banner165

Alanya’da özel öğrencilere özel eğitim

Alanya'da 4 yıl önce eğitim hayatına başlayan Özel Eğitim Meslek Okulu, teorik ve uygulamalı olarak verdiği derslerle zihinsel engelli bireylerin toplumda yer edinmesine olanak sağlıyor. 

Alanya’da özel öğrencilere özel eğitim

-Asiye ELİAÇIK 
2016-2017 eğitim öğretim döneminde Türkiye'de bir ilçede eğitim vermeye başlayan ilk özel eğitim meslek okulu olan Alanya Özel Eğitim Meslek Okulu bu yıl 82 öğrencisi ile 2019-2020 eğitim öğretim yılına başladı. Okulda akademik derslerin yanı sıra öğrencilere konaklama hizmetleri ve yiyecek içecek hizmetleri alanlarında da eğitim veriliyor. 
'9 SINIFTA, 82 ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİYORUZ'
Alanya Özel Eğitim Meslek Okulu Müdürü Sibel Güneş, "Özel Eğitim Meslek Okulu olarak hafif düzeyde zihinsel engelli öğrencilerimize konaklama hizmetleri ve yiyecek içecek hizmetleri alanlarında mesleki eğitim sunuyoruz. 2016-2017 eğitim öğretim yılında eğitime başlamış bir okul. Şu anda 9 sınıfımız bulunuyor 82 öğrenciye eğitim veriyoruz. Özel Eğitim Meslek Okulu olarak öğrencilerimize mesleki eğitim vererek onların ileriki yaşamlarında hem kendilerine hem ailelerine faydalı olabilmelerini ve kendi ayakları üzerinde durabilmelerini amaçlıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi ‘Eğitimde feda edilecek tek bir fert dahi yoktur’ bizde bu ilke ile hareket ediyoruz. Ailelerimiz verilen eğitim konusunda çok memnun. Özellikle öğrencilerin staj yaparak bu eğitime katkı sunmaları çok önemli. Bunun için de işletmelerimizin öğrencilerimize staj imkanı sağlayarak bize destek olmalarını bekliyoruz" dedi.
'BU ÇOCUKLARI TOPLUMA KAZANDIRABİLİRİZ'
Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er ise "Okulumuzu Alanya'ya 4 yıl önce kazandırdık. Tabii ki burada Milli Eğitim Bakanlığının oluru ile açılan bir okul ama bütün öğretmen arkadaşlarımızın, ilgili özel eğitim yöneticilerinin, her birimizin çalışmalarının neticesinde Alanya'da bu ihtiyacın olduğunu tespit ettik, bakanlığımızla gerekli görüşmeleri yapıp bu okulumuzu açtık. Bu anlamda çok mutluyuz, çünkü o dönemde ilk kez bir ilçede açılan Özel Eğitim Meslek Okulumuz şu an 80'in üzerinde öğrencisi ve öğretmenleri ile Alanya'da söz sahibi olmuş, kendisi ile ilgili branşlarında yeterli çalışmaları ve imkanları bulunan bir okul haline geldi. Bu süreçte emek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Özel Eğitim Meslek Okulu olması sebebiyle hem toplum gözünde hem insani olarak çok daha büyük bir önem arz ediyor. Her zaman söylediğimiz gibi engelli çocuklarımız, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız acınacak bireyler değildir. Eğitilerek, üretilerek bu çocukların topluma kazandırılabileceğini, aslında diğer çocuklardan hiçbir farkının olmadığını en güzel şekilde görüyoruz. Eğiterek bunu göstermeye çalışıyoruz” diye konuştu.
'ÖĞRENCİ SAYIMIZ ARTTIKÇA, STAJER SAYIMIZ DA ARTIYOR'
Özel Eğitim Meslek Okulu’ndan mezun olan çocukların aynı zamanda lise mezunu olduğunu da belirten Er, “Burada çocuklarımız aynı zamanda hem lise mezunu oluyorlar hem de meslek sahibi oluyor. Meslek sahibi oldukları zaman buradan aldıkları diplomaları ile işyeri açabilme yetkisine sahip oluyorlar. Eğitim süreçlerinde burada branşları ile alakalı staj görüyorlar. Bize bu konuda ciddi destek veren kurumlarımız var. Onlara teşekkür ediyoruz. Tabii ki her yıl sayımız arttığı için staj gören öğrenci sayımız da artıyor. Bu konuda da vatandaşlarımızdan, işverenlerden destek bekliyoruz. Özellikle bu çocuklarımızın istihdamı noktasında, önlerinin açılabilmesi için toplumda bir farkındalık oluşturulabilmesi için bu destekler bizim için çok önemli. Okulumuz her türlü imkana sahip bir kurum, hiçbir eksiğimiz yok. Okul idaremiz ve Rehberlik Araştırma Merkezi ile tüm paydaşlarımızla koordineli bir şekilde çalışıp bu okulda okuma imkânına sahip olan çocukları tespit edip kayıtlarını alıyoruz. Mezun ettikten sonra da iş bulma noktasında takiplerini yapıyoruz. Şu an vatandaşlarımızın birçoğunun bu okuldan haberlerinin olmadığını biliyorum. Bizim kapımız herkese açık. Okulumuzu ziyaret edebilirler, burada verilen eğitimi görebilirler. Türkiye standartlarının üzerinde bir ivme kazandık. Alanya'da özel eğitim noktasında okul öncesinden lisesine kadar tüm kademelerimiz var" ifadelerini kullandı. 
'EĞİTİMDE KALİTE GELECEĞİN GARANTİSİDİR'
Alanya Özel Eğitim Meslek Okulu Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alan Şefi Gökhan Çelik de, “Okulumuzun misyonu gereği öğrencilerimize Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı ile konukların karşılanması, yönlendirilmesi, ağırlanması, uğurlanması, büro işlemleri ile kullanılan tüm alanların tertip, temizlik ve düzenin sağlanması, Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı ile konuklara ikram edilecek her türlü yiyecek ve içeceğin hazırlık, üretim, sunum ve servisi ile kullanım alanlarının tertip, temizlik ve düzenin sağlanması noktasında Mesleki Eğitim veriyoruz. Eğitim alan çocuklarımız Alanlarla ilgili faaliyet gösteren özel ve kamu işletmelerinde uygulamalı mesleki eğitim (Staj) görmektedirler. Öğrencilerimize destek olup staj imkânı veren işletmelerin tek yükümlülüğü asgari ücretin %30 oranında ücret ödemek olup bunun karşılığında sigorta, teşvik primi, engelli personel çalıştırma muafiyeti gibi çok önemli devlet teşvikleri de bulunmaktadır. Bu çocuklar bizim, gelecek de bizim. Belki de yarının engelli adayı olan bizler bu dünyadaki en büyük kaygısı gelecekte yalnız başlarına ayakta durabilmek, hayatlarını idame ettirebilmek için çalışıp kazanabilmek, kötü niyetli çevrelerin suç ve istismar odağı olmadan yaşama tutunabilmek olan bu özel öğrencilerimize sahip çıkalım. Özellikle okulumuz başarısının okuyan ve mezun öğrencilerin kamu /özel işletmelerde kısmi ve sürekli istihdam edilebilme oranlarının yüksekliğiyle aynı yönde olacağı düşünülürse okul vizyonun gerçekleşebilmesi için okulumuzda aldıkları kaliteli mesleki eğitim ile geleceğimizi garanti altına alacak bu özel öğrencilerimizin iş hayatına dâhil edilmesi noktasında tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel işletmelerimizden desteklerini bekliyor, bu konuda bize destek veren tüm idari ve mülki amirlerimize de teşekkür ediyorum” dedi.
'TÜM İŞLETMELER ÖZEL ÖĞRENCİLERİ İŞE ALMALI'
Özel Eğitim Meslek Okulu'nda eğitim alan Burak ise staj yapma imkanı bulan öğrencilerden. Linecom Haberleşme sahibi Mehmet Korkmaz öğrencisinin çalışması hakkında yaptığı açıklamada, "Burak harika bir çocuk. Biz yaklaşık 3 haftadır beraberiz. Ofiste arkadaşlarımıza yardımcı oluyor, gelen misafirlerimizi karşılayıp ikramlarda bulunuyor. Mutfak işlerimize yardımcı oluyor, ofisimizi çekip çeviriyor. Biz Burak'tan memnunuz ve bizimle olmasından mutluyuz. Burada herkes onunla çok iyi anlaşıyor. Bu sebeple işletmeci arkadaşlarımıza da Burak gibi özel çocukları yanlarına almalarını, istihdam etmelerini istiyorum. Onlar da bizim gibi mutlu olsunlar ve onları da ailelerini de mutlu etsinler" diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169