banner165

Dimçayı HES Bu İşi Kısa KES !      

       O önemli gün geldi çattı.  
       17 Haziran Perşembe. Dimçay ve Dim Alacami için çevre katliamın kabul  veya ret edileceği gün olarak tarihteki yerini alacaktır. .
       Yapılması planlanan ikinci HES projesin halka anlatılacağı  ÇED yani çevresel etki değerlendirmesinin yapılacağı  önemli bir gün.
      Rantın doğaya karşı olan hakimiyeti mi ? Yoksa doğanın yanında yer alıp bilinçli ve  haklı mücadelesini yapan halk mı kazanacak bundan sonra göreceğiz.  
     Bakalım nasıl bir toplantı olacak?  Doğruya doğru eğriye eğri mi ? Kantarın topuzu şaşmadan haklıdan yana mı ranttan tarafa mı kayacak? Adabına uygun olarak Halkı dinleme  lütfunda bulunulacak mı? İnsanların serzenişleri dikkate alınıp değerlendirilecek mi? Yoksa kulaklar  tıkanacak mı? Yada her zaman olduğu gibi bilen bildiğini okuyup formalitelerin yerine getirildiği   oldu bittiye getirilen bir halk toplantısı yapılıp gidilecek mi ?  Haydi hayırlısı…
       Müsadenizle  bu kez beklemeden görelim.  Biz Halk olarak;tepkilerimizi  ve HES’e karşı olan tutumumuzu  açık açık gösterebileceğimiz,  fikirlerimizi beyan edip  iyi bir savunma yapabileceğimiz bu fırsatı kaçırtmamalıyız. Bu gibi Alanya için hayati  önem taşıyan bir konuda Parti, taraf, oda, dernek, STK ve kimlik gözetmeksizin birliğimizi ve gücümüzü göstermeliyiz.     
      Hani diyorduk ya bir Alanyamız var. 
      Öyleyse Alanya için çok önem arz eden, nefes almamızı sağlayan  Alanya’nın ciğerleri Toroslardan doğarak damarlarınımızı besleyen kan gibi,  Dim vadisinden süzüle süzüle akarak Akdeniz’e ulaşan,  geçtiği yerleri bereketlendiren,  Bir tane olan Dimçayımız’a ve Yörük kültürünün hala devam ettiği, cennetten bir köşe olan,  şirin ve bozulmamış doğası ile Dim Alacami Köyümüze sahip çıkalım.
       Artık bir dur deme vakti geldi. 
      Çünkü Dimçayı’nın ve Dim Vadisinin  bu kadar yükü taşıyacak ne gücü,  nede  kuvveti kaldı. Bir taraftan kuraklık bir diğer taraftan daha önceden inşa edilen  Dim Barajı ve zamane halkı uyutarak yine aynı köye yapılan birinci HES  burası için yetip artmakta.
     Hadi diyelim ki; Dim Barajı içme suyu, sulama suyu, taşkınları önleme ve elektrik üretimi gibi önemli bir misyona sahip ve yerinde bir karar olsun… 
     Ya önceki HESe ne demeli. Dim Alacami köyünün girişinden suyu alarak dere yatağına hiç su bırakmadan kapalı sistem içinden suyu geçirerek Bucak mahallesine kadar getirilmiş ve sadece elektrik üretiminde kullanılarak  rant sağlamaktan başka bir işe yaramamıştı. 
Böylelikle vadide yaşayan yaban hayatına, kırmızı benekli alabalıklara,  endemik bitki florasına ve ormana zarar verilmişti. Şimdi de  bu doğa karşıtı yapı yetmezmiş gibi  yine aynı  bölgeye bu defa köyün tam içinden geçerek derede kalan suyu da  kapalı siteme  hapsedip  dere yatağını susuz bırakarak doğayı yok ederek yine sadece elektrik üretmek için ikinci bir HES yaparak aynı hatanın kat ve katını tekrarlamak, doğaya bir kez daha ihanet etmek ne derece doğru.
    Bunun takdiri Alanya’da yaşayan, nefesini teneffüs  eden, suyunu  içen, ekmeğini yiyen herkes de. Bu HES’den  başta  biz bölge halkı olmak üzere Turizmcisi, Piknikçisi,  Tarımcısı, yaban hayatı, ormanı, bitkisi, gökte uçan kuşlara kadar  mutlaka herkes etkilenecektir. 
          Lütfen Dimçayı’na, Dim Alacami Köyüne ve Dim Vadisine kıyıp Doğaya ihanet etmeyin.
Sağlıcakla mutlu yarınlara….

YORUM EKLE

banner107

banner169