banner84

ALTSO'da hijyen eğitimi

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Meziyet Köseoğlu Mesleki Eğitim Merkezi iş birliğinde düzenlenen sebze meyve satışı ile ilgili hijyen eğitimi ALTSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi

ALTSO'da hijyen eğitimi

 Biyoloji Öğretmeni Esra Polat tarafından verilen eğitime çok sayıda vatandaş katılırken, Polat, katılımcılara önemli bilgiler aktardı. Eğitimin başında personel hijyeni konusunu anlatan Polat, “Çalışanların, insan sağlığı yönünden sorumluluklarının farkına vararak üretimin tüm aşamalarında kişisel sağlık ve temizlik kurallarını uygulamasına, personel hijyeni diyoruz” dedi. 

GIDADA SANİTASYON NEDİR?
Gıdada sanitasyonun ne demek olduğunu da açıklayan Polat, “Gıdada sanitasyon, gıda üretiminde hijyen ve sağlık koşulların oluşturulması ve korunması demektir. Bunun anlamı da “gıda ham maddesinin taşınması, ürün haline dönüştürülmesi, ambalajlanması, depolanması ve satışı sırasında çeşitli kaynaklardan oluşabilecek bulaşmaların engellenmesidir” dedi. 
Hijyen Eğitimi Yönetmeliği konusunda da katılımcılara önemli bilgiler aktaran Polat, “Bu yönetmeliğin amacı, gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanmasına, eğitimlerin verilmesine, iş yeri sahibinin, işletmelerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme halinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlemektir” diye konuştu. 
İki gün süren eğitimin ardından sınav yapılırken, sınavda başarılı olan katılımcılar önümüzdeki günlerde sertifika alacaklar.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157