banner84

ALTSO eğitiyor

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Diş Hekimliği Yardımcı Personel Temel Eğitim Semineri gerçekleştirildi

ALTSO eğitiyor
 ALTSO Konferans Salonu’nda Dr. Mustafa Bekerecioğlu tarafından verilen eğitim, dün saat 10.30’da başladı. Eğitimde ilk olarak Antalya Diş Hekimleri Odası Alanya Temsilcisi Murat Özçelik, kısa bir konuşma yaparak, eğitim hakkında bilgi verdi. Eğitime katılan personellere katılımlarından dolayı teşekkür eden Özçelik, bu tür eğitimlerin önemine dikkat çekti.
DİŞLERDE MEYDANA GELEN 
HASTALIK NELERİ ETKİLER?
Özçelik’ten sonra söz alan Bekerecioğlu, ilk olarak ağız ve diş sağlığının önemi hakkında bilgi verdi. Bekerecioğlu, “Vücudun bir parçası olan ağız ve dişler çiğneme, konuşma ve estetik açıdan çok önemlidir. Dişlerde meydan gelen bir hastalık, eksiklik, bozukluk kişinin, beslenmesini dolasıyla genel sağlığını, konuşmasını, görüntüsünü, işine odaklanma ve iş görme durumunu, olumsuz etkileyeceği için kişinin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkiler” dedi.
Yiyecekleri kesip koparmak ve çiğneyip öğütmek suretiyle sindirimin ağızda başladığına dikkat çeken Bekerecioğlu, “Yeteri kadar çiğnenerek gerekli boyuta getirilmiş yiyecekler daha kolay sindirilecektir. Çeşitli sebeplerle dişlerin bu işlevi yerine getiremediği ya da yetersiz kaldığı durumlarda mide ve bağırsak rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi hastalıkları, psikolojik sıkıntılar meydana gelebilmektedir” dedi.
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ESTETİĞİ 
Çeşitli sebeplerle dişlerde ve çevre dokularında oluşan problemlerin, dişsizliğin ses ve konuşma bozukluklarına yol açabileceğine dikkat çeken Bekerecioğlu, “Ağızdan çıkan sesler dişlerimiz ve çevre dokular sayesinde şekillenir, harf-hece-kelimelere dönüşür. Ayrıca ağız ve dişler yüz estetiğini etkiler. Kötü ağız hijyeni; dişeti hastalıklarına, diş çürüklerine ve diğer iltihaplanmalara yol açar. Daha sonra ise kalp-damar hastalıkları, üst solunum yolları iltihaplanmaları, erken doğum riski ve diyabet sorununu ortaya çıkarır” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157