banner84

'Final Temel Lisesi kaliteyi arttıracak'

Final Temel Lisesi'nin kuruluşunu tamamladığını ifade eden Müdüer Necat Küçük, "Final Temel Lisesi’nin Alanya’da eğitim kalitesini daha da artacağına yürekten inanıyoruz" dedi

'Final Temel Lisesi kaliteyi arttıracak'

Konuyla ilgili bilgi veren Müdür Necat Küçük, şu açıklamayı yaptı: "5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanun’da 14 Mart 2014‘te yapılan değişiklikle dershanelerin dönüşerek, dershane yerine açılacak  olan okul türlerinden birisi Temel Lisedir. biz Final olarak, Alanya Özel Final Temel Lisesi adı ile,  Milli Eğitim Bakanlığı’nın 13 Mayıs 2015 tarihinde ki  onayı ile  dönüşümü tamamladık.
Temel liseler Anadolu Lisesi statüsündedir. Her okuldan öğrenci temel liselere kayıt yaptırabilecektir. Meslek lisesi öğrencileri de  meslek lisesi diploma hakkını kaybetmek koşuluyla temel liselere kayıt yaptırabilirler. Kontenjanları ise dershanelere göre çok az, örneğin bizde öğrencimizin yaklaşık üçte biri kadar olacak, kısacası sınırlı olacak.

DERSANE İLE ARASINDAKİ FARKLAR

Dershanede öğrenci ile 2-3 gün beraber oluyorduk. (8-15 saat), okulda haftada 6 gün birlikte oalcağız (35-39 saat).
Dersanede sadece sınav hazırlığı yapıyorduk, okulda notlarını ve diplomayı  vereceğiz. Dersanede okullarından dolayı öğrencilerimize  ek çalışmada –etütte- zaman bulmada zorlanıyorduk.  Okulda artık ek çalışmalar bizim elimizde olacak, istediğimiz kadar yapabileceğiz. Dersanede sadece öğretim veriyorduk, okulda hem eğitim hem öğretim vereceğiz.

FARKLI ÇALIŞMALAR NELER OLACAK?

Final  temel liseleri olarak, öğrencinin başarısında okul ve aile takibine inanmaktayız. Bunu titizlikle gerçekleştireceğiz. Öğrencinin ders dışı zamanları ve alışkanlıkları konusunda okul–veli işbirliğine  önem vereceğiz. Öğrencilerin evrensel etik değerler kazanması için çaba harcayacağız. Rehberlik, kariyer planlama, psikolojik destek hizmetleri verilecek sınıf danışmanı öğretmenler  öğrenci  başarısını birebir  izleyecektir. Geziler, sosyal etkinlikler, spor turnuvaları yapılacak. Okul müfredatı tam anlamıyla öğretilecek. Öğrenciler bilerek en başarılı notları alacak, girecekleri tüm  sınavlarda  başarılı olmaları için  her türlü çalışma ve destek verilecek. Devlet kitaplarının yanında her öğrenciye konu anlatımlı final kitapları, her ay,  “geri bildirim soru kitapları” yüzlerce test verilecek. Ayrıca finale doğru, LGS, LYS ve Türkiye geneli sınavlar yapılacaktır. (Örneğin 12'lerde sınav toplamı 44 adet olacak). Ödevlendirmeler yapılacak , titizlikle takip edilecek ödevlerin bir kısmı öğretmen gözetiminde okulda çözdürülecek. E-ödev sistemi ve online rehberlik takip sistemi yardımıyla, öğrencimizin eksiklikleri belirlenecek bireysel destek programı yapılacak.

Final  Lisesi öğrencileri, final dijital video çözümlü sorulara yıl boyunca ücretsiz ulaşabilecektir. Final lisesi olarak başarının  çalışmak ve disiplinden geçtiğine inanıyoruz, bu bağlamda velilerle iş birliği yaparak cep telefonlarının okulda kullanılması engellenecek, kıyafet serbest olsa da velilerin onayı i le final temel lisesi kıyafeti ile okula gelemeleri sağlanacaktır.

SON SÖZ

Alanya Milli Eğitim Müdürlüğü'müzün katkıları, velilerimizin desteği, öğrencilerimizin istekli çalışması, öğretmenlerimizin öz verisi ile  Final Temel Lisesi’nin Alanya’da eğitim kalitesini daha da artacağına yürekten inanıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 23:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107