banner84

Duyarsız mıyız? Abartılı mı? 

Change.org… Dijital birleşme alanı.
Son günlerde çevreci kampanyaları ile dikkat çekiyor. 
Mesela, Anamur’da caretta carettaların üreme alanları tehlike altında.
Mesela, Sapanca’da betonlaşmaya hayır.
Mesela, Kaz Dağları Unesco Kültür ve Doğa mirası ilan edilsin.
Mesela, Alanya Yeşilöz sahilindeki kum zambakları, ceretta carettalar korunsun.
Her biri başka ama amacı aynı dijital imza kampanyalarının yapıldığı bu platformda gönüllüler seslerini duyurmaya çalışıyor. 
Mesela; Kaz Dağları’nda altın arama şirketine 45 bin ağaç kesilmesi için izin verilmiş. Bakanlık ‘13 bin 400 ağaç kestik’ diyor, gönüllüler; 195 bin ağaç kesildiğini belirlemiş. 
Mesela Alanya-Yeşilöz sahili… Bir akaryakıt firmasına, güvenlik gerekçesi ile verilmiş dolum ve depolama tesisi tam da caretta caretta koruma bölgesinde.  Tesis, neden koruma sınırı dışında kalan; biraz daha doğu yönde değil mesela? Neden, kapasite artışı için ÇED raporu askı süresi bayram tatili döneminde başlatıldı? Neden, basit önlemlerle korumaya destek verilmiyor? 
Her zaman ki gibi tepki gösterenler, gürültücü oldu. 
Destek verenler ise; ülkenin geleceğini düşünen duyarlı vatandaşlar. 
Koruma zincirinin kırılmasına karşı olanlardanım.
Kum zambakları ve caretta carettaların rahat bırakılmasını, ekonomik değer yaratılacaksa, doğanın dengesini bulacağı katkının sağlanmasını istiyorum. 
Mesela, şirketin çevre, su ve ziraat mühendisleri çevrecilerle birlikte çalışsın alanda. Olamaz mı? 
Karikatürlerde görürüz bazen. Ağaçlar kesilir, ormanlar yok olur, dünya çölleşir. Yapay bir ağacın gölgesinde serinlemeye çalışır insanoğlu, ‘Eskiden buralar yemyeşildi’ diyerek. 
Gelişmeye karşı mıyım? Elbette hayır.
Ama kamusal alanları korumakla görevli kişi ve makamların duyarsızlığına da karşıyım. 
Orman ve Çevre Bakanlığı’nın ‘Lastik tekerli araç giremez’ levhası astığı bir sahile aynı kurumun izniyle kepçe girmesini anlayamıyorum mesela. 
Karikatür geleceği anlatıyor aslında. Bu gidişle çok da uzak değil.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çetin Geyik
Çetin Geyik - 2 yıl Önce

Çevre eğitimi bilgi vermeyi icermemeli, ek olarak insanları davranış, tutum ve kişilikleri nide etkileyecek düzeyde olmalı. Pozitif yönde ve kalıcı bir şekilde etkilenen insanlar çevre sorunlarının çözümü nde aktif olurlar ve verilen çevre eğitimi de dogru ve yerinde olur. Birincisi Doğayı sevdirmeliyiz. EĞİTİM vermeliyiz.. Cevreye zarar vermemeyi ogrenmeliler. Bu oncelikli olarak insana zarar vermemej ve bunun yanında ise doğanın parçası plan hayvanlar. Ağaç. Bocek. Cicek vb. Canlılar olmak uzere her canlı yi kapsamalidir.

Ayse Omur Alemdar
Ayse Omur Alemdar - 2 yıl Önce

Size katiliyorum tumu ile.Ozellikle
Hemen Yesiloz deki caretta ve kum
Zambaklari icin Yerel otoritenin harekete gecmesi lazim.Acil plan yapilmasi lazim.

Güneş Laçin Turan
Güneş Laçin Turan - 2 yıl Önce

Yapılanları gördükçe duyarlı bir insan çıldırabilir.Duyarsızız yani. Sizde çok nezih bir yaklaşımda bulunmuşsunuz. Oldukça yumuşak bir yazı olmuş.

Mahmut köse
Mahmut köse - 2 yıl Önce

Doğa, hayvan sevgisi ve cevre bilinci eğitim ve sevgiyle olur.çocuklarımız küçükken bu aşıyı kapması lazım.temel din dersi,matematik gibi egitim proğramına alınması gerekli...

Ali Koca
Ali Koca - 2 yıl Önce

Doğa katliamı bütün insanlığı tehdit eden bir gerçek. Ve tek gayesi insanlığın daha sağlıklı ve huzurlu bir ortama kavuşması değil, sermayenin “insanlığı yokedecek olmasına rağmen” parayı tercih etmesidir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Uyarı yazınız için teşekkür ediyoruz.

banner107