa olsun Türkiye’de Alanya adını duyurması bakımından iyidir.
       Sofralarımızın baş tacı, düğünlerin, asker, mevlit ve büyük kapsamlı Alanya yemeklerinin vazgeçilmezi, mutlaka herkesin tattığı Alanya Gülüklü (Hülüklü) Çorbası tanınma konusunda Alanya’da hiç sıkıntı çekmemekte. Ama bu değerli Alanya lezzetinin tadını ve adını tanıtım yelpazesini dahada genişleterek ülke ve dünya geneline yaymakta fayda var. (Bu konuda da Mutfak mirası çalışması ve yemek yarışmaları ile gerekli atılımlar yapılmaktadır.)  Tabi gönül ister ki, standardına ve reçetesine uygun olarak bölgemizdeki tüm restaurant, lokanta ve otellerin menülerinin en başında Alanya Gülüklü Çorbası yer alsın.
      Yıllardır mücadelesi verilen Anamur ile tatlı bir rekabet halinde olduğumuz muzumuzun Alanya Muzu olarak Coğrafi işaretli olarak tescillenmesi Alanya bakımından büyük bir şereftir. Çünkü eskiden Alanya denilince insanların aklına Muz, Narenciye ve Turizm gelirdi. Böylelikle Alanya Muzunun hakkı teslim edilmiş oldu.
       Tabi tüm bunlar yeterlimi derseniz; tabi ki değil.
 Mesela bir şampuan yada kremin üzerinde Alanya Avokadosundan imal edilmiştir, Reçelimiz Has Alanya Yeni Dünyasından yapılmıştır, Bu tekstilde Alanya Muzu Lifi kullanılmıştır veya Büyük Millet Meclisinin Menüsünün en iyi çorbası Alanya Gülüklü Çorbası seçilmiştir…vs.
       Coğrafi işaretli ürünler konusunda Tüm Kurum ve STK’ların birlik içinde daha fazla çaba sarfetmesini  Üniversitelerimizin konunun içinde daha fazla yer alarak özellikle  Muz, Avokado üzerine daha fazla çalışma yapmasını da isteriz. 
       Ayrıca merkezi yönetim olarak da Coğrafi İşaretli Ürünlerin korunması için O ürünlerin Üretildiği bölgelere hiç olmaz ise aynı ürünlerin ithal edilenlerinin sokulmamasını yasalarla sağlamak gereklidir. (Örneğin Alanya için İthal Avokado ve ithal Muz gibi)
       Bu Coğrafi İşaretli Ürünlerin Darısı; Alanya Öksüz Helvası ve Alanya Su Kabağının başına diyerek yazımıza son verelim.
      Sağlıcakla kalın…

YORUM EKLE

banner107

banner169