banner129

Köy Enstitüleri 79 yaşında

Eğitim Sen Alanya Şubesi, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 79. Yıldönümü nedeniyle söyleşi düzenledi. Yazar Kemal Varol, konuşmacı olarak katıldığı söyleşi öncesi Alanya Posta Tv’nin sorularını yanıtladı.

Köy Enstitüleri 79 yaşında

Eğitim Sen Alanya Şubesi’nin düzenlediği, Köy Enstitülerinin 79. Kuruluş yıldönümü etkinliği İskele Kaptan Otel’de yapıldı. Etkinliğe eğitimciler ve STK Temsilcileri katıldı. Söyleşinin açılışında konuşan Şube Başkanı Ali Koca, Köy Enstitülerinin 79. Yıl dönümünde önemli bir deneyim ve birikim olan Kemal Varol’u ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Yazar Kemal Varol, konuşmacı olduğu söyleşi öncesi Alanya Posta TV’nin sorularını yanıtladı. Yazar, Köy Enstitülerinin, Türkiye’nin hem eğitim, hem kültürel hayatında önemli bir  modernleşme projesi, önemli değere sahip bir müessesesi olduğunu ifade etti. Varol şöyle konuştu: ‘Vaktiyle değeri teslim edilmiş ancak, sonradan unutulmuş, yaptığı çalışmalar görmezden gelinmiş bir enstitü projesi, bana göre büyük bir modernleşme projesiydi. Belki tamamıyla geri dönülmez, tamamıyla hayata döndürmek imkansız ama onların deneyimlerini hatırlatarak, Türkiye’nin bazı çözemediği problemleri bu enstitülerin deneyimlerini anımsayarak bir şeyler yapılabilir. Köy enstitüleri ülkemizin kültür ve eğitim hayatına yeniden kazandırılabilir mi onu konuşmak içi buradayım.’ 

‘UYGULANAMAZ AMA DÖNÜŞTÜRÜLÜR’

Alanya Posta TV’nin ‘Köy Enstitüleri yeniden uygulanabilir mi?’ sorusuna yanıt veren Varol ‘Eski Köy Enstitüleri tekrar uygulanamaz ama bu fikir yeniden dönüştürülebilir. Yeniden modernize edilerek uygulanır. 1940’lı yılların köy enstitüleri uygulanamaz çünkü artık yeni başka bir Türkiye var. Başka ihtiyaçlar var. Ama dönüştürme keskin bir dönüştürme olur. İhtiyaçlar belirlenerek yeniden uygulanabilir. Neden olmasın?’ Kaldı ki toplumun ihtiyaçları değişir ve ihtiyaçları yeniden dönüştürürsünüz. Türkiye’de temel sorun bu. Toplum bir takım ihtiyaçlar karşısı yeni refleksler geliştiremiyor. İşte köy enstitüleri modeli ile eğitim ve kültür hayatında bu yeni refleksleri oluşturmaya çalışabiliriz.’  Yazar Kemal Varol, Alanya’ya ilişkin görüşlerini de açıkladı. ‘Sabah uyandığımda kartpostalın içinde olduğumu düşündüm. Burada yaşamak isterdim. Çok güzel bir şehir.’ dedi. 

Yazar Varol, söyleşinin ardından Alanya Posta TV Genel Koordinatörü Gaye Coşkun için ‘Ucunda ölüm var’ adlı kitabını imzaladı.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107