banner129

Destinasyonlarda 5K ( Kirlilik ) problemi

Yıllar içersinde gelişen ve değişen turizm endüstrisinde buna paralel olarak misafirlerin tercihleride değişmiş ve gittikleride yerlerdeki beklentileri farklılaşmıştır. Artık daha bilinçli davranmaya başlayan misafirler destinasyonun turizm hareketlerinden daha az etkinlenmesini arzu etmeye başlamışlar ve bunun için destinasyonda yapılanlarla daha fazla ilgilenmeye başlamışlardır. Özellikle yoğun turizm hareketlerinin yaşandığı yerlerdeki aşınmadan rahatsız olduklarından bununla ilgili alınan önlemler ve çalışmalar destinasyon seçmelerinde ana faktörlerden biri olmaya başlamıştır.. 5K diye adlandırabileceğimiz bu kirlilikler için bizimde Alanya özelinde alacağımız önlemler turizmin sürdürülebilirliğinin yanı sıra ziyaret edenlerin profilinde de etkili olacaktır.
**Görüntü Kirliliği : Ürününüz ne kadar değerli olursa olsun onun sunumunda veya misafirin yararlanması esnasında estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü  barındırıyorsa sıkıntılar doğuracağı açıktır. Caddelerinizin, dükkanlarınızın, tabelaların nizami bir şekilde oluşu, kaldırımlarınızdaki düzen, hatta şehir içindeki yol ve yaya çizgilerinin sürekli yenilenmesi yapılabilecek kısa vadeli çalışmalardandır. Tarihi yapılar içindeki betonarme yapılar, şehir içindeki yıkılmaya yüz tutmuş tarihi yapılar bölgeyi ziyaret edenlerin yanısıra orada yaşayanlarında dikkatini çekmektedir. Özellikle misafir yoğunluğunun olduğu bölgelerdeki binaların eskimiş ve yenilenmeye ihtiyaç duyulan boyalarından tutunda kapı önlerinde apartmanlara ait çöp kontenyerlerin eskiliği bile hoş bir görüntü arzetmemekle birlikte şehrin güzelliklerine zarar vermektedir.  Bununla ilgili yapılan çalışmalar desteklenmeli ve hallkında buna katılmasını sağlayacak çalışmalara hız verilmelidir. Kentsel dönüşümün bazı soru işaretleri ile de olsa yapıldığı bu günlerde planlamalarda şehir estetiği de ön planda olmalıdır. 
**Gürültü Kirliliği ; Yılın yorgunluğunu atmak için seçtikleri destinasyona gelen misafirler kaldıkları otelde, gittikleri restaurantlarda hatta katıldıkları turlarda bile rahat bir ortamı tercih eden misafirler geri dönüşlerinde bu sıkıntıyı daha çok dile getirir olmuşlardır. Trafikte sarı ışıkta bile korna çalınmasından tutunda yanyana restaurantlar da yüksek sesle ve farklı müzik çalınmasından doğan şikayetler zaman zaman gündeme gelmekte bu konuda yapılan denetimlerin daha sık ve caydırıcı olması gerekmektedir. Konu ile ilgili paydaşların bu konulardaki duyarlılığını arttıracak eğitim çalışmalarıda yapılmalıdır. Gündemde olan eğlence mekanlarının şehir dışındaki başka bir noktaya taşınması çalışmaları bir an önce yapılmalıdır..
**Çevre Kirliliği ; Giitikleri destinasyona verdikleri ekonomik katkının yanısıra çevreye verdiği zararında farkında olan misafirler bununla ilgili ne yapıldığınıda sorgular hale gelmiştir. Yarattıkları turizm hareketlerinin gittikleri yerin suyun, enerjinin tarımsal ve hayvansal ürünlerinin tüketiminin daha fazla olmasının , trafik hareketlerinin artmasının havaya verdiği zararın bile nasıl aza indirilebileceği ile ilgili çalışmaları görmek istemektedirler. Çevresel aşınmayı önlemeye yönelik çalışmalar daha çok ilgilerini çekmeye başlamıştır. Yerel halkında buna verdiği katkıyı sorgular hale gelmiştir. Bu anlamda kamu ve yerel yönetimlerin çevre ile ilgili yapılan çalışmaları daha görünür şekilde paylaşmaları ve gelen misafirlerinde bundan haberdar olması bu anlamda pozitif katkı sağlayacaktır. En basitinden Yerel yönetimin temizlik çalışmalarına yerel halkında katkı sağlaması gerekmektedir. Alanya Belediyesi özelinde yapılan temizlik çalışmalarının başarılı olduğunu söyleyebiliriz ancak burada yaşayanlarında “nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak” anlayışından yola çıkarak buna katkı sunmaları son derece önemlidir. Çöplerini düzensiz sokağa bırakanlara, gittikleri piknik alanlarında olsun, moloz dökülmemesi gereken yerlere moloz dökenlere olsun , araçları temiz olsun diye tüm çöpü uygunsuz yerlere atanlara olsun verilecek caydırıcı cezalar buna katkı sağlayacaktır. Belkide bütün işletmelerin  ve apartmanların kendi sınırları içinde olan kaldırımlar ve yol kenarları  sorumluklarına verilmesi çevre temizliğine olumlu katkı sunacaktır. 
**Bilgi Kirliliği ; Son yıllarda sosyal medyanın hatırı sayılır bir güce erişmesi, yazılı medyanın dünyanın her yanından rahat bir şekilde takip edilebilme özelliği olması sebebiyle destinasyon daha yakından takip edilebilir bir hale gelmiştir. Bu nedenle yapılan haberlerde ve paylaşımlarda gerçek olmayan sansasyon yaratacak ve misafir algısında olumsuz izlenimlere yol açmamasına özen göstermemiz gerekmektedir. Yayılan yanlış bir haberi daha sonra düzeltmeniz misafir algısında yaratacak olumsuzluğu gidermede yardımcı olamayacaktır. Bu anlamda olumsuzluk yaratanlara caydırıcı yaptırımlar uygulaması ve bilinçlendirme çalışmaları faydalı olacaktır. 
**Kültür Kirliliği ; Her yıl onlarca ülke vatandaşını ağırladığımız ve bir o kadar ülke vatandaşınında sınırlarımız içinde yaşayan bölgemizde bu kültürler arası bir yakınlaşmayı getirsede zaman içersinde bazı sıkıntılarıda barındırdığı bir gerçektir.. Misafirin seyahat ederken destinasyonu seçmesinin sebeplerinden biride gittiği yerdeki kültürü tanıma isteğidir. Bu mutfak, yaşam, tarih gibi bir çok öğeyi içinde barındırır. Bu etkileşim esnasında bu toprağın sahip olduğu kendi kültürümüzü ön plana çıkaracak çalışmaların misafirde olumlu etki yaratması kaçınılmazdır. Özellikle tarihsel ve mutfak zenginliklerimizi ön plana çıkarmayı hedefleyen ve son yıllarda hız verilen çalışmalar olumlu sonuçlarını önümüzdeki yıllarda verecektir. Bu çalışmalar misafirler için bölgeyi seçmekte yeni sebepler yaratacak ve misafir profilinin de değişmesine sebep olacaktır. Son yıllarda bu konuda dikkati çeken en önemli eksiklerimizden biride adına yakışır ve tamamen bizden öğeler olan bir Türk Gecesi organizasyonumuzun olmamasıdır. Misafir seyahat ettiği bölgenin kültürel dokusunun değişmesini istememektedir ve gittiği yerin tarihi ve kültürünü de deneyimlemek istemektedir. 
Kısaca Hayvana Dost, İnsana Dost, Çevreye Dost ve Kendi kültür değerlerine dost bir destinasyon misafir profilinde de istediği başarıyı yakalayacaktır. Bunların bir çoğu küçük dokunuşlarla ve bölgede yaşayan herkesin  bu çalışmalara olumlu katkı vermesiyle gerçekleşecektir.  
 

YORUM EKLE

banner107