banner84

Alçıtepe Kahramanının kızı Alanya'da

İstiklal Savaşı kahramanlarından Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir, Alanya'da 'İstiklâl Savaşı Tarihi' konulu bir konferans verdi. Konferans öncesinde Alanya Postası'na özel röportaj veren Timsal Karabekir, acı ve zorluklarla dolu milli mücadele zamanlarını anlattı.

Alçıtepe Kahramanının kızı Alanya'da

-Engin ANAK

-Ayşe Yağmur MERCİMEK

Alanya Belediyesi, Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hüseyin Girenes Fen Lisesi'nin katkılarıyla düzenlenen 'İstiklâl Savaşı Tarihi' isimli konferans için İstiklal Savaşı kahramanlarından Atatürk’ün silah arkadaşı Mareşal Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir Alanya’ya geldi.  Konferans öncesi Alanya Postası'na özel röportaj veren Timsal Karabekir, Milli Mücadele hakkında babasının anılarını aktardı. Karabekir, “Mustafa Kemal Paşamıza verilen emir acı. Padişah kendi vatanında esir durumda, paşam vatanı git kurtar diyemiyor.  Mustafa Kemal Paşa'ya İngiliz baskısıyla verilen emir, Türklerin isyanını bastır, elindeki silahları topla oluyor.  Yüce insan her göreve razı, yeter ki ayaklarını mukaddes Anadolu topraklarına atabilsin. Mustafa Kemal tabii ki Anadolu'ya çıktığı zaman Türklerin silahı ve isyanı ile ilgilenmiyor. Amasya Genelgesi'nin dünyaya haykırıyor 'Vatan bir bütündür bölünmez. Millet bir bütündür, bölünmez' bu sözler İstanbul'da yankılandığı zaman İngilizler çok sinirleniyor.  'Biz onu Türk'ü bastırsın diye gönderdik, o Türk'ü yüreklendiriyor' diyerek derhal aciz olan padişahın Mustafa Kemal Paşa'yı tutuklama emrini vermesini istiyor. Padişah da bu emri Kazım Karabekir'e veriyor" dedi.

HATIRALARI ANLATTI

O günlere ait bir fotoğrafı Alanya Postası ekibine gösteren Karabekir,  “Mustafa Kemal Paşa İstanbul'dan Samsun'a giderken, İngiliz'in verdiği pasaportla çıkabiliyor, ne kadar büyük bir acı kendi vatanında esir konumdasın” diyerek babası Kazım Karabekir ile Mustafa Kemal Atatürk’ün zorlu Milli Mücadele hatıralarını anlattı. Karabekir, "Tutuklanacağını duyan Yüce komutan Erzurum'a gelmiştir 8 Temmuz gecesi uzun bir gece sabaha kadar uyumaz ve neticede ordudan istifa etmeye karar verir ve istifasını gönderir. 9 Temmuz günü bir masa başında Erzurum'da konakta otururken Rauf Orbay ile beraber Mustafa Kemal sivildir, hiçbir askeri yetkisi kalmamıştır. En güvendiği kurmayı içeriye girer 'paşam istifa etti, kimden emir alacağım elimdeki dosyaları kime vereceğim' der ve bu sözlerle Mustafa Kemal yıkılmıştır.  O sırada yaveri koşarak içeriye girer, heyecanla paşam Kazım Karabekir bir bölük süvari ile gelmekte. Anılarında Rauf Orbay, Mustafa Kemal bir an sarardı diye yazar. 'Her şey buraya kadarmış Rauf, Milli Mücadele Başlamadan bitecek' der paşa biliyor Kazım Karabekir'in padişahtan aldığı emri ve Kazım Karabekir içeriye girer. Sivil olan Mustafa Kemal Paşa'nın karşısında sert bir asker selamı çakar, 'paşam dün olduğu gibi bugünde tüm Kolordum ile emrinizdeyim. Sizi korunması için bir bölük  süvari, bir de araba getirdim.' 2 dava arkadaşı gözü yaşlı birbirlerine sarılırlar. İşte o gün o konakta İstiklal harbimiz başlamış ve kazanılmıştır.  O gün Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli atılmıştır,  o gün Mustafa Kemal, Atatürk olmuştur" dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER