banner84

Eğitim Sen: Eğitim hak gasplarıyla başladı

Eğitim Sen üyeleri Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Ali Koca, “Yeni eğitim dönemi hak gasplarıyla başladı” dedi.

Eğitim Sen: Eğitim hak gasplarıyla başladı

Alanya Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), yüz yüze ve uzaktan eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin birçok kentte açıklama yaptı. Eğitim Sen Alanya Şubesi üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Çok sayıda eğitim emekçisinin katıldığı açıklamada, “Savaşa değil eğitime bütçe” sloganı atıldı.

Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Ali Koca, EBA’da yaşanan aksaklıklara değindi. Koca, “Öğrenci sayıları ve ders programları dikkate alındığında EBA sisteminde belli bir yoğunluğun yaşanacağını öngörmek zor değildir. Milli Eğitim Bakanlığı bu duruma dair bir önlem almamasına rağmen, özel okullarda uzaktan eğitimin devam ediyor olması dikkat çekicidir. MEB açısından çocuk işçiliği, milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitime erişiminin olmaması gibi konular temel sorun alanları olarak kabul edilmediği için gerekli adımlar da atılmamaktadır” dedi.

MEB’E ÇAĞRI

✓ MEB, acilen bütün tedbirleri alarak yüz yüze eğitime geçmelidir.
✓ Uzaktan eğitimle ilgili olarak yaşanan erişim sorunlarına acilen çözüm üretilmeli, öğrenci ve öğretmenlerin teknik ve donanım eksiklikleri derhal giderilmelidir.
✓ Öğretmenler, EBA dışında uzaktan eğitim için kullanılan canlı platformlara girmeye zorlanmamalıdır. Söz konusu canlı iletişim platformları ile bakanlık, il/ilçe milli eğitim müdürlükleri anlaşma imzalanmalı, öğretmenler ve öğrenciler ancak söz konusu anlaşmadan sonra bu platformları kullanmalıdır.
✓ MEB Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü yazıları en kısa sürede geri çekilmeli, uzaktan eğitimde öğretmenlerin canlı derse hazırlık için çok daha fazla emek ve zaman harcadığı düşünüldüğünde, derse hazırlık ücretleri arttırımlı olarak ödenmelidir.
✓ Rehber öğretmenler kendi görevlerinin gerektirdiği iş ve işlemleri uzaktan da yapabildiklerinden ek ders için okula gelmek zorunda bırakılmamalıdır.
✓ Uzaktan eğitimde bütün öğretmenlerin maaş karşılığı girmek zorunda oldukları ders sayısı düşürülmeli ve eşitlenmelidir.
✓ Öğretmenleri mesai saatleri dışında ve hafta tatillerinde ders yapmaya zorlayan her türlü uygulamadan vazgeçilmelidir.
Eğitim Sen olarak yaptığımız ve yapacağımızı girişimler üzerinden MEB’in hukuksuz uygulaması ile ilgili işlemlerin iptal edilerek, öğretmenlerin yaşadığı hak gasplarının önüne geçecek adımları atacağız. Sorunun en kısa sürede çözülmemesi durumunda haklarımızı demokratik, yasal ve meşru yollarla korunmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107