banner129

ALKÜ pandemiyi avantaja çevirdi

ALKÜ 5’nci yılında büyümeye devam ediyor. Akseki ve Gazipaşa’da da bölümleri olan, şuan merkez kampüsünün bulunduğu Kestel yerleşkesinde eğitim hizmeti veren ALKÜ içerisinde hem öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak hem de eğitim, sportif ve merkezi derslikler ve idari hizmet binası yapılarından oluşan yaklaşık 90 milyonluk yatırım ihaleleri yapılarak inşaat çalışmalarına başlandı.

ALKÜ pandemiyi avantaja çevirdi

Pandemi nedeniyle yüz yüze zorunlu olarak ara verilmesinin ardından acil ihtiyaçlara yönelik yatırımlara hız veren Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) adeta şantiyeye dönüştürüldü. Önce KYK tarafından 1000 öğrenci kapasiteli yurt inşaatına başlandı ardından, kreş, spor tesisi ve son olarak ise idari bina ihalesi yapıldı.
İNŞAAT ŞANTİYESİ HALİNE DÖNDÜ
ALKÜ Rektörü Prof Dr Ekrem Kalan, 5,5 yaşında olan üniversitenin 10 fakültesi için 7 bina ihtiyacı olduğunu belirtirken, Cikcilli yerleşkenin tahsisi ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile yazışmaların devam ettiğini kısa bir süre içerisinde tahsisin gerçekleşmiş olacağını ifade etti. 'Üniversitenin yeni olması nedeniyle fiziki altyapının da güçlendirilmesi çok önemli. Bu kapsamda pandemiyi de bir fırsata dönüştürmek istedik' diyen Kalan, “Öğrencilerimiz yokken kampüsümüzü bir inşaat şantiyesi haline dönüştürdüğümüzü söyleyebilirim" dedi.
YATIRIMLARI ANLATTI
Devam eden ve başlayacak yatırımlar hakkında bilgi veren Kalan, "Bölgeye gelen öğrencilerin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi de barınmaydı. Tercihlerle beraber üniversitemizin mevcutu 15 bine yaklaştı. Bu kadar insanın apartlarda veya evlerde konaklatılması mümkün değil. Dolayısı ile Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurt ihtiyacını bir an önce temin etmesi gerekiyordu. Bunun için de Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmeler, protokol dahilinde Ekim ayında ihalesini gerçekleştirmiş olduğumuz kampüsümüz gün içerisinde Kestel yerleşkesinde 1000 kişilik bir öğrenci yurdu ihalesi tamamlandı. Yer teslimleri Mart ayında yapıldı ve inşaata başlandı. Halihazırda bloklardan bir tanesi şu an 5 katını inşa ediyoruz ve 9 kattan bina olacak. Bunun dışında az önce temelini attığımız açık Spor tesisi var. Malum Spor Bilimleri Fakültesi de bünyemizde yer almakta. Gerek fakülte  öğrencilerine hizmet verilmesi gerekse de üniversitemizin diğer öğrencilerinin spor ihtiyacını temin edebilecek bir açık spor tesisin de temel atma törenini  gerçekleştirdik. 6 yıldır süregelen bir cami inşaatımız var. Ufak tefek eksiklikler kaldı onları tamamlamaya gayret ediyoruz. İki tane minaresi şadırvanı yapılacak. Ayrıca bu vesile ile hayırseverlere bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca yine Alanya Belediye Başkanı sayın Adem Murat Yücel'e de teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz çünkü geri kalan işlerin tamamlanması noktasında kendilerinin çok büyük destekleri var. Yine bugün harfiyat çalışmalarına başlayacağımız geçtiğimiz haftalarda ihalesi yapılıp tamamlanan sözleşmesi imzalanan bir merkezi derslikler inşaatı söz konusu. 16500 metrekarelik bir kapalı alana haiz bir yapıdan bahsediyoruz. Buranın içerisinde diş sağlığı eğitim enstitüsü, Merkezi kütüphanemiz Kestel yerleşkesi için, rektörlük birimleri ve merkezi dersliklerimiz yer alacak. Böylece yeni fakülte binaları inşa edilene kadar fakültemizin ihtiyaç duyduğu dersliklerde temin edilmiş olacak. Bundan sonra birkaç yapı ile birlikte artık Kestel yerleşkesinde inşaat faaliyetleri tamamı sona ermiş olacak.
Bir inşaatımız daha var. O da muhtemelen 10 gün içerisinde tamamlanacak" diye konuştu. 
15 GÜN İÇERİSİND HİZMETTE OLACAK
Kalan sadece üniversitede öğrenci ve akademik personele yönelik yatırımlar olmadığını aynı zamanda yerleşke çevresinde ikamet eden vatandaşların da yararlanacağız anaokulunun ise kısa sürede hizmete başlayacağını müjdeledi. Kalan, "Caminin alt katında başta kendi üniversitemizin personeli olmak üzere bölge halkına Kestel hemşerilerimize hizmet vermek üzere bir kreş inşaatı da söz konusu. Onun da 15 gün içerisinde hizmete girmesi planlanmakta" dedi. 
'ALKÜ'YÜ YENİ YÜZÜYLE GÖRECEKLER'
Bahar döneminde yüz yüze eğitime başlamayı ümit ettiklerini söyleyen Kalan, "Sık sık sosyal medyadan öğrencilerle etkileşime geçtiklerini fotoğraflar paylaşarak yerleşke özlemlerine katkı sağlıyoruz" diye konuştu. Kalan, "Öğrencilerimiz kısmetse bahar yarıyılında üniversiteye geldiklerinde ALKÜ'yü yeni yüzüyle görecekler ve hayretler içerisinde kalacaklarını düşünüyorum. Ümit ediyorum ki sağlıklı ve güzel günlerde hep birlikte olacağız öğrencilerimizle. Çünkü ALKÜ öğrencilerle güzel. Onları biraz daha imrendirmek maksadıyla kampüsten bazı fotoğrafları zaman zaman sosyal medya hesaplarımızdan paylaşarak özlemlerine biraz daha katkı sağlıyoruz ve ümit ediyoruz ki onları bekleyen güzel bir kampüsün hayaliyle sağlıklı günlerde tez zamanda birlikte oluruz" dedi.
İHALELER 86 MİLYON TL
Üniversitede yapımı devam eden 1000 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu 50 milyon 850 bin lira, merkezi derslikler ve idari hizmet binası 32 milyon 545 bin lira, anaokulu 2 milyon 940 bin lira, spor tesisinin de 650 bin lira olmak üzere üniversite ve Kredi Yurtlar Kurumu tarafından toplam 86 milyon 985 bin liraya ihale edildi. Merkezi derslikler ve idari hizmet binası dışındaki yapılarda inşaat çalışması sürerken önümüzdeki günlerde henüz ihalesi yeni sonuçlanan bina içinde ilk kazma vurulmaya başlanacak. -Özgür YILMAZ-Rayıf DOĞRULU

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 18:27
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107