banner84

‘Adalet ve liyakat istiyoruz’

Türk Eğitim Sen Antalya 2 Nolu Şube Başkanı Ulu, gelecek hafta yapılacak olan idarecilik mülakatlarıyla ilgili adaletli olunmasını istediklerini vurguladı. Eğitim sistemindeki başarısızlığa da dikkat çeken Ulu, ‘Liyakatli idareciler atanmalı’ dedi. 

‘Adalet ve liyakat istiyoruz’

Haber Merkezi
Türk Eğitim Sen Antalya 2 Nolu Şubesi gelecek hafta yapılacak olan idarecilik mülakatları sebebiyle bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamada ilk önce 15 Temmuz şehitlerini anan Şube Başkanı Burhan Ulu, “Devlet, milletin teşkilatlanmış halidir. Devleti liyakatten, ehliyetten yoksun ve en önemlisi millete sadakati olmayan, aklını kiraya veren mankurtlara teslim etmemizin bedelini 15 Temmuz 2016’da çok ağır bir bedel ödeyerek gördük. Bu vesile ile 15 Temmuz şehitlerini rahmetle anmak istiyorum. Şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygı ile anıyoruz” dedi. 
‘MİLLİ EĞİTİM BAZI VAKIF VE DERNEKLERİN TEKELİNE BIRAKILMAMALI’
Bu basın toplantısının asıl amacının gelecek hafta yapılacak olan idarecilik mülakatları ile ilgili olduğunu söyleyen Ulu, “Şunu özellikle belirtmek isterim ki devletin dini adalettir. Biz devletimizden Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un da ifade ettiği üzere ve herkesin de bildiği Peygamber Efendimizin, işinin ehli olduğu için Kabe’nin anahtarını bir müşrike verdiği gibi aynı yoldan yürünmesini istiyoruz. Bunu talep ederken ana düşüncemiz Türk milletinin bekasını aklımızdan ve vicdanımızdan çıkarmıyoruz. Eğer milli eğitim bazı vakıf ve derneklerin tekeline bırakılırsa Allah göstermesin 15 Temmuz’dan daha ağır bedeller ödeyebiliriz” diye konuştu. 
ÖĞRENCİLERİN SINAVLARDAKİ DURUMU KÖTÜ
Eğitimin içinde bulunduğu durumu daha iyi anlamak adına Milli Eğitim Bakanlığı ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) verilerinden bahseden Başkan Ulu, “540 bin öğrencinin katıldığı PİSA sonuçlarına göre ne yazık ki ülkemiz 72 ülke arasında 50’inci sıradadır. Bu yıl yapılan LGS’de öğrencilerimizin yüzde 16.4’ü dört işlemi bilmemektedir. Türkçeden öğrencilerimizin ne yazık ki yüzde 67’si orta ve ortanın altındadır. Matematikte ise öğrencilerimizin yüzde 84’ü orta ve altıdır. ÖSYM’nin yaptığı 2018 sınavları ile ilgili bazı rakamlar da vermek istiyorum. Türkçede öğrencilerimiz 40 soruda ortalama 16.179, matematikte 40 soruda ortalama 5.828, fen bilimlerinde ise 20 soruda ortalama 2.828 soru cevaplayabilmiştir. Bu rakamlar her iki memurdan biri bizim üyemiz diyenlere ithaf olunur” dedi. 
‘BU BAŞARISIZLIKLAR, MÜLAKATA GİRMEDEN ATANACAKLARI BELİRLEYENLERDİR’
Başarısızlıkla, kul hakkı yemekle ve liyakatsızlıkla övünen varsa sorun olmadığını vurgulayan Ulu, “Eğitim alanındaki başarısızlığın tüm yetkililerce ve kamuoyunca kabul edildiği de bir gerçektir. Bütün bunların sorumlusu kim derseniz? Mülakata girmeden puanları ve atanacakları okulları bile belirleyen zihniyettir. Bunun en güzel örneğini geçmiş yıllarda sosyal medyada yapılan paylaşımdır. Sendikasına ve torpiline bakılarak mülakat yaparsanız sonuç budur. Türkiye genelinde idarecilik dağılımına baktığımız zaman idarecilerin yüzde 80’i yetkili sendika  üyesidir. Bölgemizde ise yüzlerce okul içerisinde sadece yirmi beş tane Türk Eğitim Sen’li Müdür vardır. Bu arada yeni uygulamaya konulan proje okulları farklı bir statüye tabi olduğu için bazı illerde atanan müdürler öğretmenlere okuldan gitmeleri için ne yazık ki  baskı yaptığı gelen bilgiler arasındadır.
‘MOBBİNG UYGULANIYOR’
Liyakatına bakılmadan atanan bazı idareciler ne yazık ki 28 Şubatta başörtülü kızlarımıza ikna odalarında yapılanın benzerini, çalışanlara sendika değiştirmeleri için yapmaktadırlar. Bu mobbinge dönüşmektedir. Okullarda idareci olanlar, sendikacılıktan önce devletin işini yapmak zorundadırlar. Çünkü idare odaları sendika büroları değildir. Ne yazık ki çalışanların yasal hakları ile ilgi birtakım işleri bile sendikalarına göre yapılmaktadır” şeklinde konuştu. 
Sadece çalışanların değil, çocukların da haklarını savunmak zorunda olduğunun altını çizen Ulu, “Bugün sona erecek olan liselere tercih işlemlerine baktığımız zaman Türkiye’de yüzde 4’lük dilime girmiş başarılı öğrencilerimizin 22 ilde tercih yapabileceği okul yok. Nerde eğitimde eşitlik? Türk Eğitim Sen olarak nerde bir haksızlık varsa karşısında olacağımızı herkesin bilmesini ve bu yolda sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz. Önümüzdeki hafta yapılacak olan mülakatlarda da kul hakkı yenmemesini, liyakata önem verilmesini istiyoruz. Sayın bakanımızın söylediklerinin arkasında durmasını istiyoruz” diye konuştu. 
Ayrıca Türk Eğitim Sen Antalya 2 Nolu Şube olarak sorumluluk bölgelerinde bulunan Alanya-Manavgat-Gazipaşa-Akseki-Gündoğmuş ve İbradı’daki atamaların takipçisi olacaklarını vurgulayan Ulu, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünü de atamaları onaylarken adalet ve liyakatı dikkate almalarını söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 18:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107