banner84

ALKÜ'nün yeni rektörü görevi devraldı

ALKÜ'nün yeni rektörü olarak atanan Prof. Dr. Ekrem Kalan Alanya'ya gelerek, Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı'dan görevi devraldı.

ALKÜ'nün yeni rektörü görevi devraldı

Asiye ELİAÇIK 
Özgür YILMAZ

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nde (ALKÜ) başvuru ve mülakat süreçlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kararıyla rektör değişikliği yapıldı. Ahmet Pınarbaşı'nın yerine Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulu Müdürü olan Ekrem Kalan atandı. Kalan,  Alanya'ya gelerek rektörlük görevini devraldı. Kalan'ı öğretim üyeleri ve Pınarbaşı karşıladı. Rektörlük makamında basına kapalı olarak yapılan görüşmenin ardından Pınarbaşı, yeni rektör Kalan'a görevi devretti. Ahmet Pınarbaşı ise kadrosunun bulunduğu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ne geri dönecek. 
"GÖREVİMİZİ LAYIĞIYLA TAMAMLADIK" 
Pınarbaşı yaptığı açıklamada, "Üniversitemiz 4 sene önce kurulan ve bugünlere gelen bir üniversite. Biz de bu süreçte elimizden geleni yaptık. Buradaki senatodaki arkadaşlarımızla bugüne kadar hep birlikte çalıştık. Başarılı, tanınan ve duyulan bir üniversite haline geldik. Görevimizi layıkıyla tamamladığımızı düşünüyorum. Bu süreçte çeşitli zorlukları birlikte aştıımız tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Alanya halkı bizi kucakladı, sahip çıktı onlara da teşekkür ediyorum. İdari görevler bayrak yarışıdır. Biz kendi etabımızı koştuk. Şimdi hocamıza devrediyoruz. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum" dedi. 
"GÜZEL BİR TEMELLE DEVRALIYORUZ" 
Ardından ALKÜ Rektörü olarak duygu ve düşüncelerini törende bulunanlar ile paylaşan Prof. Dr. Ekrem Kalan makamların baki bu makamlarda görev alan insanların geçici olduğunu dile getirerek, “Biz bugün itibariyle bayrağı teslim aldık. Bizler de devraldığımız bu bayrağı bir ileri merhaleye taşıyabilmenin gayreti içerisinde olacağız. Hocamız gerçekten güzel bir temel atmış. İlk günden söylemek isterim ki en büyük temennim bu temele bir tuğla da biz koyup gelecek dönemlere başarıyla teslim edebilmektir” dedi. ALKÜ’nün Akdeniz Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuş bir üniversite olmasına karşın iki üniversitenin de işbirliklerinin devam etmesi konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan; “Hali hazırda tıp fakültesinin bir irtibatı söz konusu. Öğrencilerimizin bir kısmı hala Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenimine devam etmekte. Dolayısılıyla belli bir aşamaya gelene kadar Akdeniz Üniversitesi’nin desteğini almamız gerekiyor. Ayrıca bölgesel anlamda iki üniversitenin bölgenin diğer dinamikleriyle işbirliğini arttırmamız lazım” diye konuştu. ALKÜ’nün uluslararası bir üniversite olması konusunda da çalışmaların yürütüleceğini aktaran Prof. Dr. Kalan, “Alanya’nın hakikaten kendine özgü dinamikleri var. Bu dinamikleri doğru bir şekilde koordine edebilirsek Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin Türkiye’de hak ettiği yeri ivedilikle kazanması noktasında bir başarı elde etmemiz mümkündür. Tabiki bunu da hep birlikte yapacağız.” dedi. Konuşmasının sonunda bugüne kadar ki emeklerinden ve yönetiminden dolayı başta Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’na, Rektör Yardımcılarına ve Senato Üyelerine teşekkürlerini ileten Rektör Prof. Dr. Ekrem Kalan, “Bundan sonraki süreçte de siz değerli mesai arkadaşlarımızla üniversitemizi daha ileri noktalara taşıyacağız” diyerek sözlerini tamamladı.
EKREM KALAN KİMDİR?
2002 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 2002-2003 Öğretim yılında Moğolistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın vermiş olduğu “Araştırma Bursu” ile Moğolistan Devlet Üniversitesi’nde Moğolca hazırlık okudu. Ayrıca aynı üniversitenin Türkoloji Bölümü’nde “Türk Tarihi” dersleri verdi.
2004 yılında yüksek lisans tez çalışmaları için Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da 6 ay süreyle bulundu. 2004 yılı Aralık ayında Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak atandı. 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Üniversitesi Ortaçağ Programı’ndan “Cungar Hanlığının Siyasi Tarihi” adlı yüksek lisans teziyle mezun oldu.
2006 yılında “IX. Uluslararası Mongolistler Kongresi”nde sunmuş olduğu bildiriyle Moğolistan Cumhurbaşkanı N. Enhbayar tarafından “Cengiz Han Onur Madalyası” ile ödüllendirildi. Aynı yıl Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın bursuyla Kazan Federal Üniversitesi’nde başlamış olduğu doktora öğrenimini 2011 yılında “Cüçi Ulusu (Altın Orda)’nun Doğu Ülkeleriyle Ticari ve Ekonomik İlişkileri (XIII. Yüzyılın İkinci Yarısı - XIV. Yüzyıl)” başlıklı teziyle tamamladı. 2007-2011 yılları arasında Kazan Federal Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türkoloji Bölümü’nde TİKA adına “Türkoloji Okutmanı” olarak görev yaptı. 2012-2015 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.
2012-1015 yılları arasında T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ulanbator PKO’da Program Koordinatörü olarak görev yaptı. 2015 yılı sonunda Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalına Öğretim Üyesi olarak atandı.
2018 yılında T.C. Kiev Büyükelçiliği’nde 6 ay süreyle kurucu Eğitim Müşavirliği görevini yaptı. 2018-2019 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’nü yürüttü.
Prof. Dr. Ekrem Kalan, 19.09.2019 tarihinden itibaren Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü olarak görevine devam etmektedir.
Prof. Dr. KALAN’ın biri editörlüğünü yaptığı “Moğolların Gizli Tarihçesi” olmak üzere yayınlanmış 4 adet bilimsel kitabı ve çeşitli dillerde yayınlanmış çok sayıda bilimsel makale ve bildirileri ile uluslararası ödülleri bulunmaktadır.
Prof. Dr. Ekrem Kalan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 19:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
KHK lı mağdur
KHK lı mağdur - 2 yıl Önce

2016 Eylülünde ailesiyle birlikte yaklaşık 150 kişiyi mağdur ederek ekmeğini elinden aldığı insanlarla helalleşmeyi ahirete mi bıraktı acaba merak ediyorum.

KHK lı mağdur
KHK lı mağdur - 2 yıl Önce

bir önceki yorumum ALKÜ nün eski Rektörü hakkındaydı. yanlış anlaşılmasın.

SIRADAKİ HABER

banner107