banner129

Devlet okullarının ‘bağış’ ısrarı

2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, veliler devlet okullarının kendilerinden istediği bağış paraları yüzünden isyan etti. 

Devlet okullarının ‘bağış’ ısrarı

Burcu MUTLU
Okulların açılmasına bir hafta kala velileri kara kara düşünce sardı. Kırtasiye masrafları, servis ücretleri, öğrenci masrafları derken şimdi veliler, okulların istediği bağış sorununu nasıl çözeceklerini düşünüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bağış alımını yasaklamasına rağmen, halen birçok okul velilerden bağış istemeye devam ettiği iddia ediliyor.
‘BAĞIŞ ALAN OKULLARA SORUŞTURMA BAŞLATILACAK’
Milli Eğitim Bakanlığı, yayımladığı genelge ile bağış adı altında para talep edilmesinin yasak olduğunu okullara bildirdi. Bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, bu konuyla ilgili bir açıklama yaparak kesinlikle okulların velilerden böyle bir bağış talebinde bulunamayacağını, isteyenlere de soruşturma başlatılacağını söyledi. Bakan Selçuk, “Okul kayıtlarında zorunlu bağış alınamaz. Özel sınıfla ilgili hangi okulda bu tür fiil işlenmişse bununla ilgili gelen şikayetleri toparlayıp bu okulların tamamına ilişkin soruşturmayı başlattık. Buna asla izin vermeyeceğimizi kararlılıkla ortaya koyduk” diye konuştu. 
ALANYA’DA DA BAZI OKULLARIN BAĞIŞ TALEP ETTİĞİ İDDİA EDİLDİ
Alanya'daki veliler de bu konuyla ilgili sürekli sorun yaşadıklarını dile getirdi. Okulların kendilerinden 350 TL civarı bağış istediklerini söyleyerek, “Devlet okullarına kayıt yaptırırken bizden para istiyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı böyle bir paranın istenmemesi gerektiğini, bağış gibi ödemelerin yasak olduğunu söyledi. Ama Alanya’da çocuğumuzu okulla kayıt yaptırmak için götürdüğümüzde bizden para istiyorlar. Bu nasıl bir uygulama anlamış değiliz” diye konuştu.
BAĞIŞ YOKSA KAĞIT, SABUN MASRAFI VAR
Okullarda bağış istenmese de kağıt parası, temizlik parası, sabun, tuvalet kağıdı gibi şeyler için sürekli para istendiğini iddia eden veliler, “Çocuğumuzu bir devlet okuluna gönderdiğimizde bu kadar çok para ödeyeceğimizi bilseydik, özel okula yollardık. En azından ‘Çocuğum özel okulda okuyor’ derdik, ne ödeyeceğimizi edeceğimizi bildirdik” diyerek devlet okullarının da özel okullardan bir farkı kalmadığını en az onlar kadar kendilerine maliyet çıkarıldığını ifade ettiler.

banner140
YORUM EKLE
YORUMLAR
adsız
adsız - 1 yıl Önce

lütfen birileride şu alanyadaki servisleri yazsın ücretleri rastgele hostes yok yol kontrolları yok vasıfsız demeyelım tecrübesiz şöförler ?(ehlıyetsiz) yetmedi istedigi kadar para alma her okulda bir tekel hak getire inşAllah biri okurda ilgilenir

SIRADAKİ HABER

banner107