banner84

Akademik yıl açılışına Bakan Çavuşoğlu’ndan Acun ve Sow sürprizi

Bakan Çavuşoğlu, ALKÜ ve Alanya Hep Üniversitesi'nin 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katıldı. Çavuşoğlu, öğrencilerin sorunlarından, ilçenin üniversitelerinin gelişimine kadar birçok noktada açıklamada bulundu

Akademik yıl açılışına Bakan Çavuşoğlu’ndan Acun ve Sow sürprizi

-Ayşe Yağmur MERCİMEK

-Özgür YILMAZ

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ve Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nin (HEP) 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katılan  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, öğrencilere 'Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi' konulu akademik yılın il dersini de verdi. Çavuşoğlu aynı zamanda, ilçenin üniversitelerinin gelişim sürecinden ve öğrencilerin yaşadığı sorunlara değindi. Törene Vali Münir Karaloğlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel,  AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse ve Kemal Çelik, MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan, üniversite rektörleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

'HIZLI İVME YAKALIYOR'

ALKÜ'nün kısa sürede büyük yol kat ettiğini söyleyen ALKÜ Rektörü Ekrem Kalan, "Üniversiteler, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve topluma hizmet sağlama misyonuyla içinde bulunduğu bölgenin ve ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde önemli görevler üstlenmektedir. Bu sorumluluk bilinciyle hareket eden Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi de eğitim, bilim, kültür ve sanat alanlarındaki yüksek enerjisiyle kısa sürede Alanya’mızın gelişimine yeni bir dinamizm kazandırmıştır. Ülkemizin genç üniversitelerinden biri olmasına rağmen hızlı bir ivme yakalayan üniversitemiz, her geçen gün kalite odaklı büyüme hedefiyle eğitim, araştırma, geliştirme, fiziki altyapı ve donanım olarak gelişmektedir. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi bugün 10 Fakülte, 3 Enstitü, 1 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu ve 13 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve 380 yetkin akademik kadrosuyla eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sanatsal, sportif ve kültürel alanda da bölgemize ve ülkemize önemli katkılar sunmaktadır.

'VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ'

ALKÜ gerek kurumsal gerek toplumsal birliktelikler kurarak işbirliğine açık bir üniversite olmayı önemsemektedir. Bunun için öncelikli hedeflerimizden biri de kent ile üniversitenin bütünleşmesini en iyi şekilde sağlamak amacıyla başta şehrimizin üniversiteleri olmak üzere tüm kamu ve kurumları ile özel sektörler ile işbirliği içerisinde şehrin ufkunu açacak projelere öncülük etmektedir. Eğitimde topluma hizmet etme noktasında şehrimize öncülük etmek ve üniversitemize uluslararası alanda da üst sıralara taşımak amacıyla var gücümüzle çalışacağız" dedi.

'MİLAT OLACAK'

Alanya HEP Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner ise “Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitemizin değerli Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan ile birlikte bu günün her iki üniversitemiz için bir milat olacağına inancımız tamdır. Sayın Bakanım, sizin önderliğinizde birlikte yapılan bu akademik açılış ülkemizde bir ilktir ve yaratacağı sinerji her iki üniversitemizin ve Alanya’mızın gelişimine çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Alanya'nın ilk üniversitesi olan Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi 4 fakülte 1 Yüksekokul 2 enstitü ile eğitim öğretim yılına devam etmektedir.

'HIZLA TAMAMLAMAYA GAYRET EDİYORUZ'

Yüzde 100 İngilizce eğitimi verilen üniversitemiz bakanımızın desteğiyle kurumsallaşma ve altyapı çalışmalarına hızla tamamlamaya gayret etmektedir. Bu süreçte üniversitemize desteklerini esirgemeyen tüm kamu kuruluşlarına ve bakanımıza teşekkür ederiz. Üniversitelerin değişmemesi, hep var olması gereken temel özellikleri kamusal yarar niteliği ile üniversite özerkliğidir. Ülkemizde özel üniversite yasasının çıkarılarak, Üniversitemiz gibi kar amacı gütmeyen, tümüyle kamusal yarar anlayışı ile çalışan az sayıdaki vakıf üniversitelerine devlet desteği sağlanmasının çok yerinde olacağı düşüncesindeyim" dedi.

'ÜNİVERSİTELERİMİZ EL ELE VERECEK'

İki üniversitenin akademik yılının açılışlarını birlikte yapmalarının gurur verici olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "Bu birlik ve beraberliği görünce gerçekten çok mutlu oldum. Her şeyden önce iki kardeş üniversitenin birlikte akademik açılış yılını düzenlemesi çok anlamlıdır ve bundan sonra da inşallah Alanya'daki iki üniversitemiz el ele vererek,  hedeflere ulaşmak için çalışacaklar. Atatürk'ün Hedef gösterdiği gibi ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için gençlerimizi yetiştirecekler" dedi.

'İKİ ÜNİVERSİTE DE BEBEK, BÜYÜTMEMİZ GEREKİYOR'

Üniversitelerin gelişmesi için tüm desteği vereceklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Her iki üniversite de bizim için birer bebek. Büyümesi gerekiyor. Doğru stratejilerle beraber büyümesi gerekiyor. Tabii ki elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Yine burada siyasi partilerimizin hem AK Parti, hem CHP ve MHP ilçe başkanlarımızın burada olması gerçekten eğitim için Alanya'nın her zaman birlik beraberlik içinde olduğunun da göstergesidir. Alanya'nın tüm dinamiklerini burada görmekten Antalya'dan da yine aynı şekilde Valimizle beraber tüm yöneticilerimizi bugün aramızda görmekten mutluluk duyuyorum. Üniversitelerimizin büyümesi için hocalarımızla ve yöneticilerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

'ALKÜ'YÜ BÜYÜTECEĞİZ'

ALKÜ'nün fakülte sayısının çoğalacağını ve büyüyeceğini belirten Çavuşoğlu, "ALKÜ kısa süre içerisinde devletimizin desteği ile gerçekten önemli mesafeler kat etti. Şimdi Cikcilli'nin üzerindeki tahsis ettiğimiz kampüs alanına projelerimizi başlatarak, öncelikle Tıp Fakültesi ve Tıp Fakültesi Hastanesini inşa ederek üniversitemizi daha da büyüteceğiz. Sadece bu iki fakülte değil. Spor tesislerinden sosyal alanlara kadar ve ihtiyaç duyduğumuz her türlü fakülte ve diğer hizmet binalarını birlikte inşallah inşa edeceğiz.

'EMİN ADIMLARLA İLERLEYECEĞİZ'

Yine üniversitemiz tıp fakültesine ve hastanesine kavuşuncaya kadar şu anda Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni üniversitemizle birlikte çalışıyor. Bu hastanemizi de hem hemşerilerimiz iyi hizmet alsın diye hem de hocalarımız ve öğrencilerimiz orada iyi eğitim görsün diye kapasitesini geliştireceğiz, güçlendireceğiz ve emin adımlarla ileriye yürüyeceğiz" dedi.

'İKİSİ BİRDEN BÜYÜYECEK'

Alanya HEP ile ilgili de konuşan Çavuşoğlu, "Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Vakıf Üniversitesi. Şu anda 4 fakültesi var ki üniversite el ele verince, ben inanıyorum ki ikisi birden büyüyecek. Birbirlerine rakip olmayacaklar. Tamamlayıcı bölümler açacaklar ve yurt içinden ve yurt dışından öğrencilerimizle gelip burada eğitim görecekler. Sadece lisans değil master ve doktora programlarına da katılacaklar" dedi.

'YURT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ'

Alanya Postası Gazetesi'nin de manşetine taşıdığı yurt sorunu ile ilgili açıklamada bulunan Çavuşoğlu, "Öğrencilerimizin yurt sorunu yaşadığını biliyoruz, bu sorunları çözmek için gayret gösteriyoruz. Yeni yurtlar açıyoruz hem Alanya'da hem Gazipaşa'da ve daha yenilerini de inşallah inşa ederek öğrenci kardeşlerimizin daha huzurlu bir ortamda kalmalarını da sağlamak için çalışacağız. Yine tüm sosyal projeleri de üniversitelerimiz içinde hayata geçirerek sadece desteği her alanda öğrencilerimizin başarılı olmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

ACUN VE SOW'LU SÜRPRİZ

Fenerbahçe’de uzun yıllar forma giyen Senegalli futbolcu Moussa Sow, Sivasspor'da da forma giyen Jacques Faty üniversitelerin akademik yılı açılışına katılarak Alanyalılarla bir araya geldi. Antalya’da futbol akademisi kurarak futbolcular yetiştiren Sow’a ve Faty'ye başarılar dileyen Bakan Çavuşoğlu, “Onları hep sahalarda görüyorduk, Türkiye’de sadece futbol oynadıkları için değil, Türkiye’yi çok sevdikleri için de buradalar. Bundan sonra da kurdukları futbol akademisiyle inşallah futbolcular yetiştirecek” dedi. Çavuşoğlu, ilk ders sunumunu yaptıktan sonra öğrencilere bir sürprizi olduğunu belirterek, salondan ayrılmamalarını istedi. Ardından sahneye Acun Ilıcalı çıktı. Acun Ilıcalı, öğrencilere Bakan Çavuşoğlu'yla bazı anılarını anlattı. Ilıcalı, "Bakanımız Allah razı olsun davet etti, ben de koşa koşa geldim. Burada olmaktan çok mutluyum" diyen Acun Ilıcalı, Bakan Çavuşoğlu ile güzel bir gönül birlikteliği olduğunu söyledi. Ilıcalı, "Öyle kritik yerlerde bize dokunuşları oldu ki o farkını hisseden biri olarak kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Çok şanslısınız şehrinizden böyle bir bakan çıktığı için" dedi. Ilıcalı, Bakan Çavuşoğlu'nun Dominik ve Miami ziyaretlerinde evinde kaldığını ve birlikte futbol maçı yaptıklarını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 18:01
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107