banner84

ALKÜ'nün derdi başından aşkın

Gelişip, büyüyen ALKÜ'nün sorunları bitmek bilmiyor. ALKÜ Rektörü Kalan, üniversitenin yaşadığı sorunları bir bir anlattı. Ulaşım konusu yıllardır ALKÜ'lü öğrenciler için çekilmez bir hal aldı. Üniversitenin bir başka sorunu olan fakültelerin kendilerine ait binasının olmaması da gündemde 

ALKÜ'nün derdi başından aşkın

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
-Asiye ELİAÇIK

İlçe için büyük bir kazanım olan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nde (ALKÜ) sorunlar devam ediyor. Alanya Postası Gazetesi'nin 23 Ekim'de KYK yurdunun yetersizliği nedeniyle 5 bin öğrencinin ALKÜ kaydını dondurduğunu duyurmasının ardından, başka sorunlar da gün yüzüne çıktı. ALKÜ'lü öğrencilerin uzun zamandır yakındığı ulaşım sorunu yeniden gündeme gelirken, aynı zamanda bazı fakültelerin binaların olmaması sebebiyle sorunlar arşa çıktı. Turizm sezonunun bitmesi ile birlikte ilçeyi hareketlendiren öğrencilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili çözüm üretilmemesi ise 'Ne bekleniyor?' sorusunu akıllara getirdi.
'ÖĞRENCİLER KAFİLE HALİNDE MAĞDUR OLUYOR'
ALKÜ Rektörü Ekrem Kalan da ALKÜ için sorun olan konularla ilgili açıklamada bulundu. Kalan, "Çalışan otobüslerde yaşanılan en ufak aksaklıklar yüzlerce öğrenciyi mağdur ediyor. Hattalarda ki problemler nedeniyle öğrenciler Kestel'den yukarıya doğru yürüyor kafile halinde. Göreve geldikten hemen sonra karşılaştığım bir durum oldu. 2 otobüs aynı anda bozulmuş, bu da bizim şansımız herhalde. Hemen bizim servis aracı olarak kullandığımız otobüsleri devreye sokarak, öğrencileri taşıdık. Ama her zaman bu şekilde bir çözüm bulamayabiliriz. Otobüs her zaman ALKÜ'de olmuyor. Ulaşımla ilgili gerekenlerin yapılması lazım" dedi.
'ÖĞRENCİLERİ NEREDE OKUTACAĞIZ?'
7 fakültenin binasının olmadığını ve artık Kestel yerleşkesinin yetersiz kaldığını ifade eden Kalan, "10 fakültemizin 7'sinin binası yok. Öğrencileri nerede okutacağız?. Kestel Yerleşkesi bize yetmiyor ve mecburen Cikcilli kampüsüne yatırıma başlamamız lazım. Amma velakin bu noktada devletimizin imkanları ortada. Tasarruf tedbirleri var ve yeni bir kampüse önemli bir para yatırılması gerekiyor ki  bunu kendi imkanlarımızla yapmamız çok zor. 
BÜTÇE YOKSA, BİNA DA YOK
2020 yılı için verilen yatırım bütçesi 13 milyon ve bunun 6 buçuk milyonu ancak yapı işlerine ayırabiliyoruz.  6 buçuk milyonla neler yapılabilir malum? Biz para gelir gelmez hemen ek bütçe talep ettik. ve hemen parayı harcamamız lazım ki ek bütçe alalım. Gerekçesi de tasarrufun da ötesinde bir durum. İlk yıl ALKÜ'ye ayrılan bütçe 137 milyon. Bunun 64 milyonu harcanmış. Maliye de basit kural harcanmazsa bir daha ki sefere bütçe verilmez. Dolayısıyla geçen sene 18 milyon, bu sene 13 milyon. Hocam neden devreye girmediniz? dediler, giremeyiz çünkü Haziran'da belirlenmiş.
'GELEN BÜTÇEYİ HAKETTİĞİ ŞEKİLDE KULLANACAĞIZ'
Bakanımızı da bu durumu arz edeceğim ve bu durumun önüne geçeceğiz. Bakan Beyin desteğini isteyeceğim. Alanya'da üniversite kurulması yönünde sağolsun Bakan Beyin desteği var. Abisi olduğu üniversiteye gereken desteği verecektir. Kendisi zaten bu konuda bize açık çek verdi. 'Hocam ne gerekiyorsa yapalım' demişti. En büyük eksiklik önceki dönemde parayı harcayamamak. Ama bundan sonra gelsin, bizde hakettiği şekilde yatırımlarımızla kampüsümüzü kuralım, büyütelim ve öğrenci sayımızı arttıralım. Niyetim 4 yıl sonra hedefim en azından 80 üniversite arasında 60'lı sıraya yükseltmek olacak. Devlet üniversiteleri sırasında. Bunu sağlayacak potansiyel fazlasıyla var. Gayret bizden takdir Allah'tan" diye konuştu.
'SORUNLARIN ÜSTÜNÜ ÖRTMEYE ÇALIŞIYORUZ'
Alanya Servis Esnafları Dernek Başkanı Hasan Lök, "Üniversite otobüsleri tam bir kapalı kutu. Orada bir ayak direme var. Belirli bir kitle bir buraya araba sokalım diyor. Kooperatif kabul etmiyor. Gerekirse ek araç, yeni araç çıkaracak. Ekrandan konuşmak güzel ama bu sorun çözüldü mü, hayır çözülmedi. Bir oda başkanı seçim sonucunu düşünmeyecek. Alanya’ya ne kazandırabiliriz diye düşünmesi lazım. Rektör beye bu konu hakkında bir öneri vermek gerekiyor. Fakat orada hatalar örtbas ediliyor. Biz sorun çözmeye çalışmıyoruz, bu sorunu çözmeden üstünü nasıl kapatırız diye bakıyoruz. Örneğin, C plakalı araçlar 8-8.45’te işi bitiyor. Bunlar yurtlardan veya belirli noktalardan üniversiteye servis yapılabilir. Alanya'daki ulaşım sorunun 20 günlük hikayesi var. Bir odada 20 günlük toplantıyla Alanya’nın ulaşım sorunu çözülür gider. Ama biz denedik, Alanya’nın dinamiklerini bir araya getiremedik. Çünkü bireysel olarak gittik, kimse bizi dinlemedi” dedi.
'GEÇİÇİ ÇÖZÜM GENEL ÇÖZÜMÜN İLK AYAĞIDIR'
“Alanya Ulaşım Çalıştayı’nı yapabilirsek bu sorunları çözebiliriz” diyen Lök, “Ayrıca içinde olmayan bir insan trafiğin sorununu bilemez. Bu sebeple bence denetim büyükşehirde, yetki Alanya’da olmalı. Alanya’da üniversitelerin sorununu çözmesinde servisler ek gelir elde edeceği için zaten buna çok fazla fiyat söylemeyecek. Ring hizmeti verilebilir. Ben oda başkanlarına her zaman şunu söylüyorum, ‘Geçiçi çözüm, genel çözümün ilk ayağıdır.’ Siz bir hizmet başlatsanız, mesela C plaka araçla bir süre ulaşım sağlansa o zaman arz talebi görünce oraya halk otobüsü de koyabilirsiniz. Şu anda bir öğrencinin ulaşım maliyeti aylık gelirinin yarısını götürüyor” ifadelerini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107