banner84

LGS yarın yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıflar için düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki sınav için geri sayım başladı. Türkiye genelinde bin 531 liseye merkezi sınavla öğrenci yerleştirilecek. Alanya genelinde 4026 öğrencinin gireceği sınavın ilk oturumu yarın sabah 09.30 da başlayacak

LGS yarın yapılacak

Figen YAYLA

8. sınıf öğrencilerinin büyük bir heyecanla beklediği  Liseye Geçiş Sınavı (LGS) yarın yapılacak. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er yaptığı açıklamada öğrencilere başarı dilerken sınav esnasında öğrencilerin dikkatini dağıtmamak adına vatandaşların hassas olması gerektiğini dile getirdi.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Birinci oturum 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak. Sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları, 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.

SINAVSIZ YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Sınavsız yerel yerleştirmede, 2018'de ortaokullarda bulunma kriteri bu yıl kaldırıldı. Sınavsız yerel yerleştirme, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak. Üç kriterde eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacak.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNDEN ÖĞRENCİLER İÇİN VATANDAŞLARA UYARI

Birinci oturumu yarın saat 9.30'da başlayacak olan Liseye geçiş sınavına Alanya genelinde 4026 öğrenci girecek. Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er yaptığı açıklamada vatandaşların yarın ki sınav için hassas olmaları konusunda uyardı Er'' Yarın gerçekleştirecek olan liseye geçiş sınavına  girecek tüm öğrencilerimize başarılar diler, heyecan yapmamalarını tavsiye ederiz. Bizim okullarımız genel itibariyle hep yaşam alanlarının çevresinde olduğu için özellikte vatandaşlara uyarımız çocuklarımızı sınav olurken sosyal sorumluluk anlamında araçlarının kornalarına basmamalarını, gürültü çıkarmamalarını ve yüksek sesle müzik açılmamasını çok önemsiyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107