banner84

ALKÜ eğitime hazır

İlköğretim okulları ve liselerde eğitim bugün başlayacak. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’de yüzde yüze varan doluluk oranıyla 16 Eylül’de öğretim dönemini başlatacak. 

ALKÜ eğitime hazır

-Özgür YILMAZ
ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, üniversitenin Türkiye ortalamasının üzerinde bir tercihle eğitime başlayacağını söyledi. Açılan yeni bölümlerle birlikte şehre 4 bin yeni öğrenci gelecek. Üniversitenin uluslararası boyuta taşındığına dikkat çeken Pınarbaşı, 2017’de 8 yabancı öğrenci ile başladıklarını, günümüzde 500 öğrenciye ulaştıklarını söyledi. Pınarbaşı,"Bu sene Eylül'ün 16'sında üniversitemiz eğitime başlayacak şu anda bir kayıtlarımız tamamlandı. Bu sene 4 bine yakın kontenjanımız vardı. 10 yeni bölüm açtık e-kontenjanlarımızın yüzü 97'si doldu. Artık Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi öğrencilerin tercih ettiği üniversite haline geldi. Türkiye ortalamasının üzerinde bir tercih edilebilirlik ve doluluk oranımız var. Tabii bu hem alanyamızın güzelliği, Alanyamızın tercih edilebilir destinasyon olması hem de üniversitemizin çok şükür göstermiş olduğu güzel gelişmeler sayesinde artık ALKÜ tercih edilen bir üniversite haline geldi. Şu anda ikinci yerleştirme işlemi devam ediyor. ÖSYM tarafından ikinci tercihler devam ediyor. Ondan sonra tabii net rakam belli olacak. Fakat bu sene yaklaşık 3500 öğrenci 500'de yabancı öğrenci planlıyoruz. 4000 civarında yeni öğrenci bu sene üniversite bize katılıyor.Tabii öğrenci sayımız geçen sene 12000 civarındaydı şimdi 4000 daha katılınca 16.000 olacak diyemiyoruz. Çünkü geçen sene mezun olanlar var ,1500 öğrencimiz geçen sene mezun oldu. Dolayısıyla bu yıl Eylül ayında öğrenci sayımızın 14 bin civarında olmasını öngörüyoruz. Tabii kesin rakamlar bu ikinci yerleştirme bittikten sonra belli olacak. Bu sene çok güzel bölümler açtık. Zaten biz başta geldiğimizden beri Alanya Uluslararası bir şehir, bizim üniversitemizin de Uluslararası bir üniversite olması gerekiyor diye söylüyorduk ve tüm adımlarımızı da bu yönde atıyoruz. Mesela 2017'de 8 yabancı öğrenci kayıt olmuş 2018'de 183 yabancı öğrenci kayıt olmuş. Bu seneki hedefimiz 500 öğrenci ve şu anda da zaten o kontenjanımız doluyor. Yani hızla yabancı öğrenci kontenjanı da arttırıyoruz. Yine bu eylül ayındaki eğitimimizde de Avrupa'dan değişik ülkelerden 20 civarında öğrenci üniversitemize gelip burada 1 yıl eğitim görecek
Yani uluslararasılaşma da üniversitemiz gayet iyi gidiyor" dedi. 
'ÜNİVERSİTEMİZ HIZLA YÜKSELİYOR'
Üniversitenin akademik kadrosuna ilişkin de bilgi veren Pınarbaşı, "Akademik kadromuz çok güçlendi. Zaten akademik kadro yeterli olmazsa YÖK yeni bölüm açmaya izin vermiyor. Mesela şu anda tıp fakültemizde 70 civarında hocamız var tabii bu 70 hocamız aynı zamanda gidip Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de halkımıza hizmet veriyorlar. Diğer fakültelerimiz de aynı şekilde hocalarımız gayet yeterli. Hatta Mimarlık bölümüne açtık demiştim. Mimarlık bölümüne İstanbul Teknik Üniversitesi'nden iki tane profesör transfer ettik. Şu anda onlar bu sene eğitime başlıyorlar. Yani çok kaliteli çok iyi hocaları Alanyamızın güzelliği sayesinde, Alanyamıza transfer ediyoruz. Üniversitemiz akademik olarak da çok yüksek seviyelere geliyor. Zaten bu üniversite sıralamalarında da bunu görüyoruz. Üniversitemiz gittikçe yükselen akademik olarak olsun akademik başarı ve diğer alanlarda hızla yükseliyor" dedi.
'ONLARI TURİST OLARAK GÖRMEYİN'
Öğrencilerin barınma sorununa ilişkin soruya da açıklık getiren Pınarbaşı, kampüs içinde 10 dönüm alanı öğrenci yurdu yapılması konusunda kredi Yurtlar Kurumu’na tahsis ettiklerini söyledi. Pınarbaşı, kiraların çok arttığına dikkat çekti, "Alanya'da yavaş yavaş öğrenci sayımız arttıkça barınma sorunu ortaya çıkmaya başlıyor. Şu anda devletimizin resmi kurum olan Kredi Yurtlar Kurumu’nda bin 300 civarında öğrenci kapasitesi var. Tabii bu sayı çok yetersiz. Biz geçen sene Kestel’deki kampüs alanımızdan 10 dönüm araziyi, yurt yapsınlar diye Kredi Yurtlar Kurumu’na tahsis ettik. Onlar da geçenlerde geldiler, ölçümlerini yaptılar şu anda projesi çiziliyormuş. Kestel'de bin kişilik bir öğrenci yurdu yapılacak. Tabii bunu Kredi Yurtlar Kurumu yapıyor, o bizim dışımızda biz sadece arazi tahsis ettik. Alanya'da öğrencilerimizin bazıları ev tutuyor ama büyük çoğunluğu Apart otellerde kalıyor. Aslında şu ana kadar bana ciddi bir barınma sorunu ile gelen öğrenci olmadı. Yani bir şekilde öğrenciler, Apartlarda falan yer buluyorlar. Fakat bu sene, web sitesinde rektöre mektup diye bir link var, öğrenciler bana oradan mesajlarını, şikayetlerini gönderiyorlar, bu sene öğrencilerden çok mesaj almaya başladım. ‘Hocam geçen sene bu fiyattı, şu anda şu fiyata çıkmış. Fiyatlar çok artmış’ gibi. Tabii talep arttıkça sanırım Apart sahipleri de biraz fiyatlarını arttırıyorlar. Apart sahibi olsun ev sahipleri olsun, onlara şunu söylemek isterim; öğrencileri turist gibi görmemek lazım. Sonuçta onlar bizim çocuklarımız, bizim ülkemizin geleceği ve onlar bizim Alanya'ya gelen misafirlerimiz. Alanya'ya, üniversitemizde bu sene 4 bin civarı yeni öğrenci gelecek. Baktığımızda Türkiye'nin her tarafından, İstanbul'dan, İzmir'den her taraftan öğrenciler geliyor. Bu öğrenciler burada eğitim görecekler, uzun vadeli burada konaklayacaklar. Bunlar aynı zamanda Alanya için turizm elçisi, aileleri gelecek, Alanya’yı daha iyi tanıyacaklar. Tabii turistler kısa süreliğine geliyor ama bizim öğrencimiz 4 yıl, 5 yıl burada. O yüzden ev sahipleri için de apart sahipleri için de uzun vadeli bir ilişki bu. Yani bir öğrenci aparta girer memnun olursa 4 - 5 yıl boyunca orada kalır. Apart sahiplerinden ev sahiplerinden istirhamım, öğrencilerimizi turist gibi görmemeleri ve onlara daha makul şekilde yaklaşarak, çok aşırı fiyat artımı yapmamalarını üniversitemizin Rektörü olarak istirham ediyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107