banner84

Doğa Koleji Coşkun’u konuk etti

Doğa Koleji, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel yaptığı 'İş Yaşamında Kadın Olmak ' konulu seminere Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı, Gazeteci Gaye Coşkun'u konuk etti.

Doğa Koleji Coşkun’u konuk etti

Figen YAYLA

YAŞAM TARZINIZI ÖNCE İŞ OLARAK TANIMLAMALISINIZ

Gazeteci Gaye Coşkun bir kadın olarak mesleğinde yaşadığı zorlukları ve meslekteki tecrübelerini aktardı. Coşkun '' İş Yaşamında kadın olarak aşağı yukarı bütün kadınların yaşadığı sorunları yaşıyorum fakat gazetecilik mesleğinin diğer mesleklerden bir farkı var. Eğer gazeteciyseniz bütün keyiflerinizi her an bırakabilmek zorundasınız. Ya da yaşam tarzınızı önce iş olarak tanımlamaya hazırsanız gazeteci oluyorsunuz. Ben tam olarak böyle bir gazeteciyim hayatımı işime göre yönetiyorum’’ dedi.

KADIN ERKEKTEN ZİYADE İNSAN OLARAK BAKMALI

Konuşmasının  devamında  Coşkun ‘’İş hayatında kadın olmak gerçekten zor, çünkü toplumun kadından beklediği en son şey çalışan kadın olması. Beklenen  şeylerin  başında  kadının iyi bir eş olması geliyor. Yani kahvaltı hazır olsun, çamaşır ütülensin, ev temizlensin iyi bir ev kadını böyle olunur algısı var. Kadınsanız eğer hem iyi bir eş, hem iyi bir anne, hem de iyi bir kız evlat olmanız bekleniyor. Çünkü toplumun kız evlatlarına yüklediği başka bir durum da şu ‘Kız evlat,  öz evlat’ bu şu demek küçük yaştan beri kadınlara ‘ biz sana bakıp büyütüyoruz gelecekte sen bize bakacaksın’ deniyor.  Erkeklerden bir beklenti yok dolayısıyla iyi bir kız evlat olmak rolüyle yetişiyoruz tüm bunları sağladıktan sonra, son olarak çalışan başarılı kadın olmamız isteniyor.  Aslında kadın erkek olarak ayırmaktan ziyade insan olarak bakmak gerekiyor ‘’ dedi.

KADIN OLDUĞUM İÇİN KORKMUYORUM

Kadın gazeteci olduğum için yaşadığım sıkıntılar oldu fakat ben kadın olarak önüme çıkan engellere takılmaktan ziyade her zaman işimi en iyi şekilde yapma mücadelesi içinde oldum ve yaptım. Zorlukları aşma noktasında kadınların kendi duruşunu sergileyebilmesi gerekiyor. Ben kadın olduğum için korkmuyorum fakat yanlış haber yapmaktan korkuyorum. Bir haberi yanlış yazıyorsam toplum bana tepki gösterebilir bundan korkmalıyım. Fakat  gerçekleri  savunurken sırf kadın olduğum için toplum tarafından baskı göreceksem bundan korkmuyorum’’ diyerek kadınların güçlü olması gerektiğini söyledi.

KADIN FARKINDALIĞIYLA YAŞAYIN

Seminerin sonunda davetleri için Doğa Koleji’ne teşekkür eden Coşkun ‘’ Mesleğimi yaparken kadın duruşu sergilemeyi sevdim, bunu yapmaya da özellikle çalıştım. Çünkü ben bunu bugün başarırsam gelecekte siz rahat edeceksiniz,  ben bunu biliyorum. Lütfen siz de bunu başarın ve gelecekte diğer kadınlar rahat etsin. Kadın farkındalığıyla  yaşayın. Özgürce ifade edin özgürce yaşayın ve topluma katkı sağlayın ‘’ dedi. Seminerin sonunda Doğa Koleji Müdürü konuk Gaye Coşkun’a  teşekkür ederek hediye verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107