banner84

Koruyucu Aile ve Evlat Edinme konferansı

Yarından sonra, 14.00 ile 15.00 arasında Milli Eğitim Müdürlüğü salonunda koruyucu aile ve evlat edinme konularında bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Koruyucu Aile ve Evlat Edinme konferansı

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alanya Sosyal Hizmet Merkezi Müdür Vekili ve İl Müdür Yardımcısı Esra Özaslan şunları söyledi:

"Konferans Alanya  Kaymakamlığı'nın organizasyonunda, Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Nevzat Özer, müdürlüğümüz koruyucu aile birimi çalışanları, kurum çocuklarımız ve koruyucu aileliğin önemi konusunda halkımız bilgilendirilecektir. Ayrıca belediye çalışanlarımız, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personel ve sivil toplum kuruluşları da 11 Haziran 2015 Perşembe günü saat 14.00-15:00  arasında Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapılacak konferansa katılacaklardır. Tüm halkımız toplantımıza davetlidir."

EVLAT EDİNME NEDİR?

Evlat Edinme; durumu evlat edindirilmeye uygun bir çocukla, durumu evlat edinmeye uygun kişi/eşler arasında hukuki bağlar sağlanarak çocuk ebeveyn ilişkisinin kurulmasıdır.

KORUYUCU AİLE NEDİR?

Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan kurum çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.

Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2015, 19:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107