banner84

Alanya’nın tek taş okulu

Alanya'nın en uzak köyü Kadıyakası'nda bulunan ilkokulun kaderine terk edilmiş halini Posta Medya Genel Koordinatörü Coşkun dün kaleme aldığı köşe yazısında gündeme getirmişti. Coşkun'un yazısına konu olan ilkokulun hangi alanda değerlendirilebileceğine yönelik ise okurlardan öneriler geldi. İlçe Milli Eğitim Müdürü de okulla ilgili her türlü projeye açık olduklarını söyledi.  

Alanya’nın tek taş okulu

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
Alanya'nın en uzak köyü Kadıyakası'nda 1 Mayıs 1972'de yapılan Kadıyakası İlkokulu, kaderine terk edilmiş durumda. Adeta tarih kokan, 2 katlı ve tamamı taş olan ilkokulun mevcut hali ise içler acısı halde. Alanya Posta Medya Koordinatörü Gaye Coşkun, ilkokulun son halini Alanya Postası Gazetesi'ne yazdığı köşe yazısında gündeme getirdi. Coşkun, 'En büyük özelliği ilçenin tek taş okulu olması. Tarihi yapı olarak tescilli değil. Ama o düzeyde yaşanmışlığı, tanıklığı var okulun' ifadeleriyle köşesine konu olan ilkokul ile ilgili öneride de bulundu. Coşkun'un, tarihi okulla ilgili önerileri arasında 'Okul tadilattan geçirilsin, kütüphane, kültür evi olarak hizmete açılsın' cümleleri ile konuyu tartışmaya açtı. 
KÜTÜPHANE VE MÜZE ÖNERİSİ
Yayınlanan yazının ardından vatandaşlar sosyal medya üzerinden önerilerini bildirdiler. Caner Kırbaş adlı okur, 'Tarihi ilkokul müzesi de olabilir.. karatahta tebeşir ahşaptan sıralar eski ilkokul resimleri vs mükemmel olur' derken, TSYD Antalya Başkanı Şifa Çiçek de, 'Kütüphane olarak hizmet verilmesi doğru bir karar olur. Katkı vermeye de hazırız'" diyerek destek verdi. Özgür Erbaş adlı okur da "Çok güzel bir konu..taş yapılar tarihe tanıklık ediyor.. bir betonarme yapı 40_50 sene giderken taş yapılar 400_500 sene ayakta kalabiliyor. Alanya gibi neme maruz kalan bölgeler de bu tür yapılar desteklenmeli.. tarihimize de sahip çıkarız bu sayede...Bu okul da çok güzel görünüyor iyi bir tanıtımla ziyaretçileri artacaktır" dedi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107