banner165

Alanya’nın üniversiteleri geriledi

URAP tarafından hazırlanan 2021-2022 URAP Türkiye sıralamasında bir önceki yıla oranla ALKÜ 6 basamak, Alanya HEP Üniversitesi ise 7 basamak geriye düştü.

Alanya’nın üniversiteleri geriledi

(Özlem KAYGUSUZ)- Turizm ve tarımın gözdesi Alanya son yıllarda açılan yükseköğretim bölümleri ile de adından söz ettirmeye başlamıştı. University Ranking by Academic Performance’ın (URAP) Türkiye’deki okul sıralamalarını paylaştığı analizlere göre ise Alanya’da bulunan yüksek öğrenim kurumlarının geriye düştüğü gözler önüne serildi.
ALKÜ 6 SIRA GERİLEDİ
Alanya’da bulunan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ,  URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından hazırlanan 2021-2022 URAP Türkiye sıralamasında 2020 ve 2021 yılları arasında yapılan sıralamaya oranla 5 basamak geriye düştü ve 155.sıradan 161. sıraya geriledi
AHEP 7 SIRA GERİLEDİ
Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi ise 2020-2021 yılları arasında 165.sırasında iken 2021-2022 yılları arasında 172.sıraya geriledi. 
SADECE URAP’TA GERİLEMEDİK
URAP Koordinatörü Prof. Dr. Ural Akbulut yaptığı açıklamada, “Türk üniversiteleri son yıllarda sadece URAP dünya sıralamasında değil diğer kurumların dünya sıralamalarında da gerilemektedir. Etki değeri en düşük dergilerdeki makale sayılarını dünya ortalamasının altına indirip etki değeri en yüksek dergilerdeki makale sayılarını dünya ortalamasının üzerine çıkarabilen üniversitelerimiz dünya sıralamalarında üst sıralara yükselecektir. Çok sayıda üniversitemizdeki yöneticiler, üniversitelerinin dünya ve Türkiye sıralamalarında yükselmesini sağlamak için çaba harcamaktadır. Diğer ülkelerde, bu tür çabaların karşılıksız kalmadığını gösteren iyi örnekler vardır. Örneğin; Çin 15 ve Singapur’daki bazı üniversiteler, 10 yıl önce dünya sıralamalarında gerilerde olduğu halde etki değeri yüksek dergilere yönelerek ilk 100’e girmeyi başarmıştır. Çin’in 2020-2021 URAP Dünya sıralamasında ilk 100’de 15 üniversitesi bulunmaktadır. Nüfusu 5,7 milyon olan Singapur’da toplam olarak 7 üniversite vardır. Singapur’da ülke ve üniversite yöneticileriyle akademisyenlerin ortak çabaları sonucunda bu ülkenin bir üniversitesi (National University of Singapore) URAP 2020-2021 Dünya sıralamasında dünya 32’incisi olarak ilk 50’ye girmeyi başarmış ve diğer ülkelere iyi bir örnek oluşturmuştur. Türk üniversitelerinin son yıllarda dünya sıralamalarında gerilere düşmesinin bir nedeni de başta Çin olmak üzere bazı ülkelerde, devlet politikası olarak Ar-Ge’ye ve araştırma üniversitelerine verilen desteklerin artırılmasıdır. Bu tür politikalar sayesinde son yıllarda Çin ve Avustralya üniversiteleri; dünya sıralamalarında hızla yükselmiştir. Çin’deki kadar devlet desteği vermeyen; ABD, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa başta olmak üzere çok sayıda ülkenin üniversiteleri dünya sıralamalarında gerilere düşmüştür” ifadelerine yer verdi. 
BU YIL 179 ÜNİVERSİTE YER ALDI
Açıklamanın devamında, “ URAP 2021-2022 Türkiye sıralamasında yükseköğretimdeki farklılıklar göz önüne alınarak, devlet vakıf; tıp fakültesi olan-olmayan; 2000 yılı öncesi-sonrası kurulan üniversitelerimiz kendi grupları içinde ayrıca sıralanmıştır. Türkiye sıralamasıyla ilgili tüm tablolara URAP’ın web sayfasından ulaşılabilir. Bu yıl URAP 2021-2022 Türkiye sıralamasında 179 üniversite yer almıştır” diyerek çalışmayı gerçekleştiren eğitimcilere teşekkür edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169