banner84

ALKÜ’de hayal edip roket ürettiler

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde (ALKÜ) öğrencilerin kurduğu Altürk-07 Roket takımı, AGENA adını verdikleri katı yakıtlı alçak irtifa uydu ayrılma sistemli roket üretti. Roketin benzerlerin farkı ise havada patlamasız ayrılabilmesi.

ALKÜ’de hayal edip roket ürettiler

Özgür YILMAZ 
HAYAL EDİP ROKET ÜRETTİLER 
ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Savunma Sanayi Teknolojileri Kulübü bünyesinde kurulan 8 kişilik ALTÜRK-07 Roket takımı, roketlerin ayrılma sistemlerinin genellikle patlayıcılarla yapılması nedeniyle oluşan zararı dikkate alarak yeni bir proje geliştirdi. 
Öğrenciler herhangi bir patlayıcı malzeme içeriği bulunmayan, tamamen mekanik bir ayrılma sistemi geliştirdikleri projeyle TEKNOFEST Roket Yarışması´na başvurdu. Ön elemeleri geçen ve tasarım aşamasına geçme hakkı kazanan grup, TUBİTAK´ın düzenlediği 2242 kodlu projeye de başvuruda bulundu. ALKÜ’nün geliştirdiği roket sistemi TEKNOFEST 2019’da yarışmaya katılacak. 
Endüstri mühendisliği 4. sınıf öğrencisi ve proje yöneticilerinden Anıl Karalök, okulda öğrendiklerinin uygulamaya dökülmesi gerektiğini ve bu bağlamda da bir şey üretmeye kararı verdiğini söyledi. Biz roketlerin ayrılma sistemleri üzerine çalışıyoruz ayrılma sistemlerinde enerji patlamalarda iptal edip daha modern bir şekilde ayrılmaları nasıl yapabiliriz diye çalıştık, üzerine elektronik sistemleri geliştirerek kendi atölyemizde laboratuvarımıza testler yaptık. Yaklaşık 5 ay önce çalışmaya 3 ay önce ise üretim sürecimize başladık. İlk aşaması kavramsaldı yani daha çok nasıl yapabiliriz üzerine fikirler oluşturduk. Bilgisayar getirdik ardından ü boyutlu yazıcı tamamen bizim hizmetimize verildi. Üç boyutlu yazıcıyı kullanabilmemiz bizi bir adım öteye taşıdı bu imkanlar sayesinde buralara geldik. Hedefimiz uluslararası yarışmalara katılıp üretimler yaparak dereceler elde etmek. Bu yıl TEKNOFEST´e katılıyoruz. Ayrıca TÜBİTAK için bir proje raporu hazırlıyoruz. Biz Hedef olarak kendimizi yarışmalarda derece almaktan çok bu sektör için daha fazla ne geliştirebilir neler üretebiliriz hedefi haline getirip bunların yapılıp nasıl piyasaya sürülür hale gelmesi. Aslında ülkemize biraz daha fazla fayda sağlamak istiyoruz biz biraz başlangıç” dedi. 
3 BOYUTLU YAZICI DESTEĞİYLE ROKET ÜRETTİLER 
Geçen sene bu yarışma çok daha kolaydı enerji ve basit bir sistemle roketi ayırıyorlardı ve sadece roket uçurmak üzerineydi diyen Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi Fatih Arar, “Bundan sonra iş daha da karmaşık hale geldi roketin mekanik olarak ayrılması sistemine geçirildi. Bu sistemde bizim için en zor olan montaj metodu ve üretim oldu. En büyük kolaylık üç boyutlu yazıcı imkanın verilmesi oldu. Hayal gücümüzü resmen gerçeğe dönüştürdü. Bu sayede ayrılma sistemi konusunda diğer takımlardan bayağı ilerdeyiz. Hayal gücümüzü elle tutulur hale getirdik roketimiz 192 santim boyunda 90 milim çapında hedeflenen irtifa 1500 metre. Yüzde yirmi toleransı var 1300 - 1800 arası uçuş yapılabilir. Bizim şu anki irtifamız yaptığımız hesaplamalara göre yaklaşık 1600 metre. 
ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDE O IŞIĞI GÖRDÜ 
Refet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Projenin destekçisi olan Dr Öğretim Üyesi İsmail Topçu, “Öğrencilerimizin gözünde ışığı gördükten sonra bu işi olabilir dedik ve laboratuvar tespit edip gerekli donanımı kurduk. Diğer roket çalışmalarının dışında özgün olan bir şey var üç boyutlu yazıcının kullanılması. Bu arkadaşlarımız kendi çabalarıyla üniversitemizde var olan imkânlarla bütün deneysel tasarım işlerini üç boyutlu yazıcı desteğiyle yaptılar ve bir aşamaya geçtiler. İsmini veremeyeceği ismini belirleyeceğimiz savunma sanayinde bir firma ana roketin parçalarını işleyip roketi tamamen bitirdik. Büyük ihtimalle önce Tuz Gölü´nde daha sonra Eylül ayında TEKNOFEST’e katılacağız. Özgünlüğümüz çok fazla. Öğrencilerimiz gece gündüz çalışarak 36 saat uyumayan arkadaşlarımız oldu. Sabah geldiğinde gözleri kan çanağı olan arkadaşlarımız vardı.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2019, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107