banner129

80 bin kişi okul yolunda

Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, Alanya Posta TV’de katıldığı canlı yayında, Alanya’da 47 ülkeden öğrencinin eğitim aldığını söyledi. Er,  "Mahmutlar’da internatinal okulumuz var" dedi. 

80 bin kişi okul yolunda

-Haber Merkezi
Haberin Manşeti programında Gaye Coşkun’un sorularını yanıtlayan Er, Alanya’nın LGS başarısına dikkat çekti. Galatasaray Lisesi’ni kazanan 100 öğrenciden 2’sinin Alanya’dan olduğunu söyleyen Er, "Alanya LGS’de 2 tane Türkiye birincisi çıkardı. Bu öğrencilerimizi Galatasaray Lisesi’ne yerleştirdik. 100 öğrenci alıyor ve yüzde 2’si Alanya’ya ait. Üniversite sınavlarına baktığımızda ise ilk binde 15 öğrencimiz vardı. Yerleştirmede Türkiye 7'ncimiz, Yabancı dilde Türkiye 9'uncumuz var. Bizim için gerçekten başarılı bir eğitim öğretim yılı oldu" dedi.  Er, LGS’de Türkiye birincisi olan iki öğrenciden birinin Şükrü Mülazımoğlu İlköğretim Okulu, diğerinin ise Barbaros Azakoğlu İlköğretim Okulu öğrencisi olduğunu da söyledi.  
'BÜYÜK AİLEMİZİN HEDEFLERİ DE PROJELERİ DE BÜYÜK'
Alanya’da 72 bin 500 öğrencinin eğitime başlayacağına dikkat çeken Er, "60 bin öğrenci örgün eğitimden. 12 bin 500 öğrenci yaygın eğitimden yararlanıyor. Personelimizle birlikte 80 bin kişilik bir aileyiz. Pazartesi günü büyük ailemizle okula başlayacağız. Biz çok büyük bir aileyiz. Bu kadar büyük olan ailenin hedefleri de, projeleri de büyük olacak" dedi. 
47 FARKLI ÜLKEDEN 2 BİN ÖĞRENCİ
Sınıf mevcutları ile ilgili de konuşan Er, "İlköğretimde 26, liselerde 24 kişilik sınıflarımız var. 7 tane okulumuz birleştirilmiş sınıf, 3 okulumuz ise çift öğretim yapacak" dedi. Er, öğretmen açığının olduğunu ancak bunun eğitimi tehlikeye atacak kadar büyük olmadığını, sözleşmeli öğretmenler ile açığın giderildiğini kaydetti. İlçe Milli Eğitim Müdürü ayrıca Alanya’da 2018 verilerine göre, 47 farklı ülkeden, 2 bin 262  yabancı öğrenci bulunduğuna dikkat çekti. Er,  "Bu sayı gittikçe artıyor. Bu verdiğim rakamlar geçen yılın rakamları. Bu yıl okullar açıldığında güncel rakamları alacağız. Ben inanıyorum ki, bu rakam en an 2 bin 262 olacak. Ama biz bu yabancı öğrenciler durumuna hazırlıklıyız. Bakın Mahmutlar’da  international okulumuz var. Bu yabancı öğrencilerimize, Türkçe dersleri veriyoruz. Sadece öğrencilere değil ailelerine de veriyoruz. Bu şekilde 1500 aileye Türkçe öğrettik" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107