banner84

Alanya'da usta-çırak sorununa son

Birçok meslek çıraklık noktasında sorunlar yaşarken, Alanya’da kollar sıvandı. Yeni bir eğitim modelinden bahseden Yılmaz , "Mesleki Eğitim Merkezi ile kısa sürede Alanya’daki çırak usta problemini çözeceğiz” dedi.

Alanya'da usta-çırak sorununa son

(Özlem KAYGUSUZ)- Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmasında yeni mesleki eğitim modeli hakkında bilgi verdi. Yılmaz, “ 4 Şubat’ a kadar avantajlı bir pozisyon var. Yeni mesleki eğitim modelimiz de memleket meselesi oldu. Hatta bir çok yönüyle mesleki eğitim  meslek liselerinin önüne de geçmiş oldu. Mesleki Eğitim Merkezleri 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamına alındı. Bu nedenle mesleki eğitimdekiler de artık yurtlarımızda kalabilecekler.  Tüm meslek liselerimizin bünyesinde eğitim merkezleri açıldı. Şu anda bugüne kadar Alanya'da bir tane Mesleki Eğitim Merkezi vardı. Artık tüm meslek liselerimizin bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi açıldı. Okurcalar'daki birisinin, Demirtaş' taki birisinin merkeze gelmesine gerek yok. Oradaki meslek lisesinde de kaydını yaptırabiliyor. 181 tane dalımız var ve 33 tane alanımız var. Vatandaşlarımız istediğine kayıt yapabiliyor. Ön kayıt için 2 ay süremiz var. Ancak kayıtlar yıl sonuna kadar devam ediyor.

4 ŞUBAT AVANTAJI
 4 Şubat'a kadar kayıt olan öğrenciler şu an 10. Sınıfta ise 10.sınıf, 9. sınıftaysa 9. sınıf şeklinde yıl kaybı yaşamadan devam ediyor. O nedenle 4 Şubat'ta kadar kayıt olan öğrencilerimiz yıl kaybetmeyecek. Şu anda okullarımızda sürekli devamsız öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimiz zaten sektörün içinde çalışıyorlar. Biz öğrencilerimizi mesleki eğitime kaydetmek istiyoruz. Devamsızlıktan kalmak üzere olan öğrencilerimiz var, onları yine sisteme kazandırmak istiyoruz. Bir de gerek Anadolu liselerimizde gerekse meslek liselerimiz de sınıfta kalma ihtimali yüksek 7-8 ve üzeri zayıfı olan öğrencilerimiz var. Öncelikli hedefimiz 4 Şubat'a kadar onları kaydedip yıl kaybettirmemek” ifadelerini kullandı.
 AVANTAJLARI NELER?
 Mesleki eğitimin avantajlarından bahseden Yılmaz, "  9- 10 ve 11. sınıfta sizler asgari ücretin üçte birini ödemiyorsunuz, onu biz ödüyoruz. Yani devlet karşılıyor. 12. Sınıfta Aysa asgari ücretin yüzde ellisini devlet ödüyor yüzde ellisini işyerleri ödüyor. Bu anlamda meslek liselerinde sadece 12. Sınıfta işletmelere gidip %50 ödenirken, mesleki eğitimlerde 9-10-11'de de üçte biri ödeniyor. Yine meslek liselerinde haftanın 5 günü okula gidiliyor. Mesleki eğitim merkezlerinde ise sadece bir gün okula gidiyor. Bu yönünde de yine avantajlı olan bir yer. Tabii ki usta öğretici nezaretinde yapılıyor. Ayrıca işletmeler örneğin bir otel eğer bize bir eğitim odası gösterirse biz öğrencilerin kaydını yapıyoruz ama okul için çağırmıyoruz. Onlar işletmede bir taraftan çalışırken öbür taraftan da eğitimlerini alabiliyorlar” açıklamasında bulundu.
 4 YILIN SONUNDA NE OLACAK?
 4 yılın sonunda hem meslek lisesi mezunları hem mesleki eğitim mezunları ustalık diploması alıyorlar diyen Yılmaz, " İş yeri açabiliyorlar, zorunlu eğitimlerini tamamlamış oluyorlar. Aynı zamanda hem meslek lisesi mezunları hem de mesleki eğitim mezunları europass belgesine sahip oluyor. Europass belgesi yurtdışında denkliği olan bir diploma demektir. Yurt dışında iş yeri açıp çalışabilir demektir. Sektörde yaşanılan sıkıntı artık bitiyor. Şu an hala yanınızda çalışan lise mezunu olmayan kim varsa onların hepsine talibiz. Kayıtlarını bu okula yapalım. Asgari ücretin de üçte birini biz ödeyelim, 12. sınıfa geldiği zaman da asgari ücretin yüzde ellisini biz ödeyip sigortasını yapalım.  Emeklilikten sayılmıyor ama iş kazalarına karşı öğrencilerimizi sigortalı yapmış oluyoruz” dedi.
 FARKLARI NELER?
 Meslek lisesi ve Mesleki Eğitim Merkezleri arasında ne farklar olduğunu açıklayan Yılmaz, Meslek lisesine 5 gün gitmek zorundayım, mesleki eğitime bir gün gitmek zorundayım. Mesleki eğitim avantajlı. Mesleki eğitimde 9, 10, ve 11'de sigortalıyım, meslek lisesinde ise sadece 12. sınıfta sigortalıyım. Her ikisinde de zorunlu eğitimimi tamamlıyorum. Her ikisinde de ustalık belgesi alıyorum. Bence şu anda meslek lisesi değil mesleki eğitim daha avantajlı. Bir de yaşayarak öğrenme dediğimiz iş başında öğrenme var. Eğer bakmakla öğrenmek olsaydı kediler kasap olurdu. Bakma ile öğrenme olmaz yaparak yaşayarak öğrenme olur. Bizde öğrencilerimizin iş başında eğitim almalarını istiyoruz ve herkesten mesleki eğitime kayıtlarını yaptırmasını bekliyoruz. 4 şubat'a kadar kayıt yaptırırsak yıl kaybı olmuyor. Ancak biz mevcut okuyanlar değil sizlerin yanında çalışanlara talibiz.   
 YETİŞKİNLER İÇİN DE AVANTAJLI 
Yetişkinler için de meslek edinme programı olduğunu aktaran Yılmaz, " Bizim bir de MESEP programımız var. 27 hafta sizleri eğitimi alıyoruz. 27 hafta boyunca asgari ücretin yarısını işletmelere biz ödüyoruz. 27 haftanın bitiminde meslek edindirme programı dediğimiz programdan sizleri mezunu etmiş oluyoruz. Aynı koşullar sizler için de geçerli. Bir tek farkı var mesleki eğitimde haftada bir gün okula gitme zorunluluğu varken meslek edindirme programında okula gitme zorunluluğu yok. 27 haftanın sonunda sizlere bu belgeleri diplomaları vermiş oluyoruz. Bununla ilgili detaylı bilgileri Alanya Mesleki Eğitim Müdürlüğü'nün sayfasında bulabilirsiniz. Odalarımızın seçimleri bitsin biz tekrardan sayın kaymakamımız ile birlikte odaların toplantılarını ziyaret edip sizlerin üyelerine de bunların tanıtımı ve sunumuna daha geniş bir süre içerisinde yapacağız. Alanya'da bu büyük bir problemdi.  Ancak biz kısa sürede Alanya’daki çırak usta problemini çözeceğiz. Bunun için de kollarımızı sıvadık. Bu modelde bize bu yolu açtı" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2022, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169