banner129

Bil'den velilere öneri

Yeni eğitim ve öğretim dönemine hazırlanan Alanya Bil Koleji, çocukları 1'inci sınıfa başlayacak veliler için önerilerde bulundu.

Bil'den velilere öneri

Yaz tatilinin bitmesine sayılı günler kala öğrenciler ve velilerin okul hazırlığı süreci başladı. Hem veliler, hem öğrenciler bir yandan heyecanlı, bir yandan da kaygılı. Özellikle ilkokul 1. sınıfa başlayacak olan çocuklarda ayrı bir heyecan söz konusu. Alanya Bil Koleji Okul Psikoloğu Fırat Boyacı ailelere bu uyum sürecini kolaylaştıracak önerilerde bulundu. Boyacı, "Öğrencilerimizin, alışkın olduğu ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişi belli bir uyum sürecini gerektirmektedir. Öğrenci ve velilerin bu süreçte yaşadıkları kaygı doğal ve geçicidir. İlk olarak çocuğa okul ortamının da doğal bir yaşam ortamı olduğu eğlenebileceği gibi zorlanabileceği de anlatılmalıdır.Okul hakkında çocuğun sorduğu sorulara gerçekçi cevaplar verilmeli ve çocukta büyük beklentiler oluşturulmamalıdır" dedi.
'KAYGILARINIZI YANSITMAYIN'
İlkokul 1. Sınıfa başlayacak öğrenci velilerine tavsiyeler veren Boyacı, "Çocuk, okula ilk defa başladığında veya okul değişikliklerinde önceden okul ortamını görmeli ve öğretmeni ile tanıştırılmalıdır. Öğretmen ve ebeveyn arasında güven ilişkisi olduğu çocuğa yansıtılmalıdır. Okulla ilgili varsa kendi kaygılarınızı yansıtmayın. Sakin ve gerginlikten uzak, mutlu bir izlenim vermeye çalışılmalıdır.Öğrenci ağlamaya başlarsa okulda kalması gerektiğini bu tepkilerin bir şey değiştirmeyeceğini ona net bir şekilde ifade etmelisiniz" dedi.
'VEDALAŞMA SÜRECİNİ KISA TUTUN'
Boyacı, her çocuğun bu stresle başa çıkabileceğini ve zaman geçtikçe tepkisel davranışlarında azalmaların gözlemlenebileceğini söyledi ve, "Okul bitiminde orada olacağınızı veya servisle gelecekse evde onu karşılayacağınızı açıklayabilirsiniz. Öğretmenin çocuğu fark ettiğinden emin olduktan sonra vedalaşabilir ve okuldan ayrılabilirsiniz. Vedalaşma süresini kısa tutmaya önem verilmelidir" diye konuştu. 
ORYANTASYON DÖNEMİ ÖNEMLİ
Alanya Bil Koleji olarak süreci daha kolay atlatmak için oryantasyon programı gerçekleştireceklerini söyleyen Boyacı, "Alanya Bil Koleji öğrencilerin okula uyum sürecini kolaylaştırmak için 2-6 Eylül tarihleri arasında oryantasyon programını gerçekleştirecektir" dedi. Oryantasyon dönemine Anaokulu, İlkokul 1 ve 2. sınıflar katılacaklardır diyerek sözlerini noktalayan Boyacı, bütün çocuklara harika bir eğitim-öğretim yılı geçirmeleri dileğinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134