banner84

48 öğrenci Türkçe öğreniyor

Yabancı uyruklu öğrenciler ile Alanya’da yaşayan yabancı uyruklu her yaştan insana ve çocuklara akademik anlamda akademisyenler tarafından Türkçe kurs veren ALKÜ TÖMER’in yaz aylarında da eğitimleri sürüyor.

48 öğrenci Türkçe öğreniyor

- Özgür YILMAZ 
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Türk Dili eğitmeni olan Anıl Camkıran, Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (TÖMER) verdikleri eğitimleri anlattı. Camkıran, "Kurlarımız A1'den C1'e kadar devam ediyor. Her şeyi en baştan alıyoruz. Tüm renklerden, meyve sebzeye, markete gittiklerinde nasıl davranmaları gerektiğinden, acil durumda kullanması gereken sözcüklere kadar her şeyi öğretiyoruz. Cümle kalıpları öğretiyoruz ve bu şekilde başlayarak C1 kuruna kadar mükemmel bir Türkçe ile buradan mezun oluyorlar" dedi.
"ALANYA ÖNEMLİ BİR VİZYON"
TÖMER Müdürü Doç. Dr. Serdar Bulut Alanya Posta TV'ye yaptığı açıklamada TÖMER'in genel işleyişi ve ALKÜ TÖMER'in Alanya'daki hizmet alanı hakkında bilgi verdi. Bulut, "ALKÜ TÖMER Mayıs 2018'de kuruldu. Yabancı öğrencilere yabancı dil olarak Türkçe öğretmek amacıyla kuruldu. Önceliğimiz burada eğitim alan öğrencilerdi. Haziran 2018'de 5 öğrenci ile derslere başladı ve şu an toplamda 48 öğrencisi var. Biz burada 225 öğrencimiz vardı bunların bazılarını mezun ettik, bazıları ise kurlarda bıraktı. Bizim amacımız sadece yabancı öğrencilere değil burada eğitim almak isteyen herkese ulaşmak. Çünkü Alanya bu anlamda önemli bir vizyon merkezi. O yüzden Alanya'da burada yaşayan yabancılara da Türkçe öğretiyoruz" diye konuştu. 
"ALKÜ'YE BAĞLI OLMAK BİR AVANTAJ"
TÖMER olarak ALKÜ'ye bağlı olmanın bir avantaj olduğunu belirten Bulut, "Çünkü kursiyerlerimize hem eğitim olarak hem de ekonomik olarak önemli bir fırsat sunmuş oluyoruz. Yerleşik yaşayan, dil öğrenip günlük ihtiyaçlarını gidermek için Türkçeyi öğrenen kursiyerlerimiz mevcut. Bizim en çok İran, Irak, Rusya, Litvanya, Kanada, Türkmenistan gibi ülkelerden kursiyerimiz var. Bunun yanı sıra Azerbaycan ve Kazakistan'dan da birkaç öğrencimiz var. Çoğunluğa baktığınız zaman İran, Irak ve Ürdün olarak görebiliriz" ifadelerini kullandı. 
"YÖS İÇİN EĞİTİM VERİYORUZ"
Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) için de çeşitli eğitimleri olduğundan bahseden Bulut, "Yabancı öğrenciler Türkiye'de eğitim almak istiyorsa YÖS'e girmesi gerekir. Bizim ÖSYM sınavımız gibi Haziran-Mayıs aylarında yapılan sınava girerler. Ancak Türkçe okuyacakları bölümler varsa mutlaka bir yıl Türkçe hazırlık okumaları gerekir. Ayrıca bizden hızlandırılmış eğitim alırlarsa biz de Türkçe yeterlik dediğimiz bir sınav var, ona girerler. Bu sınavdan başarılı olduklarında üniversitede direkt bininci sınıfa geçirebilirler. Biz burada bu sınavlara yönelik de eğitimler veriyoruz. Bize gelen öğrenciler de bu sınava hazırlanıp başarılı olup Türkiye'nin herhangi bir üniversitesinde, istedikleri bir bölümde eğitim alabiliyorlar. Kurs açarak bu fırsatı da sağlıyoruz. Biz TÖMER olarak üniversitelerin Avrupalılaşması açısından bir vizyon kapısıyız. Çünkü yabancı öğrenciler geldikleri zaman ilk evleri aslında TÖMER'lerdir. Burada aldıkları kültürle, dille bizim gönüllü dil elçilerimiz olurlar. Kendi ülkelerine gittikleri zaman ilk geldikleri yeri hiçbir zaman unutmazlar. Bu anlamda ALKÜ TÖMER de parlayan bir yıldız niteliğindedir. Bizde öğrencilerimizle, eğitimlerimizde bir aile olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Eğitim almak isteyen tüm yabancıları bekliyoruz" şeklinde konuştu. 
ÖĞRENCİLER 'TÜRKÇE ZOR' DEDİ
ALKÜ TÖMER'de eğitim alan yabancı öğrenciler ise neden Türkçe öğrenmeye gerek duyduklarını anlattı. Litvanyalı kursiyerlerden Edita Şukita, "Türkçe öğrenmek istedim çünkü burada yaşıyorum. Daha iyi iletişim kurmak istiyorum ama Türkçe çok zor bir dil. Ben İngilizce ve Rusça biliyorum. Türkçe bu dillerden çok farklı. 5 aydır eğitim alıyoruz ve şimdilik iyi gidiyor" dedi. Henüz başlangıç seviyesinde olan öğrenciler ise Türkçe'yi hem daha rahat iletişim kurmak hem de Türkiye'de üniversiteye gitmek için öğrenmek istediklerini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107