banner84

ALKÜ kendi şehrini kuruyor

ALKÜ Rektörü Kalan, Şubat sonunda tahsisinin tamamlanacağı Cikcikli Yerleşkesi'nin ana kampüs olacağını söyledi. Tanıtımı yapılan yerleşke, adeta bir şehir donanımına sahip, yerleşim yeri haline getirilmesi planlanıyor

ALKÜ kendi şehrini kuruyor

-Ayşe Yağmur MERCİMEK

-Özgür YILMAZ

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, Alanya basını ile kahvaltıda bir araya geldi. Kalan, ALKÜ hakkında merak edilen tüm soruları yanıtlarken, üniversitede gelecek dönemlerde yaşanacak değişimlere ilişkin de bilgi aktardı. Cikcilli Yerleşkesi içerisinde bulunacak fakültelerden ve yerleşiminden bahseden Kalan, ana kampüsün Cikcilli'de olacağını söyledi. 
'EN BÜYÜK SORUN BİNA'
ALKÜ'nün en büyük sorununun 10 fakültenin 7'sinin binasının olmadığını söyleyen ve toplanda 12 bin 231 öğrenci sayısının olduğunu söyleyen Rektör Kalan, "ALKÜ 10 fakülte ile eğitim öğretime devam ediyor. En büyük sorunumuz 10 fakültenin 7'sinin binaya ihtiyacı var. Üniversitemizde hali hazırda 10 fakülte de 7 bin 206 öğrenci, 5 meslek yüksek okulunda 4 bin 700 civarında, bir enstitüde 326 öğrencimiz vardır. Toplamda 12 bin 231 öğrenci bulunmaktadır.  Ağırlıklı olarak lisans eğitimi, daha sonrada ön lisans eğitimi ve lisansüstü eğitimi" dedi.
'ÖĞRETİM ÜYESİ SAYISI ARTMALI'
Lisansüstü eğitim sayısının düşük olduğunu ve bu nedenle de öğretim üyesi sayısının artması gerektiğini vurgulayan Kalan, "Bunun temel nedeni ise; lisansüstü programını açabilmemiz için öğretim üyesinin belli sayıda olması gerekiyor. Pek çok programımızda doktora eğitimi verilmemekte. Bunun içinde nitelikli öğretim üyesi sayısını arttırmamız lazım. Doçent profesör olarak doktora öğretim üyesi ile belli bir sayıda lisansüstü eğitimi açabilirdik ama doktora için mutlak suretle doçent doktor sayısını arttırmamız şart" diye konuştu. 
487 YABANCI ÖĞRENCİ 
Yabancı uyruklu öğrencilerden de bahseden Kalan, "Yabancı öğrenci noktasında 487 tane yabancı uyruklu öğrencimiz var. Bunlar arasında çoğunluğu Türkmenistan ve Suriye, Azerbaycan, İran kaplamakta. Diğerleri yine; Türk Cumhuriyeti’nden Ortadoğu ve kısmen Balkanlar’dan gelen öğrencilerimiz oluşturmakta. Yabancı öğrenci sayısı Alanya için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Yabancı öğrenci sayısını arttırmak çok kolay. Fakat, bizim temennimiz beklentimiz nitelikli yabancı öğrencinin gelmesi. Bu noktada sınavsız öğrenci alınması mümkün. Yabancı öğrenci sınavıyla yabancı öğrenciler alabiliyorsunuz. Sınavda başarı gösterenler programa yerleştirilebiliyor. Ama arzu ederseniz; senato kararıyla onu kaldırırsınız. Bir anda 5 bin tane öğrencimiz olur. Ama öğrenci dağılımında dikkatli bir şekilde planlamak lazım. Yani her sınıftaki yabancı öğrenci sayısının yüzde 10’u geçmemesi son derece elzemdir. Aksi taktirde; eğitim kalitesinin gerilemesi söz konusu olur. Bu noktada; eğitim fuarlarına katılıma büyük bir önem vermekteyiz. Uluslararası ilişkiler ofisimiz özellikle doğu ve batı, Avrupa ağırlıklı olarak çalışmalarını yürütmekte. Gelecek öğrencilerimizin sadece burada bir döviz kaynağı olarak düşünmemeli. Burada yetişecek öğrencilerin aynı zamanda ilgili ülkelerde bizim birer bahiye elçimiz olmasını temenni ediyoruz. Dolayısıyla bu çeşitliliği tüm dünya geneline yaymak son derece elzemdir" dedi.
YENİ MESLEK OKULU GELİYOR
Planlamalarında yeni bir meslek yüksek okulu olduğunun da müjdesini veren Kalan, "Gazipaşa meslek yüksek okulu olmak üzere 5 meslek yüksek okulu ile devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde bir meslek yüksek okulu daha planlıyoruz. Buda Alanya’nın ihtiyaç duyduğu ara elaman yetiştirebileceğimiz ve istihdam anlamında da destek verebileceğimiz nitelikli eleman kaynağı, teknik bilimler. Burada yetişecek olan öğrencilerimiz ihtiyaç duyulan teknik konularla ilgi tekniker ünvanıyla hizmet vereceklerdir. Bu sadece Alanya’nın değil, ülkenin bir gerçeğidir, ihtiyacıdır. Bunu da planladığımızı bu vesileyle sizlerle paylaşmak istiyorum" dedi.
ANA KAMPÜS CİKCİLLİ OLACAK
Cikcilli Kampüsünün tahsis işlemlerinin Şubat sonunda tamamlanacağını söyleyen Rektör Kalan, "Şu an içerisinde bulunduğumuz kampüse tahsisi tamamlanmamış olmakla birlikte, 230 dönümlük bir arazi küçük bir üniversite için son derece küçük bir yer. Bu bağlamda ön izinleri alınmış olan Cikcilli yerleşkesi içinde son derece önemli adımlar attık. Tahsiste artık belli bir aşamaya geldik. Şöyle ki; kısmetse Şubat sonu Mart başı gibi Cikcilli kampüsünün tahsisi ALKÜ’ye tanımlanmış olacak. Artık bundan sonraki yatırımlarımızın büyük bir ölçüsünü Cikcilli kampüsünde değerlendireceğiz. Esas kampüs, Alanya olarak orası planlanmaktadır. Çünkü; rektörlük binamız var. Orada icraat edilecek" dedi.
ÜNİVERSİTE SIRALAMASI
ALKÜ'nün devlet üniversiteleri arasındaki başarı sırasından da bahseden Kalan, "2019 YKS’deki doluluk oranlarına göre 125 devlet üniversitesi arasından üniversitemiz 45. sırada. Lisans sıralaması 61, önlisans ve meslek yüksek okulları anlamında 18 ve 198 toplam üniversite arasında da 53. Sırada yer almaktadır. Yalnız bir kez daha altını çizmek istiyorum. Bu YKS’de tercih sıralamasına göre bir de biliyorsunuz üniversitelerin kalite sıralaması var. Orada durum biraz daha farklı. Bunu da zaten daha önce paylaşmıştık.Üniversitemizin bazı lisans programları, Türkiye sıralamasına baktığımızda; 77 tıp fakültesi arasında 43. Sırada. Diş hekimliğini görüyorsunuz. Mimarlık, İngilizce öğretmenliği, turizm işletmeciliği… Ama burada yer almayan turizm fakültesi, ilk 10’da. 2016 yılında kurulmuş olan fakültemiz Alanya’da bulunmasının da vermiş olduğu, yaratmış olduğu fırsatla, şu an ilk onda. Ve biz; çok daha eski olan fakültelerin önüne geçmiş durumdayız. Öylede olması lazım. Hedefimiz; dörtcez sonra, ilk beşte bir turizm fakültemizin olması" dedi.
24 BİN ÖĞRENCİ MEZUN OLDU
ALKÜ'den mezun olan öğrenci sayısını söyleyen Kalan, "Üniversitemizden toplamda 24 bin 434 öğrenci mezun olmuştur. İlk mezunlarımız malum Akdeniz Üniversitesi bünyesinde iken vermiş olduğumuz mezunlarımız vardı. İlgili mevzuat gereği kendilerine şöyle bir tercih hakkı tanınmıştı; isterseniz Akdeniz Üniversitesi diploması, isterseniz Alaaddin Keykubat Üniversitesi diploması alabilirsiniz. Bunlardan 1788 kişi ALKÜ diplomasını talep etmişlerdir. Geri kalanlar Akdeniz Üniversitesi mezunu olarak ayrılmıştır" dedi.
YILLIK KİRASI 826 BİN TL
Cikcilli yerleşkesinin bulunduğu alanın 826 dönümlük kısmını kullanacaklarını söyleyen Kalan, " Geri kalan kısmını ne yazık ki bırakacağız. Ne yazık ki; son derece engebeli bir arazi olup, ciddi bir yatırım bütçesi gerektirmektedir. Cikcilli yerleşkesi, malumunuz hem mevcut çevre olarak, hem Mersin - Antalya arasındaki çevre yolunun arasında. Dolayısıyla ulaşım anlamında muazzam bir konuma sahiptir. Cikcilli yerleşkesi ile ilgili birtakım görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerimiz neticesinde yerleşkenin adını Mevlüt Çavuşoğlu Yerleşkesi olarak teşhir edilmesi noktasında bakan beyi zorlayarak ikna ettik. İnşallah sizlerin, Alanya’mızın, Bakanımızın desteği ile en kısa sürede yerleşkemizin inşaatına başlayacağız, tahsisler tamamlanır tamamlanmaz. Planlama ise şu şekilde olacak; çok güzel bir yeşil alan. Ormana ait bir arazi. Biz burayı kiralıyoruz. Yıllık bir bedelle dönümü bin liradan olmakla birlikte; 826 dönüm. Yani; 826 bin lira bir yıllık ödemesi var. Bu hususta şöyle bir hadiseden bahsedeyim. Dikkat ettiyseniz planlama bir yay şeklinde altında alt yapının rahatlıkla çekilebileceği, değiştirilebileceği, düzenlenebileceği bir galeri sistemi olacak. Klasiktir; belediyeler alt yapıyı çok sevmezler. Çünkü, göstermez kendisini. Bizde istiyoruz ki; baştan bunu yapalım. 100 yıl sonrasını da kurtarmış olalım. Her seferinde eşelenmesin bir kerede galeri sistemi yapalım. Bütün alt yapıyı oradan geçirelim. Artık gelişen teknolojide o galerinin içinden değişiklikler yapılsın" dedi.
YERLEŞKEDE YENİ ŞEHİR
Cikcilli Yerleşkesi içerisinde yer alacaklardanda söz eden Kalan, "Güzel, muazzam bir yeşil alan, herhangi bir düzenlemeye neredeyse gerek kalmayacak bir şekilde planlanmış bir kampüs, sağlık birimleri olacak, tıp fakültesi, diş hekimliği oradan ara bir kapı ile kampüse geçiş olacak. Dolayısıyla Alanya halkının sadece Alanya’dan bahsetmiyorum. İnsanların, hastaların, rahatlıkla ulaşabilecekleri, tedavilerini yapabilecekleri bir ön kampüs şeklinde, sağlık kampüsü şeklinde planladık. Orta kısımda Kongre merkezi, ALKÜ tiyatrosu, sosyal donanımları ile birlikte muazzam bir yer haline gelecek. Cikcilli yerleşkesindeki yerleşim şu şekilde olacak; tıp fakültesi, araştırma laboratuvarları, hastane misafirhanesi, deney hayvanları araştırma merkezi, araştırma ve uygulama merkezleri, sağlık bilimleri meslek yüksek okulu, yemekhane, sağlık bilimleri fakültesi, diş hekimliği fakültesi, yaşam merkezi, teknokent, engelsiz yaşam alanı, merkezi derslikler, cami, müze ve rektörlük ve hizmet birimleri, kongre merkezi ve kütüphane, yüzme havuzu, yurtlar, kapalı - açık spor salonları, yurtlar, rektörlük konutu, konuk evi olmak üzere farklı birimlerden oluşacak" dedi.
ÖĞRENCİ KÖYÜ KURULACAK
Kalan öğrencilerin yurt sorununa da kahvaltılı program da değindi. Yurt eksikliğinin farkında olduğunu belirten Kalan, yurtlarla ilgili bir çalışma yürüttüklerini ve hedeflerinin olduğunu söyledi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Kalan, "Öğrenci sayımızın artması için yurt sorununu çözmemiz gerekiyor. Mevcutta yapımı devam eden bin kişilik yurt benim işime yaramayacak. Bu yüzden öğrenci köyü kurmayı planlıyoruz" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134