banner84

'Gençler, bu bir ölüm kalım mücadelesi değil'

YKS'ye sayılı günler kala öğrenci ve ailelerin kendilerine sınav tabusu oluşturmamaları gerektiğini söyleyen Türkeli, sınav sürecinde öğrenci ve velilerin düştüğü hataları Alanya Posta Medya ile paylaştı. Türkeli, Alanya'da tercih aşamasında da öğrencilerin yardım alabilecekleri birçok tercih danışmanı olduğunu belirtti.

'Gençler, bu bir ölüm kalım mücadelesi değil'

Alanya'da binlerce öğrenci bu hafta sonu sınavda ter dökecek.Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 27 Haziran'da yapılacak.Sınav, Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi  (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç oturumda tamamlanacak.Sınav öncesi öğrencilere uyarılarda bulunan  Uzman Psikolojik Danışman ve Alanya Postası Gazetesi köşe yazarı Muzaffer Gülsüm Türkeli, Alanyalı gençlerin sınav sürecinde yaşadıkları stres ve kaygıya değinirken, onlara özel tavsiyelerde bulundu.

'RAHAT OLUN KİŞİLİK SINAVI DEĞİL'
Sınav anında rahat olmaları gerektiğini aktaran Uzm. Psk. Dan Muzaffer Gülsüm Türkeli,''Bu hafta sonu gençlerimiz sınavda olmuş olacaklar. Onlara hepimizin söylediği bir şey var,rahat olun.Bu sınav sizin kişilik sınavınız değil.Bu akademik başarıyı belirli bir saat diliminde ölçen bir süreçtir.Bazen akademik başarımızda o saat süreci bizim için yeterli olmayabilir. Çünkü, hepimizin çalışma temposu, hızı, bakışı veya getirdiğimiz dinamikler aynı olmayabilir. Gençlere derim ki, " Bu bir ölüm kalım mücadelesi veya son nokta değil." 

'ÖNCE SINAVA GİRİN, KAYGIYA DEĞİL'
Kendileri için bu sınavın nasıl bir anlamı olduğunu düşünmelerini istiyorum.Bu sınava girdikten sonra hayatlarında ne değişecek, bu sınavdan sonra hayatlarında ne değişecek? Bunlara daha sonra bakmamız lazım.Önce sınav anında ne yapabiliriz buna bakalım.Çünkü, girmediğimiz bir sınavın sonucu ile ilgili konuşmak da yanlış olur. Şu an için daha sınava girmediniz lütfen kaygıya girmeyelim. Önce sınava girelim sınava girdikten sonra bizler yine yanınızdayız. Bizler uzmanlar olarak tercih döneminde de sizlerle beraber destek olacağız.

'BUNLARI YAPMAYIN'
Sınav sürecinde gençler her zamanki yaptıkları rutinlere devam etsinler. O gün yeni buluşlar bulmaya çalışmasınlar. Sınav salonlarına, nerede sınava gireceklerine baksınlar. Sınavdan önceki gün akşam ailelerde herkes birbirlerine mesaj atar veya bu konuyu hiç konuşmayalım gibi bir tabu oluştururlar. Burada ailelerin de biraz sakin davranması gerekiyor." Biz senden hiçbir şey istemiyoruz" gibi bir cümle sarf etmesinler."Seneye tekrar girebilirsin, önemli olan senin sağlığın"  cümleler de yine bir kaygı sebebidir. Bu süreçte gençlere, ''Benim sana bu süreçte yardımcı olabileceğim bir şey var mıdır?'' diye sorabilir.  O gün akşam çocuğuma farklı menüler yapayım, kahvaltısında farklı şeyler yapayım gibi düşünceler geçirmesinler. Her gün nasıl kahvaltı yapıyorsa o gün de öyle yapsın. Çünkü, zaten tedirginlik olacağı için yeni bir şeye bünyede alışmakta sıkıntı yaşayacaktır.

'İLK DAKİKALAR TÜM SINAVI ETKİLİYOR'
Sınav anında o sınava herkes sizinle aynı anda giriyor. Hiç kimse o soruları sizden önce görmedi. İlk 10 dakika eliniz, ayağınız titreyebilir.Hemen olduğunuz yerde sakince bir nefes alın. Ufaktan ayaklarınızın üzerinde bir yerde hafifçe hareket edin. Daha sonra bir yudum su alın. Gözlerinizi açıp kapatın, vücudunuzda bir değişim yapın ki kaygıyı düzenleyebilesiniz. Eğer bunları yapmazsanız bütün soruları o kaygı ile okuyacaksınız.

'UZUN SORUDAN KORKMAYIN'
Soruyu çok uzun gördüğünde öğrencilerin çoğunda bir korku oluyor. Uzun süre aslında en kolay sorudur. Uzun soruda cevabı zaten sorun içerisinde size veriyordur. Kendimizi bilinç dışımızda veya öğretilerden kaynaklı olarak uzun soruyu gördüğümüzde " Uf o kadar çok uzun sormuşlar ki, zamanım yetmeyecek" diye düşünür. Soruyu sakin bir şekilde okursa zaten cevabını şıklarını içerisinden hemen seçecektir. Kısa soruyu gördüğünde de, "Bunu ben çok rahat yaparım diyor". Kısa sorunun da şöyle bir dezavantajı vardır.Şıklar birbirine çok yakındır, dikkati çok iyi ölçmesi gerekir. Soruların altını çizerek okusunlar.

'SINAV ANINI KONTROL ETMEK, ÇALIŞMA SÜRECİNDEN DAHA ÖNEMLİ'
Sorularla inatlaşma. Orada inat zamanı değil. O soruyu es geç. Diğer soruya bak. Belki 5-6 tane es geçeceğin sorular olacak. Daha sonra sakinleştiğinde de geriye döndüğünde o soruları daha rahat çözeceğini göreceksin. Sınav anını kontrol etmek, çalışma sürecinden daha önemlidir. Çünkü sınav anında sen bedenini zihnini kendini kontrol edebilirsin. Bu sınavda şimdiye kadar gördüğün derslerin konuları sorulduğu için başarısız olman için kendini başarısızlığa sevk etmen gerekiyor. Önce kendine inanman, kendine güvenmen gerekiyor.Çünkü,bu sınav sana ait bir sınav. Bu söylediklerimizden birkaç tanesini kendine deneyimlersen çok keyifli bir zaman geçireceksin.

'ALANYA'DA TERCİH DANIŞMANLARINDAN YARDIM ALIN'
Tercih döneminde Alanya'da birçok ücretsiz tercih danışmanlığı var.Sosyal medya üzerinden takipte kalabilirler. Lütfen bunlardan yararlansınlar. Çünkü, hem devlet hem özelde ki arkadaşlar ücretsiz olarak danışmanlık yapmaktadır. Gidip herkese sorabilirler ama uzmanından destek alsınlar. Komşu veya arkadaş tercih ile olabilecek bir şey değildir. Süreçlerin tek tek değerlendirilmesi gerekir'' dedi. - Özlem KAYGUSUZ
 

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107