banner84

ALKÜ Birleşmiş Milletler gibi

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi gerek yurt içi gerekse yurt dışında öğrenciler tarafından büyük bir talep görüyor. Uluslararası alanda üniversitenin başarılarının yanı sıra Alanya’da oluşu da birçok öğrencinin ilçeyi tercih etmesini sağlıyor. Rektör Pınarbaşı uluslararası bir üniversite olma hedefinde olduklarını belirterek geçen yıl 180 olan yabancı öğrenci sayısının bu sene 500 olacağını kaydetti.

ALKÜ Birleşmiş Milletler gibi

Engin ANAK 
Figen YAYLA
''HEDEFİMİZ ULUSLARASI BİR ÜNİVERSİTE OLMAK''
Rektör Pınarbaşı geçtiğimiz yıla göre yabancı öğrenci sayısının da ciddi bir artış olduğunu kaydederek hedeflerinin uluslararası bir üniversite olmak olduğunu söyledi. Pınarbaşı ''Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi olarak  birkaç önemli hedef koyduk. Bunlardan bir tanesi de üniversitemizin uluslararası bir üniversite olması. Çünkü üniversitemizin bulunduğu Alanya uluslararası bir şehir. Farklı ülkelerden gelen birçok misafirimiz ve yaşayan insan var. Biz ALKÜ'nün uluslararası bir üniversite olmasını önemsiyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi olarak yabancı öğrenci sayımız her geçen sene artıyor. Geçen sene 180 yabancı öğrencimiz varken bu sene kontenjanımız 500 oldu. Üniversitemize şuan başvuru yapan 1500 öğrenci var. İlk yerleştirmelerde de 250 yabancı öğrencimiz yerleşti. Tabi ek yerleştirmeler var bu süreç tamamlandığında 500 öğrenci almış olacağız” dedi. 
ÖĞRENCİLER BELLİ BİR BAŞARI VE KALİTEYE GÖRE KABUL EDİLLİYOR
Yabancı öğrencileri belli bir başarı ve kaliteye göre aldıklarını belirten Pınarbaşı ''Tabii ki biz  yabancı öğrencileri seçerek alıyoruz. Kaliteli öğrenciler alıyoruz. Mesela yabancı öğrenci sınavımız var YÖS veya uluslararası geçerli olan sınavları kabul ediyoruz. Bizim kendi yaptığımız sınavların dışında devletimizin de bir takım yabancı öğrencilere yönelik bursları var. En son YÖK tarafından bize gelen yazıda 30 öğrenci direkt üniversitemizi tercih ederek, yerleştirilmiş.  500 kontenjanımıza ek olarak dünyanın çok farklı yerlerinden mesela Cezayir,Burkina Faso,Çin,Fas,Cezayir,Kemerun,Madagaskar gibi ülkelerden öğrencilerimiz gelecek'' dedi.
ALKÜ'NÜN DEĞİŞİM PROGRAMLARI 
Rektör üniversitede farklı değişim programlarıyla öğrencilerin geldiğini de  belirtti. Pınarbaşı ''Bunun dışında kendi üniversitemize öğrenci aldığımız gibi değişim programları aracılığıyla da çok fazla öğrenci değişimi yapıyoruz. Kırka yakın Avrupa ülkesiyle Erasmus anlaşması imzaladık.  Mesela şuan da Polonya ve farklı ülkelerden yaz stajını yapmak için gelen öğrenciler var.  Eylül ayında 1 yıl üniversitemizde okumak için değişik Avrupa ülkelerinden öğrenciler gelecekler. Bizim de öğrencilerimiz tabii ki Avrupa'ya gidiyor. Bunun dışında Mevlana Değişim Programı var. Mevlana Değişim Programı da Erasmus kapsamında olmayan ülkeler için mesela Rusya, Türkü Cumhuriyetler, Afrika Asya ülkeleri, Amerika, Kanada, Güney Amerika ülkeleri bunlarla da Mevlana Değişim Anlaşması imzalıyoruz. Onun da listesi geldi. O program dahilinde de üniversitemize 1 yıl okumak için yurt dışından gelecekler. Bizim amacımız Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nin uluslararası bir şehir olan Alanya'da bulunması nedeniyle üniversitemizin de uluslararası  olması bu hedefe doğru çalışıyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda her geçen sene yabancı öğrenci sayımız artacak'' dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107