banner84

Ehliyet alacaklara uyarı

Ehliyet almak için direksiyon sınavına girecek adaylar yeni yönetmeliğe göre küçük bir hata dahi yapsalar eleniyor. Alanya Postası Gazetesi olarak direksiyon sınavına girecek olan adayların, direksiyon sınavında hangi kurallara uymaları gerektiğini sizler için araştırdık.

Ehliyet alacaklara uyarı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), trafik kazalarını azaltmak, bilinçli sürücülerin eğitilmesi için Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği'nde (MTSK) önceki yıllarda bir takım düzenlemeye gidilmişti. Ehliyet almayı zorlaştıran bu düzenleme ile direksiyon sınavına girecek adaylar en ufak hatalarında bile eleniyor. Önceki yönetmeliğe göre 100 üzerinden yapılan değerlendirmede sürücü adayları hata yaptıklarında puanı düşürülürken, yeni yönetmeliğe göre adaylar en küçük hatasında ehliyet almaya hak kazanamıyor. Konuyla ilgili olarak Pınar Sürücü Kursu Direksiyon eğitmeni Muzaffer Kahveci, direksiyon sınavına girecek adaylara tavsiyelerde bulundu. Ayrıca Kahveci, sürücü adaylarının mutlaka ama mutlak emniyet kemerinin takılmasını gerektiğinin altını çizdi.

HATA AFFEDİLMİYOR

Pınar Sürücü Kursu Direksiyon Eğitmeni Muzaffer Kahveci, direksiyon sınavına girecek adayların yapmaması geren 3 önemli konuya dikkat çekti. Kahveci, ehliyet almak için direksiyon sınavına girecek adayların araca bindiklerinde yapmaları gereken 3 önemli kuralın hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Kahveci,” İlk olarak araca binen sürücü adaylarının mutlaka araç koltuğunu kendine göre ayarlamalıdır. İkinci olarak kesinlikle emniyet kemerini takmayı unutmamalı. Son olarak ise araçta bulunan aynaları kendine göre ayarlamayı ihmal etmemelidir” diye sürücü adaylarına tavsiyelerde bulundu.

ARACI İSTOP ETTİREN ADAY SINVADAN KALIYOR

Yarım saatlik sınav süresince adayların kurallara çok dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen kahveci tavsiyelerini şu şekilde devam ettirdi. Kahveci,” Her zaman söylüyorum. Sınav süresince adaylar mutlaka kurallara uygun hareket etmelidir. Örnek vermek gerekirse, direksiyon sınavına girecek olan aday sınav sırasında aracı istop ettirirse sınavda başarısız olarak kabul edilecek. Aday bunun yanı sıra genel direksiyon hâkimiyetine bakılacak ve sinyal vermeyi unutan adaylar sınavdan kalabilecek. Bu kurallar en çok dikkat edilen hususlardır” dedi.

ADAYLAR KURALLARI BASİT GÖRMESİN

Direksiyon eğitmeni Muzaffer Kahveci, sürücü adaylarının komisyon üzerinde olumlu bir hava bırakmaları gerektiğini vurgulayarak,” Komisyon üyeleri gerektiğinde sizi araçtaki heyecan durumunu da göz önünde bulundurabiliyor. Bu kurallar sürücü adaylarına basit gibi görünse de komisyon üyeleri kesinlikle en ufak hatayı bile kabul etmiyor” diye konuştu. Kahveci ayrıca basit olarak görülen kuraların trafikte uygulanmadığı zaman can kayıplarına neden olabileceğini belirtti. Sürücü adaylarının trafikte herhangi bir olumsuzlukla karşılaşması için, adaylar ile yakından ilgilendiklerini söyleyen Kahveci,” Adayların belirlenen müfredat doğrultusunda 12 saat direksiyon eğitimine tabi tutuyoruz. 12 saatin yeterli olmadığına kanaat getirdiğimiz adaylara gerekirse sınava hazırlamak için, arkadaşlarımızla birlikte fazladan eğitim veriyoruz. Biz adayın trafiğe çıkıp çıkamayacağını her zaman göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz.  Amacımız trafik kurallarına uyan, saygılı bireyleri yetiştirmektir” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107