banner84

Alanya'da Uluslararası Meslek Yüksekokulu açıldı

Alanya sosyal ve Kültürel Proje Oluşturma ve Yürütme Derneği ile İstanbul T.C. Plato Meslek Yüksekokulu (MYO) arasında yapılan işbirliği kapsamında Uluslararası Plato Meslek Yüksekokulu açıldı

Alanya'da Uluslararası Meslek Yüksekokulu açıldı
T.C. Plato MYO Sürekli Eğitim Merkezi çatısı altında yer alan ve 'sahne sanatları' ile 'Moda tasarım' bölümlerinden oluşan Uluslarası Plato MYO, 15 Eylül 2014 tarihinde eğitime başlayacak. Sahne sanatları bölümünde ilk yıl tiyatro eğitimi verilecek. Bu bölümde tiyatro sanatçıları Metin Akpınar, Haldun Dormen, Turgay Tanülkü, Yüksel Memiş, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Tuncer Cücenoğlu, Ece İdil, Dç. Dr. Gülşen Karakadıoğlu ve Dç. Dr. Türker Eroğlu eğitim verecek. Moda tasarım bölümünde ise öğretim görevlisi Canan Yakın, Sevgi Türkay ve Devlet Tiyatroları Kostüm ve Aksesuar Atölyeleri uzmanları ders verecek.
SELÇUKLU KOSTÜMÜ ÜRETİLECEK
Uluslararası Plato MYO Öğrenci İşleri Daire Başkanı Bedia Gülşan, 2 yıllık ön lisansını Alanya Plato MYO'da tamamlayan öğrencilerin mezun olduklarında 2 yıllık uluslararası 'edexel' eğitimlerine karşılık olan 'BTEC Higher National' adlı diplomayı almaya hak kazanacağını söyledi. Yüksek öğretimlerine devam etmek ve lisans diploması almak isteyen öğrencilerin ise istedikleri takdirde uluslararası üniversitelerde lisans eğitimi alma imkanına sahip olacağını belirten Gülşan, şöyle konuştu: "Okulumuzun verdiği ön lisans diploması uluslararası denkliğe sahiptir. Sahne sanatları ve Moda tasarım bölümlerinin aynı zamanlama başlamasıyla okulumuzun ilk yılında tiyatro bölümünde Selçuklu tarihini günümüze taşıyacak olan 'Denizkızı İlahisi' müzikali Haldun Dormen ve Metin Akpınar tarafından sahneye konulacak. Aynı zamanda Moda tasarım bölümümüzde Prof. Dr. Günay Atalayer ve Prof. Dr. Fikri Salman'ın destekleriyle günümüze kadar hiç çalışılmamış olan orijinal Selçuklu kostümleri çalışılacak ve üretilecek."
ÖN KAYITLAR BAŞLADI
Ön kayıtların başladığını dile getiren Gülşan, "Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndan 160 taban puan alan öğrenciler seçme sınavlarına alınacak. Seçme sınavları hazırlık kursları 1 Temmuz- 15 Ağustos 2014 tarihleri arasında yapılacak. Sahne sanatları için 18-19 Ağustos tarihlerinde, Moda tasarı için 20-21 Ağustos tarihlerinde seçme sınavı yapılacak. Kesin kayıtlar ise 22 Ağustos'ta başlayacak. Ayrıca okulumuzda hafta içi yetişkinlere tiyatro ve yaz etüt eğitim programı, haftasonları ise 7-14 yaş gruplarına yaratıcı drama dersleri veriliyor" diye konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157