banner84

Gönüllü gıda müfettişliği

Alanya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 16 kişiye Gönüllü Gıda Müfettişliği eğitimi verildi.

Gönüllü gıda müfettişliği

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, müdürlük binası toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitim öncesi yaptığı konuşmada, gıda denetimlerinde daha verimli sonuçlar alabilmek amacıyla gönüllü kişilere gıda müfettişliği eğitimleri verdiklerini söyledi. Bu eğitiminde bunlardan biri olduğuna işaret eden Rüzgar, Alanya'da 4 bine yakın gıda işletmesini denetlediklerini belirtti. Tüketiciye sağlıklı gıda sunmayı hedeflediklerini anlatan Rüzgar, bu doğrultuda eğitime katılanlardan destek alacaklarını ifade etti. Rüzgar, “Gönüllü Gıda Müfettişlerinin denetleme yetkileri yok sadece uyarı ve bize bildirme sorumlulukları var. Gıda güvenliği önemli bir sorumluluk ve bu sorumluluğu birlikte paylaşmamız gerektiğini bilmeniz isterim" dedi.

Eğitim kapsamında Gıda Mühendisi Sevtap Sağ Canseven ve Ziraat Mühendisi Şenay Çelik’de katılımcılara 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu' hakkında sunum gerçekleştirdi.

Eğitimde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile Mevzuatta yapılan değişiklikler, Gönüllü Gıda Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönergesi, Alo Gıda 174 Şikayet Hattı, Türk Gıda Kodeksi Etiket Yönetmeliği,  Gıda Zehirlenmeleri, Güvenli Gıda Depolama ve Sergileme, Personel Hijyeni ve Gıda Hazırlama, Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları, Gıda Müfettişinin Taşıması gereken şartlar ile görevleri konuları ele alınmıştır. Verilen eğitimin ardından katılımcılara sınav yapılmıştır. Sınavda başarılı olan katılımcılara hak kazandıkları kimlik belgeleri düzenlenerek teslim edilecektir.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 01:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107