banner165

Alanya'dan ses getiren beslenme kitabı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Hasan Basri Savaş’ın editörlüğünde, 30 civarında bilim insanınca yazılan ve uluslararası nitelikli İstanbul Tıp Kitabevleri tarafından yeni basılan; ‘Temel Beslenme’ Kitabı bilim dünyasında ses getirdi.

Alanya'dan ses getiren beslenme kitabı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Hasan Basri Savaş’ın editörlüğünde, 30 bilim insanınca yazılan ve uluslararası nitelikli İstanbul Tıp Kitabevleri tarafından basılan; ‘Temel Beslenme’ Kitabı bilim dünyasında ses getirdi.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Hasan Basri Savaş’ın editörlüğünde, 30 civarında bilim insanınca yazılan ve uluslararası nitelikli İstanbul Tıp Kitabevleri tarafından yeni basılan; ‘Temel Beslenme’ Kitabı bilim dünyasınca dikkat çekti. Kitap, yazarın onuncu kitabı olarak basıldı. Kitabı yazan ekip çok farklı alanlardan beslenme üzerine araştırmaları olan değerli isimlerden oluşuyor. Kitap, beslenme konusunda doğru bilgi edinmek isteyen her vatandaşa hitap edecek öğretici ve açık bir üsluba sahip. Alanında çok önemli bir boşluğu dolduracak ve faydalı olacak bilgiler içeren kitap için birbirinden değerli birçok bilim insanı aşağıdaki ifadeleri kullandılar:

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi RektörüProf. Dr. Ekrem Kalan kitap için "Üniversite öğrencilerinin birey ve toplum sağlığı açısından son derece önemli olan beslenme alanında, yetkin bilimsel verilere açıklıkla ulaşabilmesi amaçlanmıştır. Bu amacın gerçekleşmesinin tartışılmaz önemi ve değeri doğrultusunda “Temel Beslenme” ders kitabına emek veren bilim insanlarımızın katkılarını takdirle karşılıyorum" ifadelerini kullandı.

 Daha önce ALKÜ'de görev yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Gültekin ise Kitap genç ve dinamik bir ekip tarafından beslenmeyi her yönüyle ele almaktadır ve bu açıdan çok değerli. Temel besin ve beslenme bilgilerinin yanında sağlıklı beslenmenin psikolojik ve toplumsal yönünden işlenmiş gıdalar ve gıda katkı maddelerine kadar birçok konu işlenmektedir. Çok sayıda akademisyeni böyle güzel bir çalışmada bir araya getiren Dr. Öğr. Üyesi Hasan Basri Savaş’ı tebrik eder katkı sağlayan tüm öğretim üyelerini kutlarım" dedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı üyesi Prof. Dr. Tülin Ayşe Özden ise  “Temel Beslenme’’ başlıklı bu bilimsel ürüne bir de biyokimyacı gözüyle çok değerli ve kıymetli bilgiler katılması, beslenme dalında bilgilenmek isteyen çok kişinin bilgilerine katkı sunacağından eminim" diyerek Savaş'ı tebrik etti.

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hüseyin Lakadamyalı da Beslenme ile ilgili Türkçe olarak yazılmış kitaplar bulunmakla birlikte kapsamlı ve didaktik üslupla kaleme alınmış kitap sayısı oldukça azdır. Bu kitabın tüm bunlara ilaveten güncel veriler ve görsel öğelerle desteklenmiş olmasının da önemli bir açığı kapatacağını inanıyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2021, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169