banner84

Bil'in başarılı öğrencileri soru yağmuruna tutuldu

Alanya Bil Kolejinin nitelikli liselere yerleşen öğrencileri 8. sınıf öğrencileri ile buluştu

Bil'in başarılı öğrencileri soru yağmuruna tutuldu
Haber Merkezi
Alanya Bil Koleji Rehberlik Servisi öncülüğünde gerçekleştirilen buluşmada İstanbul Lisesine yerleşen Huzur Efe Kalecikli ve İstanbul Vefa Lisesine yerleşen Ege Şimşek, öğrencilerden gelen soruları sohbet havasında cevapladılar.Soru cevap şeklinde geçen söyleşide sınava hazırlanan 8.sınıf öğrencileri, nitelikli liselere yerleşen öğrencileri soru yağmuruna tuttu.
*Sosyal aktiviteler ders çalışmanın önünde engel midir?
Huzur Efe Kalecikli: Kesinlikle başarının önünde engel olarak görülmemelidir.Sosyal aktiviteler sınava hazırlanan öğrenciler için enerjilerini boşaltmaları açısından çok önem taşıyor.
*Nasıl başarılı oldunuz?
Ege Şimşek: Öncelikle inanmak ve kolları sıvamak gerekir.Hedefini belirleyip planlı programlı çalıştığın zaman başarı kendiliğinden geliyor.
*Deneme sınavlarında çok yanlışınız çıktığı zaman ne yapıyordunuz?
Huzur Efe Kalecikli: Olumsuz düşünmedik hiç .Zaten netlerimiz yapabildiklerimiz ile değil yapamadıklarımızı öğrendiğimiz zaman artar düşüncesiyle yanlışlarımızın üstüne gittik.
*Ders çalışırken müzik dinlediniz mi?
Huzur Efe Kalecikli: Çok stresli olduğum zamanlarda dinledim.Ders çalışırken değil ara verirken genellikle dinledim.Beyin iki farklı uyarıcıyı aynı anda kodlayabilir fakat bunun dezavantajı var.Müzikle konsantre olabilen beyin bir süre sonra müzik olmadan ders çalışamayacak hale getirebilir sizi.Gerçek sınavda maalesef müzik yok.Bu sebeple odaklanma problemleri yaşanabilir.En güzeli ders çalışma molalarınızda müzik dinlemeniz.
*Sabah kahvaltısı yaparak mı okula gelirdiniz?
Ege Şimşek: Kahvaltı yapmadan okula gelmezdik.Bunun yanında bol bol meyve tüketip hazır gıdadan uzak durmaya dikkat ettik.Sabah kahvaltısı bizim fiziksel ve zihinsel gelişimimiz için çok önemli. Vücudumuz için gerekli besinleri tüketmemek gün boyu aktivitelerde yavaşlama ve dikkat eksikliğine sebep olabilir. 'Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.'
*Deneme sınavları çözerken belli bir saat aralığınız var mıydı?Lise giriş sınavındaki saatlere göre mi kendinizi ayarlıyordunuz?
Huzur Efe Kalecikli: Sınava son bir ay kala biyolojik saatimizi gerçek sınava göre hazırladık.Onun öncesinde farklı zaman dilimlerinde çözmüştük.
*Sınava hazırlanırken uykunun hayatınızda ki yeri ne kadardı?
Ege Şimşek: Uyku hep ikinci plandaydı.Önceliğimiz hep hedeflerimiz ve yetiştirilmesi gereken programlarımız oldu.
*Çok çalışmak için bir program hazırladınız mı?
Ege Şimşek: Okul rehber öğretmenimin hazırlığı program ve takip süreci bana yol gösterdi.
*Ders çalışırken sıkıldığın oluyor muydu?
Huzur Efe Kalecikli: Evet ama zorunluluk vardı.Bazen ağlaya ağlaya ders çalışıyorsun.
*Sınava hazırlanırken teknolojiden ne kadar uzak durabildiniz?
Ege Şimşek: Z kuşağının en büyük özelliği teknolojiyle iç içe olması.Teknolojik donanımı faydalı ve bilinçli kullandığınız sürece olumsuzluk yaşamazsınız.Biz de çok teknolojiden çok uzak olmamakla birlikte ona çok yakın da olmadık.
*Sınava 1 gün kala ders çalışılmaz derler siz neler yaptınız peki?
Ege Şimşek: Ders çalışmadık ama son tekrarlarımızı yaptık.
*Okulda anlamadığınız bir konu olduğu zaman ne yaptınız?
Ege Şimşek: Konuyu anlayana kadar öğretmenlerimizin peşinden ayrılmayıp defalarca aynı konuyu anlattırdık, aynı soru tipinde 10'larca soru çözdük.
*Sınava hazırlık sürecinde ailenizden baskı gördünüz mü?
Huzur Efe Kalecikli: Hayır.Bu çok kötü bir şey.Hedefleri öteleyen amaca sadece aile mutluluğunu koyan bir yaklaşım.Kendi geleceğiniz,kendi hayatınız için çalışmanız gerektiğinin bilincindeyseniz zaten aileniz baskı yapmaz, destek olur.
*Yaz tatilinde ders çalıştınız mı?
Ege Şimşek: Tabii ki hayır.Sıkıntıdan birkaç kez matematik zeka soruları çözdüm o kadar.
*Sınava hazırlık sürecinde kitap okumaya zaman buldunuz mu?Peki kitap okumanın gerçekten faydasını gördünüz mü?
Huzur Efe Kalecikli: Ayda bir kitap bitirmeye özen gösteriyordum.Kitap okumak çok yönlü düşünme,problemlerin hızlı çözümü,analiz,bağlantı kurma gibi bir çok derste fayda sağladı.
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107